C

Czy wiesz, że jesień i zima to najlepszy czas, by zacząć epilację laserową? Dlaczego? Gdyż proces epilacji trwa kilka miesięcy, i muszą być spełnione pewne warunki. Jeśli marzysz o gładkiej skórze, mamy dla ciebie garść informacji, które przybliżą temat epilacji laserowej.

Czym jest epilacja laserowa?

Cebulka, z której wyrasta włos, zawiera melaninę, czyli barwnik. Stanowi ona „pochłaniacz” dla światła laserowego, który penetrując skórę, uwalnia energię cieplną właśnie w cebulce, powodując jej uszkodzenie. W ten sposób uszkodzone zostają tylko struktury odpowiedzialne za wzrost włosa. Kluczowe znaczenie ma fakt, w której fazie znajdują się włosy w trakcie zabiegu (zniszczone zostaną tylko te w fazie wzrostu). Dlatego tak ważne jest, aby wykonać serię zabiegów, natomiast liczbę i ich częstotliwość zawsze ustalamy podczas konsultacji w zależności od okolicy, nad którą pracujemy, rodzaju włosa i indywidualnych predyspozycji.

Gdzie udać się na zabieg?

Wybierając miejsce, pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, to sprzęt. Koniecznie upewnijcie się, czy w danym miejscu mamy do czynienia z laserem diodowym, a nie starszej generacji IPL. Ten drugi, niestety, emituje światło rozproszone, a co za tym idzie, jego skuteczność jest nieporównywalnie mniejsza. Aby zabieg był wykonany poprawnie oraz optymalnie dobrany do naszego fototypu (koloru skóry), laser musi posiadać możliwość indywidualnego doboru parametrów. Na koniec kwestia komfortu. Zwróćcie uwagę czy laser wyposażony jest w głowicę chłodzącą zmniejszającą odczucia bólowe i opcję „motion speed”, czyli ruchu ciągłego, która znacznie przyspiesza procedurę.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przede wszystkim miesiąc przed pierwszym zabiegiem należy unikać ekspozycji na słońce (również solarium). To bardzo ważne, ponieważ opalona skóra uniemożliwia wykonanie go ze względu na ryzyko oparzenia. Nie jest wskazane stosowanie innych metod usuwania owłosienia poza goleniem, które należy wykonać mniej więcej 24 godziny przed. Bezwzględnym przeciwwskazaniem będzie również kuracja retinoidami (ostatnie 6 miesięcy – doustna, 3 tygodnie – maści). Na dwa dni przed wizytą nie przyjmujemy leków światłouczulających i ziół (np. dziurawiec, nagietek).

Jak pielęgnować skórę po?

Wydepilowana skóra jest narażona na podrażnienia, jednak łatwo im zapobiec, stosując się do kilku zasad, dzięki którym unikniemy ewentualnych powikłań, takich jak przebarwienia, chwilowa nadwrażliwość lub uczucie pieczenia. Przede wszystkim skóra musi być chroniona przed słońcem i wysoką temperaturą, a w pierwszych dniach lepiej zrezygnować z zapachowych kosmetyków do mycia i balsamów. W przypadku pach musimy zrezygnować ze stosowania antyperspirantów (kilka dni) i blokerów potu (do 2 tygodni). Jeśli wystąpi duże podrażnienie, można użyć kremów łagodzących (Bepanthen, Alantan). Podsumowując, kiedy już mamy dość pokaleczonej od maszynki skóry, zapachu kremu do depilacji i tortur, jakie fundują nam depilatory elektryczne, to najwyższy czas, aby pozbyć się niechcianych włosów raz na zawsze i zapomnieć o tych barbarzyńskich metodach. Seria zabiegów dla osiągnięcia efektu usunięcia włosów: 5-8 zabiegów na jedną partię, w zależności od grubości, koloru i fazy wzrostu włosów. Częstotliwość: co 4-6 tygodni. W Lorenzo Coletti korzystamy z lasera X LASE PLUS, aktualnie nominowanego do nagrody Perła Dermatologii Estetycznej.