Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Grunt to inwestycja!

Ziemia jest aktywem coraz bardziej deficytowym. To kluczowa przyczyna niskiego stopnia ryzyka inwestycyjnego w przypadku zakupu gruntów. Stopień jego obarczenia pozostaje również uwarunkowany kilkoma istotnymi kryteriami. Do najważniejszych zaliczamy prawny charakter nieruchomości oraz jej lokalizację. Korzystna inwestycja w nieruchomość to nie tylko generowanie zysków w momencie jej zbywania. Jest to również możliwość uzyskania przychodów o […]

Redakcja
2019-09-11
5 minut czytania

Ziemia jest aktywem coraz bardziej deficytowym. To kluczowa przyczyna niskiego stopnia ryzyka inwestycyjnego w przypadku zakupu gruntów. Stopień jego obarczenia pozostaje również uwarunkowany kilkoma istotnymi kryteriami. Do najważniejszych zaliczamy prawny charakter nieruchomości oraz jej lokalizację.

Korzystna inwestycja w nieruchomość to nie tylko generowanie zysków w momencie jej zbywania. Jest to również możliwość uzyskania przychodów o charakterze pasywnym. Wśród takich warto wyróżnić dzierżawę oraz wynajem. W dłuższej perspektywie lokowanie kapitału w grunt nie różni się niczym od inwestowania w realne oraz fizyczne aktywa. Wszystko za sprawą wysokiej odporności gruntów na wahania cen. Ryzyko załamania inwestycyjnego jest tu niskie, ponieważ mamy do czynienia z realną wartością użytkową tego rodzaju dóbr. Powodzenie owej formy inwestycyjnej pomimo niskiej stopy ryzyka może być zróżnicowane ze względu na rodzaj gruntu z którym mamy do czynienia. Ważnym ogniwem procesu inwestycyjnego może się okazać rzetelne rozpoznanie rynku, a także umiejętność prognozowania trendów z nim związanych. W przypadku gruntów rolniczych podstawowym kryterium pozostaje klasa jakościowa ziem. Znacznie trudniej jest oszacować grunty o charakterze stricte inwestycyjnym. Ich kazus w dużej mierze jest uwarunkowany poziomem zysku wyodrębnionego ze wzrostu wartości. Eksperci zwracają uwagę na istotną rolę otoczenia, które jak wiemy posiada wysoką tendencję do dynamicznych zmian. Wśród takich okoliczności warto wyróżnić infrastrukturę drogową, społeczną, techniczną, miejską oraz publiczną. Duże znaczenie w ocenie potencjału nieruchomości inwestycyjnej ma także funkcja geologiczna, a w ostatnich latach również ekologiczna. W konsekwencji łatwy i niemal pewny zysk dotyczy w dużej mierze osób posiadających ekskluzywną wiedzę na temat odległej przeszłości gruntu z potencjałem inwestycyjnym.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację rynku nieruchomości – inwestycja w ziemię o charakterze pozarolniczym to większy poziom ryzyka niż w przypadku inwestycji w budynek. Z drugiej strony może przysporzyć wymiernych dochodów w procesie sprzedaży lub zagospodarowania. To właśnie ten drugi wariant zyskuje w ostatnich latach na potencjale ze względu na liczne realizacje projektów deweloperskich. W tej kwestii istotnym aspektem pozostaje określenie atrakcyjności danej powierzchni, które im bardziej szczegółowe, tym mniej obarczone ryzykiem. Miara atrakcyjności danego obszaru składa się z wielu wypadkowych. Ważnym aspektem w potencjale nieruchomości jest lokalizacja. Cechy infrastrukturalne i komunikacyjne są ważne zwłaszcza w przypadku gruntów przemysłowych. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości usytuowane w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych, które kreują autostrady oraz drogi ekspresowe. Wymaganym współczynnikiem są dobrej jakości drogi dojazdowe – zarówno wiodące do wspomnianych węzłów, jak i do samej działki. Oferta, która nie została wyposażona w plan dojazdu ma minimalną szansę na sprzedaż. Profesjonalna oferta powinna składać się z trzech elementów – przygotowania prawnego, planistycznego oraz infrastrukturalnego. W sytuacji w której mamy do czynienia z nadpodażą to właśnie te aspekty odgrywają kluczową rolę w kwestii potencjału atrakcyjności gruntu. Konkurencja w przemysłowym sektorze nieruchomości staje się coraz większa. Prywatni inwestorzy muszą na tym polu rywalizować z gminami, strefami oraz instytucjami, które to na czas spowolnienia gospodarczego zmierzają do sprzedaży portfela nieruchomości.

Dawid Roman,
Waimea Holding S.A.

Decydując się na realizację parków logistycznych z największą starannością dobieramy lokalizację, która umożliwia nam budowę obiektów pod konkretne zapotrzebowanie różnych najemców, poszukujących magazynów klasycznych czy hal produkcyjnych. Obok lokalizacji istotne znaczenie ma układ dróg i plany ich rozbudowy oraz dostępność kadry pracowniczej. Przy podejmowaniu decyzji o zlokalizowaniu inwestycji w północnej Polsce wybraliśmy Bydgoszcz, Szczecin i Stargard. Analizowaliśmy bardzo dokładnie wiele parametrów. Z naszych obserwacji wynikało także, że w dynamicznie rozwijających się miastach takich jak Stargard czy Bydgoszcz brakuje wysokiej jakości hal produkcyjnych. Niezaprzeczalnym atutem miast regionalnych jest duża liczba ludności w wieku produkcyjnym, która daje solidną bazę potencjalnych kandydatów do pracy.

Paulina Siluk,
Analityk Rynku – Metropolitan Investment S.A.

  Obecnie w Polsce największa nisza w nasyceniu powierzchnią handlową, występuje w mniejszych miastach (do 50 tys. mieszkańców). Na tych obszarach, nowoczesna powierzchnia handlowa często nie występuje lub jej dostępność dla konsumentów pozostaje ograniczona. Skutkuje to niskim poziomem konkurencji dla potencjalnego inwestora oraz relatywnie niskim poziomem cen pozyskania gruntu, w porównaniu z dużymi miastami. W tych lokalizacjach bardzo dobrze sprawdzają się mniejsze przestrzenie handlowe (tzw. parki handlowe lub retail parki), które są stabilne oraz generują zadowalające obroty wśród najemców, a przy tym zaspakajają codzienne potrzeby zakupowe lokalnych społeczności. 

Paweł Grabowski,
Właściciel BIG Property

Dynamiczny rozwój Trójmiasta jako dużego ośrodka biznesowego, akademickiego i turystycznego i idący z nim w parze rozwój infrastruktury transportowej, spowodował znaczący wzrost atrakcyjności nie tylko stolicy regionu, ale znacznej części Województwa Pomorskiego. Wciąż duża, ale i rosnąca ilość gruntów inwestycyjnych dedykowanych budownictwu przemysłowemu, usługowemu i mieszkaniowemu przyciąga inwestorów z Polski i całego świata. Rozwój aglomeracji trójmiejskiej w naturalny sposób urbanizuje tereny położone na obrzeżach miast, a dzięki aktywnej współpracy samorządów z przedsiębiorcami, uwalniane są kolejne atrakcyjne tereny dedykowane nowym inwestycjom.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl