12 powodów, dla których warto inwestować w budowę domu pasywnego
Powód 3 – Ekonomia Rok 2006, Smolec – niewielka miejscowość pod Wrocławiem. Z pozoru niczym nie wyróżniająca się wioska, jakich w Polsce miliony, walnie przyczynia się do rewolucji technologii budowlanej w naszym kraju. Wtedy to powstaje pierwszy w jego historii budynek w standardzie pasywnym. Choć od historycznego zdarzenia minęło 13 lat, to ów – energooszczędny […]
Redakcja
2019-03-26
3 minuty czytania
Powód 3 – Ekonomia Rok 2006, Smolec – niewielka miejscowość pod Wrocławiem. Z pozoru niczym nie wyróżniająca się wioska, jakich w Polsce miliony, walnie przyczynia się do rewolucji technologii budowlanej w naszym kraju. Wtedy to powstaje pierwszy w jego historii budynek w standardzie pasywnym.
Choć od historycznego zdarzenia minęło 13 lat, to ów – energooszczędny trend w budownictwie pozostaje niszowy. Technologia, choć zaawansowana i nowoczesna z wolna przestaje być marginalne, a jednym z największych walorów rozwiązania pozostaje ekonomia, która pcha budownictwo pasywne na szersze wody.
Izolacja przegród zewnętrznych
Korzystne liczby wynikające z zastosowania architektury pasywnej mają odzwierciedlenie w stworzeniu zewnętrznej powłoki budynku, której celem jest nieprzepuszczanie powietrza, a tym samym efektywne zatrzymanie ciepła w jego wnętrzu. Cel ten jest możliwy do zrealizowania wyłącznie przy zachowaniu niskiego współczynnika przenikania ciepła (utraty) w przegrodach zewnętrznych. Do najbardziej skutecznych materiałów zaliczamy styropian, wełnę mineralną, styrodur poliuretan oraz polistyren ekstrudowany. Materiały te utrzymują w sobie nadmiar ciepła, a następnie w momencie spadku temperatury oddają ją na powrót. Uzyskanie efektu jest możliwe wyłączanie wtedy, gdy mamy do czynienia z materiałami wysokiej jakości oraz odpowiedniej grubości. I tu po raz pierwszy dotykamy liczb, bowiem w przypadku domów pasywnych grubość warstwy izolacyjnej na ścianach oraz podłodze musi wynosić minimum 30cm, zaś w przypadku dachu – co najmniej 40cm.
Precyzyjne uszczelnienie
Odpowiednia izolacja przegród zewnętrznych to dopiero początek. W korzystnej ekonomii przyświecającej budownictwu pasywnemu ogromne znaczenie ma także poziom uszczelnienia okien i drzwi. Ich współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,8 W/(m2*K). Ciekawostkę stanowi fakt, iż jest to parametr sporo niższy niż w przypadku domów energooszczędnych, gdzie wynosi on 1,1 W/(m2*K). Ponadto koniecznością jest zastąpienie wentylacji konwencjonalnej (grawitacyjnej) wentylacją mechaniczną rekuperacyjną. Taki system minimalizuje straty ciepła wentylacyjnego nawet do 90%.
Jarosław Wasielewski Prezes firmy ELMOT
Kluczowe znaczenie dla zachowania korzystnej ekonomii w budownictwie domów pasywnych ma system zarządzania energią na który składają się procesy planowania, przygotowania oraz sama realizacja. Poprawa wyniku energetycznego jest możliwa we wszelkich obszarach działalności głównie poprzez zaangażowanie najnowszych zdobyczy naukowych związanych z produkcją modułowych budynków pasywnych w konstrukcji stalowej.
Cykl „12 powodów, dla których warto inwestować w budowę domu pasywnego” jest zbiorem artykułów poradnikowych powstałych w ramach współpracy z ekspertami firmy ELMOT.