Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Powrót do przeszłości

Style związane z architekturą wnętrz na swój sposób przypominają epoki w sztuce. Podobnie jak one podlegają określonym prądom i co jakiś czas wracają na świecznik. Tego typu trendy ulegają subtelnym urozmaiceniom i zyskują na wartości na przestrzeni kolejnych lat. Do najpopularniejszych stylów architektonicznych nawiązujących do estetyki przeszłości zaliczamy styl rustykalny, vintage oraz klasyczny. Hołdowanie wiejskim […]

Redakcja
2019-06-19
3 minuty czytania

Style związane z architekturą wnętrz na swój sposób przypominają epoki w sztuce. Podobnie jak one podlegają określonym prądom i co jakiś czas wracają na świecznik. Tego typu trendy ulegają subtelnym urozmaiceniom i zyskują na wartości na przestrzeni kolejnych lat. Do najpopularniejszych stylów architektonicznych nawiązujących do estetyki przeszłości zaliczamy styl rustykalny, vintage oraz klasyczny.

Hołdowanie wiejskim tradycjom

Stylem rustykalnym nazywamy gamę mebli oraz artykułów dekoracyjnych nawiązujących do stylistyki wiejskiej. Styl ten odznacza się swego rodzaju sielskością , swojskością i przytulnością. Wnętrze w tego rodzaju stylu ma na celu przemycanie nawiązań do zamożnej chaty wiejskiej, bądź tradycyjnego dworku. Wbrew pozorom nie stoi na przeszkodzie stosowanie stylu rustykalnego w nowoczesnym apartamencie będącym częścią wieżowca. Kluczowe dla charakterystyki rustykalnego designu jest zastosowanie drewna. Zgodnie z założeniami współczesnych kreatorów architektury wnętrz powinno być to drewno gatunków rodzimych, które cechuje się wysoką jakością oraz odpornością. W rustykalnych wnętrzach doskonale sprawdzą się drewniane podłogi oraz toporne bele stropowe, które bynajmniej nie stanowią elementu konstrukcji, ale są elementem wykończenia. Duże znaczenie dla stylu rustykalnego ma również stosowanie przydymionych barw. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzi się pastelowa zieleń oraz subtelne błękity. Warto podkreślić, że rustykalność jest hołdowaniem względem wiejskiej tradycji, dlatego stosowanie artykułów dekoracyjnych – w pełni naturalnych jest tu wręcz wskazane.

Vintage i klasyka we współczesnej formie

Ponadczasowość jest również domeną innego stylu odwołującego się do przeszłości. Mowa o stylu vintage, którego cechami charakterystycznymi są projekty architektoniczne odwołujące się do lat 50’ i 60’ minionego stulecia. Design w stylu vintage zakłada stosowanie ceramiki, mebli oraz oświetlenia charakteryzującego się nowoczesnym wzornictwem. Tego rodzaju projekty we współczesnym wariancie są dopracowane, funkcjonalne i co ważne – intrygujące. Podobnie rzecz się ma ze stylem klasycznym, który w odróżnieniu od vintage wykorzystuje rozwiązania bardziej stonowane i geometryczne, których cechą charakterystyczną jest sznyt elegancji. Styl klasyczny zrodził się na Wyspach Brytyjskich, a jego podstawowym założeniem jest przemyślane zestawienie mebli (głównie tapicerowanych) na które najczęściej składają się krzesła, fotele i sofy zachwycające prostą i funkcjonalną formą. Klasyczne wnętrza można spotkać nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także coraz częściej w hotelach oraz restauracjach.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl