Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
12 powodów, dla których warto inwestować w domy pasywne

Powód 8 – Niższe straty ciepła Większość powodów, dla których warto inwestować w budowę domów pasywnych wynika z zestawienia z tradycyjną formą budownictwa. Mają one związek przede wszystkim z minimalizowaniem kosztów wynikających z eksploatacji oraz samego procesu tworzenia bryły. Nie inaczej jest w przypadku niższego poziomu straty ciepła, który stanowi jeden z głównych walorów pasywnych […]

Redakcja
2019-08-23
2 minuty czytania

Powód 8 – Niższe straty ciepła

Większość powodów, dla których warto inwestować w budowę domów pasywnych wynika z zestawienia z tradycyjną formą budownictwa. Mają one związek przede wszystkim z minimalizowaniem kosztów wynikających z eksploatacji oraz samego procesu tworzenia bryły. Nie inaczej jest w przypadku niższego poziomu straty ciepła, który stanowi jeden z głównych walorów pasywnych konstrukcji.

Biorąc pod uwagę cechy i parametry bryły architektonicznej, wyróżniamy 5 tzw. stref newralgicznych, czyli szczególnie narażonych na utratę ciepła. Pierwszą z nich jest oczywiście dach. W tej strefie różnica w poziomie utraty ciepła budynku tradycyjnego oraz pasywnego wynosi 5%. W przypadku konstrukcji pasywnej mówimy o średnim poziomie 17%, zaś w tradycyjnej bryle – 22%. Nieco mniejsze różnice dotyczą ścian. Tu poziom utraty ciepła domu pasywnego wynosi 32%. Analogicznie konstrukcja tradycyjna traci ciepło na poziomie 35%. Kolejnym kryterium są straty do gruntu, których różnica oscyluje w granicach 6% – ( 6% – budynek pasywny oraz 12% – konwencjonalny). Zestawiając ze sobą powyższe obszary możemy mówić o różnicach graniczących z 16% na korzyść budynków pasywnych.
Największe różnice w stratach ciepła dotyczą okna oraz systemu wentylacyjnego. W pierwszym przypadku w budownictwie pasywnym możemy mówić o stratach ciepła na poziomie 12%. System wentylacyjny stosowany w konstrukcjach energooszczędnych pochłania z kolei rekordowo niskie 8% ciepła. Obie te strefy w budownictwie klasycznym przyczyniają się do utraty 28%. Różnica owych segmentów oscyluje zatem w granicach 36% i podobnie jak w poprzednich przypadkach stanowi domenę wariantu konstrukcji pasywnych.

Podsumowując – biorąc pod uwagę 5 kluczowych kryteriów związanych z poziomem utraty ciepła w zestawieniu konstrukcji pasywnych oraz tradycyjnych mówimy o około 52% niższym poziomie strat cieplnych w przypadku budynków energooszczędnych, co w skali roku przyczynia się do znacznej redukcji opłat eksploatacyjnych.

Cykl „12 powodów, dla których warto inwestować
w budowę domu pasywnego” jest zbiorem artykułów
poradnikowych powstałych w ramach współpracy
z ekspertami firmy ELMOT.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl