D

Dwór Oliwski wypełnił się od zaproszonych gości, którzy w sali grafitowej mogli uczestniczyć w pierwszym spotkaniu trzeciej edycji cyklu przygotowanego przez Bank BNP Paribas, który dotyczył kluczowych aspektów Programu Handlu Zagranicznego. To wspólna inicjatywa Banku BNP Paribas, KUKE oraz Bisnode, która ma na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji w ekspansji zagranicznej. Głównym tematem wydarzenia była słoneczna Italia.

Spotkania w ramach Programu Handlu Zagranicznego mają na celu wspieranie polskich przedsiębiorstw w zagranicznej ekspansji za sprawą dostarczania różnorodnych rozwiązań.

Cykliczne przedsięwzięcie organizowane przez Bank BNP Paribas, KUKE i Bisnode pod medialnym patronatem Rzeczpospolitej otworzył Dyrektor Regionu ds. małych i średnich przedsiębiorstw w Banku BNP Paribas – Krzysztof Kobryński. Po nim, na kameralnej scenie zagościł Michał Falkowski – Dyrektor Regionalnego Centrum Bankowości Korporacyjnej w Banku BNP Paribas. Przed wystąpieniem przedstawicieli Włoch o przemowę pokusił się także Jerzy Śledziewski – Wiceprezes Zarządu, odpowiedzialny za obszar bankowości korporacyjnej i MŚP. Po przemówieniach powitalnych nastąpił etap prelekcji. Poszczególne prezentacje i wykłady miały na celu dzielenie się ekspercką wiedzą dotyczącą możliwości zwiększenia skali oraz dywersyfikacji działalności poprzez wychodzenie na nowe rynki i poruszanie się na nich. W wiosennej edycji programu goście zgromadzeni na sali wespół z ekspertami szukali odpowiedzi na pytanie – dlaczego warto inwestować na chłonnym rynku włoskim?

Część merytoryczną spotkania otworzył Aldo Amati – ambasador bankowości włoskiej w Polsce, który przybliżył najważniejsze aspekty związane z biznesem w wariancie włoskim. Kolejnym prelegentem był Giorgio Mazzarella – przedstawiciel BNP Paribas w Polsce, który w swym wystąpieniu objaśnił dylematy związane z projektami inwestycyjnymi oraz współpracą obu państw.

Włoski prelegent podkreślił tym samym, jak istotna dla partnerów z Półwyspu Apenińskiego jest współpraca z Polską ze względu na komplementarność gospodarki polsko-włoskiej
z uwzględnieniem wspólnej strategii. Na walory włoskiej gospodarki zwrócił także uwagę Antonino Mafodda – Prezes Włoskiej Izby Handlowej. Do największych współczesnych dokonań italijskiej gospodarki zaliczył trzecie miejsce Włoch pośród krajów strefy euro z PKB o imponującej wartości 2.1 biliona dolarów. Włosi mają także powody do dumy ze względu na piastowanie piątej lokaty pośród światowych producentów i dziesiątego miejsca w zestawieniu globalnych importerów.

Na scenie zagościł również ekspert ds. ekonomicznych – Donato Di Gilio, który zapowiedział oraz zaprezentował ideę wydarzenia International Automotive Business Meeting – impreza ta odbędzie się w dniach 13-14 listopada w Dąbrowie Górniczej. Tematem wydarzenia będzie „Przyszłość branży automotive w Polsce”. Ostatnim prelegentem konferencji był przedstawiciel kancelarii prawnej „Domański, Zakrzewski, Palinka” – Alfio Mancani, który przytoczył najważniejsze aspekty prawne związane z ustanawianiem przedstawicielstwa w prawie włoskim, zakładania włoskich oddziałów zagranicznych firm, a także charakteru oraz głównych rodzajów spółek w Italii. Drugą część wieczoru stanowił panel dyskusyjny, po którym nastąpiła uroczysta – włoska kolacja.