Pierwsza „zła rada”: graj przeciwko rynkowi i spiesz się, aby kupić, nieważne dlaczego, coraz tańsze prace artysty. Sztuka nie jest towarem giełdowym. Ceny, którego spadły dziś, nie muszą jutro urosnąć. Jeśli obrazy artysty zaczęły być zauważalnie tańsze, to wszystko może okazać się poważnym problemem przez długi czas. Dlaczego? Istnieje na przykład naturalna zmiana wartości dzieł […]
Redakcja
2018-10-25
1 minuta czytania
Pierwsza „zła rada”: graj przeciwko rynkowi i spiesz się, aby kupić, nieważne dlaczego, coraz tańsze prace artysty.
Sztuka nie jest towarem giełdowym. Ceny, którego spadły dziś, nie muszą jutro urosnąć. Jeśli obrazy artysty zaczęły być zauważalnie tańsze, to wszystko może okazać się poważnym problemem przez długi czas. Dlaczego? Istnieje na przykład naturalna zmiana wartości dzieł dla historii sztuki, spada zainteresowanie kolekcjonerów lub zdarza się, że ceny wzrosły z powodu faz aktywnej promocji, a następnie zniknęły możliwości „mocy napędowej” (spadkobierców, właścicieli galerie i itp.), a tym samym wszystko poszło w dół. Przyczyn może być wiele. Trzeba wszystko przeanalizować. Ważne jest, aby nie robić bezmyślnych zakupów w nadziei, że ceny przynajmniej odzyskają poprzedni poziom. Na rynek sztuki wpływa wiele czynników i warto brać je pod uwagę.
Walerij Pryżkow,
właściciel WP CAPITAL
Ekspert w sprawach inwestycji kapitałów w kraju i poza granicą oraz prezes firmy transportowo – logistycznej IPS. Posiada duże doświadczenie w stosunkach międzynarodowych. Jest koneserem i mecenasem sztuki.