W

Whisky staje się coraz bardziej popularnym aktywem inwestycyjnym. Niektóre z odmian w ciągu ostatnich kilku lat osiągnęły wzrost poziomu cen o kilkaset procent, przewyższając znacznie wzrost wartości rzadkiego, kolekcjonerskiego wina. Inwestowanie kapitału w whisky to dobry sposób na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego.

Jest to stosunkowo nowa, aczkolwiek mocno zyskująca na popularności metoda osiągania zysku z inwestowania alternatywnego. Coraz więcej inwestorów z różnych krajów lokuje swój kapitał w kolekcjonerskie butelki whisky lub beczki whisky z uznanych destylarni.

Według badań serwisu Rare Whisky 101 w pierwszym półroczu 2017 roku łączna wartość kolekcji szkockich whisky single-malt sprzedawanych na aukcjach w Wielkiej Brytanii wzrosła o 93,6 proc. do rekordowego 11,17 mln funtów z 5,8 mln funtów w tym samym okresie 2016 roku.

Pomimo wzrostu popytu na ten popularny trunek inwestycję może stanowić wyłącznie 10 proc. całkowitej wielkości produkcji whisky na świecie. Co więcej, whisky będzie butelkowane w postępie geometrycznym. Załóżmy, że z tysiąca beczek dziewięćset zostało natychmiast zabutelkowanych. Pozostało sto, z czego pięćdziesiąt beczek zostanie zabutelkowanych po osiągnięciu wytrzymałości dwunastu lat, dwadzieścia pięć po piętnastu latach, siedemnaście po osiemnastu latach, osiem po dwudziestu jeden latach, cztery po dwudziestu pięciu latach, dwie po trzydziestu latach i jedna po czterdziestu latach.

Odpowiednio, im starsza whisky, tym będzie posiadała większą wartość inwestycyjną i będzie cieszyła się większym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Potencjał, jaki jest w całym rozwijającym się rynku, obrazują aukcje butelek whisky. Inwestycja w beczki nie opiera się jednak na wartościach kolekcjonerskich, a na prawie rynku. Minimalna kwota inwestycji w whisky w beczkach wynosi 27 tys. zł. Rekomendowany czas inwestycji to od 3 do 5 lat, a minimalny zysk z tej inwestycji oscyluje w granicach 8-10 proc. netto za każdy rok posiadanie beczki.

Fot. Olga Kharina

Walerij Pryżkow, właściciel WP CAPITAL

Ekspert w sprawach inwestycji kapitałów w kraju i poza granicą oraz prezes firmy transportowo- logistycznej IPS. Posiada duże doświadczenie w stosunkach międzynarodowych. Jest koneserem i mecenasem sztuki.