Wybrzeże morskie Gminy Puck jest terenem rozwijającego się ruchu turystycznego i wypoczynkowego w okresie letnim. Cały segment gospodarczy związany z turystyką i gastronomią jest otwarty inwestycyjnie. Dobra sieć komunikacyjna, oczyszczalnia ścieków dla całego zakola zatoki sprzyja rozwojowi regionu. Rosnąca migracja do gminy, bardzo duży ruch budowlany potwierdza atrakcyjność miejsca zamieszkania i działania. Pomosty żeglarskie w […]
Redakcja
2019-04-25
3 minuty czytania
Wybrzeże morskie Gminy Puck jest terenem rozwijającego się ruchu turystycznego i wypoczynkowego w okresie letnim. Cały segment gospodarczy związany z turystyką i gastronomią jest otwarty inwestycyjnie. Dobra sieć komunikacyjna, oczyszczalnia ścieków dla całego zakola zatoki sprzyja rozwojowi regionu. Rosnąca migracja do gminy, bardzo duży ruch budowlany potwierdza atrakcyjność miejsca zamieszkania i działania. Pomosty żeglarskie w Swarzewie, Rzucewie, czy Osłoninie znakomicie umożliwiają poznanie Gminy Puck z morskiej perspektywy… Rozwijają możliwości rekreacji i sportów wodnych na spokojnym akwenie Zatoki Puckiej.
Najważniejsze atuty Gminy Puck:
Bliska odległość od Trójmiasta, sąsiedztwo Pucka i nadmorskich obszarów rekreacyjnych z dobrą siecią komunikacyjną
Wielka różnorodność form przyrodniczych, krajobrazowych tworzących idealne warunki rozwoju rekreacji
Bezpośredni dostęp do morza, 14 km pas brzegu morskiego
Dobre warunki agroekologiczne
Istniejący potencjał urbanizacyjny
Dobry stan środowiska.
Zasadniczym celem jest rozbudowa funkcji gospodarczych oraz usług – przyjaznych dla środowiska, efektywnych ekonomicznie i proekologicznych z wykorzystaniem położenia gminy. Rozwój funkcji obsługi ruchu rekreacyjnego (pensjonaty, pola namiotowe, campingi, parkingi, gastronomia, urządzenia sportowe) i różnorodnych usług turystycznych.
Gmina Puck leży w północno-wschodniej części województwa pomorskiego. Opiera się o brzeg Zatoki Puckiej i panuje nad wodami Małego Morza stromymi klifami Kępy Puckiej i Swarzewskiej. Ta niezwykle urozmaicona pod względem przyrodniczym kraina, od północy wcina się w pas zalesionych wydm nadmorskich i ogarnia rozległy teren łąk, torfowisk, bagien łączących się z Bielawskimi Błotami. Granica zachodnia biegnie morenowymi wzniesieniami Wysoczyzny Żarnowieckiej pośród starych lasów zwanych Puszczą Darzlubską, a zawijając na południu ku zatoce schodzi na Moście Błota w kierunku ujścia Redy.
Rzeki gminy należą do dwóch zlewisk: Płutnica, Gizdebka i Reda wpływają do Zatoki Puckiej a Czarna Woda wpada do Bałtyku. W lokalnym pejzażu zachwycają małe, urocze jeziorka, ocienione lasami: Dobre, Bielawa…
Klimat tego obszaru pozostaje pod wyraźnym wpływem morza.
Środowisko naturalne zabezpieczono rezerwatami oraz licznymi chronionymi stanowiskami przyrodniczymi.
Warto zobaczyć…
Zabytki:
Starzyno, kościół parafialny z polichromią Sądu Ostatecznego (poł. XVIIw.), Pomorski Szlak Cysterski.
Mechowo, kościół parafialny, szachulcowy (poł. XVIIIw.), Pomorski Szlak Cysterski.
Swarzewo, Sanktuarium Maryjne, kościół parafialny (poł. XIXw.), cudowna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XV w.), Pieta (XV w.).
Zespoły pałacowo – parkowe (po poł. XIX w.): w Rzucewie, Rekowie Górnym, Sławutówku.
Rezerwat Przyrody „Darzlubskie Buki”, na południe od Mechowa.
Rezerwat ptactwa wędrownego tzw. „Beka” – błota ujścia Redy.
Rezerwat Przyrody „Bielawskie Błota” na zachód od Mieroszyna.
Aleja Lipowa łącząca Rzucewo z Osłoninem.
Park Kulturowy w Rzucewie – Osada Łowców Fok z epoki kamienia.
URZĄD GMINY PUCK 84-100 Puck, ul. 10 Lutego 29, tel. 58 673 20 96, fax 58 673 27 37; www.gmina.puck.pl; e-mail: ugpuck@onet.pl
KULTURA, SPORT I REKREACJA Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck 84 -100 Puck, ul. 10 Lutego 29 tel./fax 58 673 16 55; www.oksitpuck.pl; e-mail: oksit@oksit.puck.pl