N

Nowyprezes Centrum Hurtowego RENK – SŁAWOMIR NIECKO, powitał we wrześniu br. razem z kaszubską kapelą, gości popularnej w naszym regionie imprezy JESIEŃ W OGRODZIE.

Wszak kaszubska nazwa Centrum zobowiązuje. Najpierw podziękował Panu Bogu i przyrodzie, że akurat ta sobota stała się pogodną przerwą w pomorskim lecie deszczowców. Pogratulował odwiedzającym imprezę trafnej decyzji, bo jesień to najlepszy czas, aby przygotować ogród do przezimowania i w perspektywie – wiosennej zielonej zabawy. Pewnie zaprosi też w przyszłym roku na kolorową Wiosnę w Ogrodzie. Goście imprezy zastanawiali się co dziś powinni zrobić w ogrodzie, aby im ten zielony salon rozkwitał i piękniał przez cały rok i z roku na rok. Ułatwiało im to ponad stu wystawców, wśród których prym wiedli fachowcy, którzy chętnie dzielili się swą wiedzą. Klienci ochoczo korzystali z tej okazji, bo jak powiedział mi pan Zbigniew, woli kupić od wystawcy z RENKU, ponieważ po pierwsze nie jest on anonimowy, tylko ma na stoisku tabliczkę z informacją, gdzie swe ogrodnicze gospodarstwo prowadzi, po drugie wie jakie odmiany w naszym pomorskim sub klimacie będą dobrze rosły, natomiast rośliny kupowane w hipermarketach są wprawdzie tanie, ale często wkrótce nadają się tylko na śmietnik.

Cały RENK był we wrzosach, wrzoścach i hortensjach…

Już na pierwszy rzut oka było widać barwy wrzosów – różowe, czerwonawe, lila, fiolety i ogromne kwiaty hortensji. To hortensje bukietowe, naśladujące kiście wiosennych lilaków, kwitnące aż do mroźnych dni. Są to nowe odmiany – pachnące i barwne, o odporności na zimno, kwitnące na jednorocznych pędach, które – jak informuje mój przewodnik – pan Zbigniew, przycinamy wiosną, świetnie nadające się na tereny wysoczyzny kaszubskiej. Dalej szaleństwo wrzosów i wrzośców – cały festiwal kolorów i wzorów, wymarzona ozdoba jesiennego ogrodu i nie tylko jego, bo upiększamy nimi tarasy i balkony, zastępując w skrzynkach i donicach kwiaty jednoroczne, które już przekwitły i pożółkły. Ostatnio bardzo modne zrobiły się też trawy – i słusznie, bo jak zobaczyliśmy, teraz kwitną, a ich pióropusze będą zdobić ogród całą zimę. Pan Zbigniew przypomina też, że należy kupić byliny, które uzupełnią wiosną rabaty kwiatów jednorocznych, czyli: okazałe rudbekie, pysznogłówki, rozwary, kolorowe jeżówki i jak to tam się wszystko nazywa…

Nie tylko królowa angielska wie, jaką atrakcją ogrodu mogą być trawniki.

Chcąc się cieszyć zielonym dywanem od wiosny, powinniśmy skorzystać z porad specjalistów jaką trawę wybrać, aby pasowała do wyznaczonego miejsca w ogrodzie. Ale soczysta zieleń to tło dla barwnych kwiatów. Myśląc już o wiośnie, sadzimy rośliny cebulowe: tulipany, narcyzy, czosnki, bogactwo cebulek oferowali wystawcy na RENKU. Możemy posadzić też drzewa i krzewy ozdobne – zachwalał pan Zbigniew. Teraz najlepiej widzimy, jakie mają łodygi, formy koron, kolory liści i kwiatów. Pozwala to dobrze wybrać i zaprojektować dla nich najlepsze miejsce w ogrodzie. Mamy ułatwione zadanie – rośliny są ukorzenione w doniczkach, a my przenosimy je tylko na miejsce stałe. Niedługo – przed nadejściem chłodów przygotowujemy rośliny do przezimowania, usypując kopczyki i zakładając osłony przeciwmrozowe. Z tak przygotowanymi i zabezpieczonymi roślinami z sukcesem wejdziemy w okres wiosenny.

Trochę owoców też się przyda

Jesień to najlepszy czas, aby uzupełnić część sadowniczą w naszym ogrodzie – radzi pan Zbigniew. Teraz możemy kupić drzewka ukorzenione w doniczkach, ale wiadomego pochodzenia i korzystając z rad fachowych ogrodników. Trzeba rozsądnie zaplanować ilość drzewek, gatunków a nawet rozważyć ich nasadzenie według stron świata, tak, aby szybciej rosnące, np. śliwy, nie zasłoniły światłolubnych wiśni, brzoskwiń czy moreli. W małym ogrodzie planujemy niewiele drzewek, ale warto mieć te, które kolejno owocują w ciągu lata. Gdy sadzimy jabłonie, dobrze wybrać różne gatunki – bardzo wczesne, letnie i zimowe. W każdym ogrodzie można posadzić brzoskwinię, morelę lub wiśnię, które w czasie kwitnienia są też jego ozdobą. Krzewy owocowe to ważny dział naszego ogrodu – przekonuje pan Zbigniew. Możemy sadzić porzeczki, agrest, borówki, maliny, jeżyny itp. Mogą być to formy krzewiaste lub, jeśli mamy mniej miejsca – drzewkowe, które pozwalają na równoległą uprawę pod ich koronami, np. kwiatów. Rozsądnie jest posadzić nowe odmiany malin, które owocują na licznych pędach do zimy. Także truskawki – obowiązkowo wręcz sadzona krzewinka w ogrodzie, ma odmiany owocujące całorocznie.

Jesień w Ogrodzie to też ludowy festyn

Kapela rżnęła od ucha do ucha, na stoiskach gospodynie – nie tylko kaszubskie – oferowały regionalne pyszności, a honorowi goście w towarzystwie prezesa Sławomira Niecko, oglądając jesienną ofertę zastanawiali się jak upiększyć swe otoczenie. Widzieliśmy np. Danutę Makowską – Regionalną Dyrektor Ochrony Środowiska, a nad wszystkim czuwał przewodniczący Rady Nadzorczej RENKU Kazimierz Janiak.