R

Rozmowy o Rozwoju

Za nami największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce – Forum Wizja Rozwoju. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło 5 tysięcy uczestników i 500 prelegentów, którzy wzięli udział w prawie 100 panelach dyskusyjnych. Przedstawiciele największych polskich przedsiębiorstw, właściciele małych, średnich i dużych firm, a także założyciele startupów rozmawiali o strategicznych dla rozwoju Polski obszarach. Ważną częścią spotkania było wystąpienie szefa polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego.

Premier mówił, że „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Dodatkowo Gdańsk i Gdynia razem to dzisiaj największe porty przeładunkowe nad Morzem Bałtyckim”.

Morawiecki dodał, że przedsiębiorcy potrzebują współpracy z samorządami i liczy na to, że ta współpraca będzie coraz dojrzalsza. Premier polskiego rządu chce, żeby rząd skupił się na nowym kontrakcie społecznym, na zrównoważonym rozwoju. – Żeby Chojnice, Kościerzyna i inne mniejsze miasta miały takie same szanse startu, jak duże metropolie – podkreślał. – Wkrótce bowiem cała Polska stanie się jedną wielka strefą ekonomiczną. Swoją obecnością na Forum chcę zainspirować Was do myślenia o rozwoju w perspektywie 20 lat – podsumował Morawiecki.

Po wystąpieniu Premiera głos zabrali: Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska i Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.
Szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonywała, że nie jesteśmy narodem, który marzy o przejściu na emeryturę.

– Przywrócenie wieku emerytalnego na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, to nie jest zmuszanie nikogo do emerytury. To tylko minimalny wiek emerytalny – tłumaczyła Elżbieta Rafalska. Minister dodała, że największą przeszkodą nie pozwalającą kontynuować zatrudnienia, jest stan zdrowia. Według danych resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – do końca 2017 r. uprawnionych do przejścia na emeryturę było 414 tys. osób i z tej możliwości skorzystało ok. 80 proc. tej grupy. Wśród nich ok. 60 proc. stanowiły osoby nieaktywne na rynku pracy lub pobierające świadczenia przedemerytalne, zdrowotne, pomocy społecznej albo zasiłki dla bezrobotnych.

Spisanie dobrych intencji

W pierwszym dniu Forum Wizja Rozwoju wykonano również milowy krok w rozwoju polskiej elektromobilności. Przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz spółek energetycznych: Enea SA, Energa-Operator SA, PGE Dystrybucja SA i Tauron Dystrybucja podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w ramach programu ‚e-VAN’. Dzięki niemu w Polsce mają szansę powstać innowacyjne, bezemisyjne pojazdy użytkowe. Chodzi o auta dostawcze, które będą dostosowane do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, aby mogły być wykorzystywane m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań.

Tego samego dnia podpisana została ważna umowa zawarta między spółką Przewozy Regionalne,a Klastrem Luxtorpeda 2.0. Klaster skupia największe przedsiębiorstwa branży transportu kolejowego w Polsce. Ma realizować Program na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stworzony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jego członkowie będą sobie wzajemnie pomagać – udzielać sobie pomocy legislacyjnej i organizacyjnej, tworzyć wspólne rozwiązania biznesowe. Zadaniami klastra są: wsparcie innowacji przy zamówieniach publicznych, budowa i modernizacja taboru czy prace nad wspólnym biletem.

Docenieni za działalność

Na koniec dnia, podczas uroczystej Gali specjalna Kapituła przyznała nagrody gospodarcze:

Nagroda główna za „Społeczną odpowiedzialność biznesu: ENERGA S.A.

Wyróżnienie specjalne Fundacji Vizja Rozwoju: Zakład Farmaceutyczny Adamed Pharma S.A.

Nagroda w kategorii Badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii: Astronika Sp. z o.o.,

Nagroda w kategorii Elektromobilność: Enspirion sp z o.o.,

Nagroda w kategorii E-gospodarka: Fibrain sp. z o.o.,

Nagroda w kategorii start-up: Findair sp. z o.o. oraz Sky Tronic sp. z o.o.,

Nagroda za innowacyjność: DGT sp. z o.o.,

Nagroda w kategorii zarządzanie: Euro-Eko sp. z o.o.

Dla seniorów

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w szczególności poświęcony był „srebrnej gospodarce”. Seniorzy spotkali się w hali Gdynia Arena. Prelegenci mówili m.in. o aktywnym starzeniu się, bezpieczeństwie seniorów w domu jak i poza nim, oraz o zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań seniorów w zakresie opieki zdrowotnej.

– Dzisiaj osoby w wieku powyżej 60 lat to blisko 24 procent naszego społeczeństwa. Zgodnie z prognozą demograficzną, w roku 2050 takich osób będzie już ponad 40 procent. To, że dziś o tym debatujemy, że mówimy o pewnej wizji rozwoju, jest odpowiedzią na to, co dzieje się właśnie w naszym społeczeństwie – mówiła podczas swojego wystąpienia Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I dodała: Powoli obserwujemy wzrost wskaźnika urodzeń, ale to cały czas nie doprowadza do zastępowalności pokoleń. Ma to znaczący wpływ na cały system zabezpieczenia społecznego.

Nasze społeczeństwo się starzeje. Jest to wyzwaniem dla nas, a nie jakimś złem. Powinniśmy nad tym pracować, żeby wykorzystać potencjał drzemiący w naszych seniorach – mówiła Małgorzata Zwiercin, Poseł na Sejm RP, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. I dodała: Seniorzy powinni poczuć się, że są dla nas ważni. Bez nich nie będzie naszej pięknej Polski.

TAK dla przyjaznego miasta

Forum zakończono wręczeniem nagród dla informatyków, programistów i grafików w ramach konkursu Smart City Hackathon Wizja Rozwoju. Przez dwadzieścia cztery godziny uczestnicy zawodów musieli pracować nad innowacyjnym rozwiązaniem i koncepcją Smart City, która została stworzona po to, żeby miasta były bardziej wydajne, ekologiczne i zrównoważone.

Za nami bardzo ważne wydarzenie gospodarcze dla Pomorza, jak i całej Polski. Istota poruszanych spraw, szeroki przekrój uczestników ze strony przedsiębiorców i naukowców pokazuje jak dużą wartość dla naszego regionu wnosi organizacja tak znaczących wydarzeń – mówił jeden z organizatorów Forum, Andrzej Michalak. I dodał: Daje to nam duże nadzieje na kontynuację tego przedsięwzięcia w kolejnych latach – dodał organizator spotkania.