Zawisła wiecha na czwartym etapie kompleksu Alchemia w Gdańsku, budynku Neon. Stanowi on architektoniczne i funkcjonalne dopełnienie inwestycji realizowanej przez firmę Torus od 2010 roku. Budynek dostarczy kolejnych 35 tys. mkw. powierzchni najmu, a planowany termin oddania do użytku to IV kwartał br. Neon wieńczy „alchemiczne” dzieło Torusa Neon to ponad 35 tys. mkw. powierzchni […]
Redakcja
2019-02-17
3 minuty czytania
Zawisła wiecha na czwartym etapie kompleksu Alchemia w Gdańsku, budynku Neon. Stanowi on architektoniczne i funkcjonalne dopełnienie inwestycji realizowanej przez firmę Torus od 2010 roku. Budynek dostarczy kolejnych 35 tys. mkw. powierzchni najmu, a planowany termin oddania do użytku to IV kwartał br.
Neon wieńczy „alchemiczne” dzieło Torusa
Neon to ponad 35 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 33,5 z przeznaczeniem na biura. Powierzchnia typowej kondygnacji biurowej wyniesie ponad 3 tys. mkw., jednak w ofercie będą też mniejsze moduły (od 300 mkw.). Nieco ponad 1,5 tys. mkw. to powierzchnie usługowe zlokalizowane na parterze, które dopełnią pasaż – atrakcyjne miejsce spotkań i spędzania czas zaprojektowane pomiędzy Neonem, a wcześniejszym etapem Alchemii, Argonem. Budynek posiadać będzie 319 miejsc parkingowych dla samochodów (wewnątrz i na zewnątrz) oraz 374 dla rowerów (z pełną infrastrukturą sanitarną dla rowerzystów).
– Postawiliśmy na jakość. Nasze budynki spełniają najwyższe wymagania, dzięki czemu w Gdańsku pojawiły się biura wielu znanych, światowych firm, tworząc tysiące nowych miejsc pracy. Biurowce Alchemii zapewniają komfort pracy, ale jest też możliwość skorzystania z basenu, sali gimnastycznej, klubu fitness, licznych restauracji, kawiarni, sklepów, banków, a niebawem również przedszkola. Z tej bogatej oferty mogą też korzystać mieszkańcy Gdańska, a w szczególności pracownicy i studenci Uniwersytetu Gdańskiego– dodaje Małgorzata Dobrowolska.
– Dobiega końca największy i najważniejszy do tej pory projekt, jaki realizowaliśmy. Pytanie oczywiście co dalej, co po Alchemii. Mamy zabezpieczone grunty w Trójmieście pod budowę kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, w ramach kilku projektów o mniejszej skali. Jeden z nich, Officyna już jest realizowany, kolejne są w fazie przygotowania. Cały czas przyglądamy się też innym rynkom regionalnym i poszukujemy możliwości rozwoju poza Trójmiastem. Zwiększamy również swoją aktywność w obrębie inwestycji hotelowych – realizujemy już projekt we Wrocławiu, przygotowujemy w Warszawie, a także w Trójmieście. Trzeba oczywiście przyglądać się rynkowi, bo ten jest dzisiaj szczególnie wymagający dla inwestorów, ale też dalej, konsekwentnie robić swoje – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.
Alchemia wpisuje się w szeroki kontekst rewitalizacji terenu (powstała w dużej mierze na miejscu byłych zakładów Chemia). Wszystkie budynki certyfikowane są w amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych inwestycji LEED na najwyższym poziomie, Platinum. Oznacza to, że spełniają najwyższe standardy jakościowe, uwzględniają aspekty środowiskowe oraz zdrowotne (w odniesieniu do ich bezpośrednich użytkowników).Rzut powierzchni biurowej budynku, podobnie jak w przypadku Argonu (III etap) ma kształt litery H. Architektonicznie elewacja budynku będzie klamrą kompozycyjną łączącą elementy pierwszego i trzeciego etapu. Projektantem całego kompleksu Alchemia jest pracownia APA Wojciechowski.
Alchemia, a rynek w biurowy
Powierzchnia najmu Alchemii łącznie z Neonem wyniesie ponad 122 tys. mkw., w tym biura to blisko 112 tys. mkw. Jak duża jest to skala, świadczy chociażby to, że całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście to obecnie niecałe 800 tys. mkw. Według danych JLL w budowie jest obecnie blisko 150 tys. mkw., z kolei w planach deweloperów aż 220 tys. mkw.