A

Aż 5,1 mln mkw. powierzchni biurowej oferował warszawski rynek pod koniec pierwszego półrocza 2017 roku – ustalili analitycy Cushman & Wakefield. Według szacunków badaczy już za 3 lata w stolicy może zostać oddana rekordowa ilość powierzchni biurowej.

O planowanej podaży nowoczesnej powierzchni biurowej mówi cykliczny raport międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield – Skyline Tracker. Analitycy tej firmy podkreślają, że podaż na rynku nieruchomości biurowych w Polsce rośnie dynamicznie, a w ciągu ostatnich 10 lat zasoby w Warszawie zwiększyły się ponad dwukrotnie. Największy wzrost dostępnej powierzchni biurowej odnotowano natomiast w trakcie ostatnich 18 miesięcy. W tym czasie deweloperzy oddali do użytkowania 540 000 mkw., co przełożyło się na 11,5% wzrost podaży. Rekordową liczbę mkw. powierzchni biurowej – aż 410 000 dostarczono w 2016 r. Zasoby stolicy na koniec pierwszego półrocza 2017 osiągnęły ponad 5,1 mln mkw.

Rozwój zmienia lokalizację biur

Znaczna podaż powierzchni biurowych połączona z brakiem odpowiednich terenów pod inwestycje w ścisłym centrum miasta ma duży wpływ na lokalizację nowych parków biurowych. – Dynamiczny rozwój rynku biurowego, który obserwowaliśmy w Warszawie przez ostatnie półtora roku przyczynił się do zmian w geografii dwóch z trzech najbardziej rozwiniętych stref biurowych stolicy. Strefa Ścisłego Centrum rozszerza się na zachód i północ, a strefa Centralnego Obszaru Biznesu na północ i wschód – mówi Kamila Wykrota, partner, dyrektor działu doradztwa i analiz rynkowych, Cushman & Wakefield w Polsce. Według badań analityków z firmy Cushman & Wakefield aktualnie 60% istniejącej powierzchni zlokalizowane jest w trzech najmocniej rozwiniętych strefach biurowych stanowiących jedynie 4% całkowitej powierzchni miasta: Centralnym Obszarze Biznesu, ścisłym Centrum i na Służewcu. Pod koniec czerwca 2017 r. w budowie znajdowało się 720 000 mkw. nowej powierzchni biurowej, z czego 67% zlokalizowane jest w Centralnym Obszarze Biznesu i w strefie City Center West. Łączna powierzchnia sześciu największych projektów realizowanych obecnie w Warszawie wynosi 370 000 mkw. (ponad połowa powierzchni w budowie), to budynki: Varso, Warsaw Hub, Mennica Legacy, Generation Park, Spark i Spinnaker.

Rekord za trzy lata

– Przewidujemy, że podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie w 2017 r. wyniesie 320 000 mkw., czyli nieco powyżej średniej z lat 2012-2016. W kolejnych dwóch latach spodziewamy się oddania do użytku 190 000 mkw. (2018 r.) i 315 000 mkw. (2019 r.) Natomiast w 2020 r. jeśli warunki ekonomiczne się nie zmienią i deweloperzy zrealizują swoje plany, w stolicy padnie nowy rekord z 430 000 mkw. nowej powierzchni biurowej oddanej na rynek – mówi Kamila Wykrota i dodaje – Mimo, iż tempo rozwoju warszawskiego rynku biurowego w porównaniu rok do roku wykazuje znaczne różnice, jest ono na tyle stabilne, że średni poziom podaży w dłuższej perspektywie zmienia się nieznacznie. To świadczy o tym, że warszawski rynek biurowy osiągnął kolejny etap dojrzałości. Wzrost podaży powierzchni z 2016 r. spowodował, że pod koniec pierwszego kwartału 2017 r. stopa pustostanów w Warszawie wyniosła 14%, w porównaniu do 7% w 2012 r. Badacze przewidują, że stopa pustostanów spadnie (z powodu prognozowanej silnej absorbcji netto i spadku aktywności deweloperów) do poziomu 13,5%. Według analizy firmy Cushman & Wakefield najemcy coraz częściej wybierają powierzchnię biurową położoną w centralnych lokalizacjach, właśnie dlatego przewidywany jest wzrost liczby inwestycji realizowanych w Centralnym Obszarze Biznesu. W 2021 roku powinien on wynieść 37% (310 000 mkw.). Inwestorzy powinni także tworzyć nowe centra biurowe w Mokotowie i w strefie wschodniej Pragi. – W trakcie najbliższych trzech do pięciu lat, będziemy mogli zaobserwować rosnące zainteresowanie nowymi obszarami takimi jak City Center North, obszar wokół skrzyżowania ul. Sobieskiego i Beethovena w obrębie strefy Mokotów oraz na Pradze w strefie wschodniej. Wszystko za sprawą rozbudowy infrastruktury, rewitalizację postindustrialnych przestrzeni miejskich oraz holistycznego podejścia do planowania przestrzeni – prognozuje Kamila Wykrota.