Trójporozumienie, czyli słowo o wzajemnym wsparciu
Trójporozumienie to określenie oddające charakter wielobiegunowej współpracy pomiędzy trzema powiatami – chojnickim, człuchowskim oraz kościerskim. Wzajemne wsparcie oraz ukierunkowane działania owych obszarów znajdują swój początek w idei Subregionu Południowego, który powstał w ramach programu Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego. Podstawowym założeniem wynikającym ze wspomnianego projektu jest przyłączenie do procesu strategii rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, a także […]
Redakcja
2019-12-06
4 minuty czytania
Trójporozumienie to określenie oddające charakter wielobiegunowej współpracy pomiędzy trzema powiatami – chojnickim, człuchowskim oraz kościerskim. Wzajemne wsparcie oraz ukierunkowane działania owych obszarów znajdują swój początek w idei Subregionu Południowego, który powstał w ramach programu Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego.
Podstawowym założeniem wynikającym ze wspomnianego projektu jest przyłączenie do procesu strategii rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, a także partnerów społeczno-gospodarczych (organizacji pozarządowych, organizacji pracodawców, a także uczelni). Wymienione podmioty skupiają się na pracy służącej rozwojowi danych obszarów. To domena powołanych z tej okazji Subregionalnych Zespołów Roboczych. W Województwie Pomorskim mamy do czynienia z czterema subregionami – metropolitarnym, nadwiślańskim, słupskim oraz chojnickim, na czele którego stoi Starosta Marek Szczepański.
Misją powołanych zespołów jest opracowanie diagnozy, a także analizowanie barier oraz potencjału rozwojowego w kontekście gospodarczym, społecznym oraz klimatycznym. O efektach działań poszczególnych zespołów mówią raporty oraz źródła poboczne będące ważnym wkładem względem ostatecznego sformułowania priorytetów rozwojowych Pomorza do 2030 roku. O obszarach newralgicznych opowiadał na kwietniowej konferencji Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, który zwrócił uwagę na najważniejsze wyzwania stojące przed samorządami w zbliżającej się dekadzie. Do tych zaliczamy procesy demograficzne, zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, a także dynamiczny rozwój technologiczny wespół z procesami cyfryzacji. Odrębny aspekt stanowi przygotowanie regionu do perspektywy budżetowej Unii Europejskiej w latach 2021-2027. Ów aspekt może walnie przyczynić się do kształtu przyszłej polityki spójności.
Alicja Żurawska, Starosta Powiatu Kościerskiego
Powiat Kościerski uczestniczy w pracach roboczych nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego – „Pomorskie 2030”. Na potrzeby opracowania SRWP 2030 określone zostały cztery subregionalne zespoły robocze. Powiat Kościerski reprezentuje SZR chojnicki, wspólnie z powiatem chojnickim i człuchowskim. Dla poszczególnych subregionów zostały opracowane cele strategiczne i operacyjne. Samorząd Powiatu Kościerskiego za priorytetowe uznał wyzwania w zakresie poprawy stanu infrastruktury drogowej – w szczególności sieci dróg wojewódzkich, poprawy jakości powietrza, w tym eliminacji smogu poprzez rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz rozwoju szkolnictwa ponadpodstawowego poprzez poprawę stanu infrastruktury szkół, w tym w szczególności systemu teleinformatycznego.
Aleksander Gappa, Starosta Powiatu Człuchowskiego
Idea Trójporozumienia dotycząca współpracy pomiędzy powiatami człuchowskim, chojnickim i kościerskim została zapoczątkowana pracami nad Strategią Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 w ramach tzw Subregionu Południowego. Wspólne definiowanie problemów regionu i poszukiwanie dróg ich rozwiązywania doskonalono w pracy nad regionalnymi Programami Strategicznymi oraz szukaniem rozwiązań z pomocą środków pochodzących z Unii Europejskiej w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 – 2020. Uzgadniano między innymi potrzeby i możliwości realizacji zadań w zakresie rozwiązań komunikacyjnych, edukacyjnych, zdrowotnych i perspektyw rozwojowych MŚP. Z perspektywy tych doświadczeń zasadnym jest kontynuowanie tej współpracy, która już jest realizowana przy opracowywaniu nowej Strategii Rozwoju Pomorza 2030. Dobra i co raz bardziej doskonalona współpraca samorządów umożliwia wypracowanie najlepszych rozwiązań uwzględniających oczekiwania mieszkańców, przedsiębiorców i sprzyjających poprawie warunków życia i rozwoju mieszkańców naszego regionu. Podejmowane działania mają nam zapewnić bezpieczny byt i odpoczynek oraz zachęcić turystów do odwiedzania naszych atrakcyjnych terenów.
Marek Szczepański, Starosta Powiatu Chojnickiego
To bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ pracujemy nad celami, które będą obowiązywały do 2030 roku. Dodatkowo zobowiązuje funkcja szefa zespołu, którego zadaniem jest zintegrowanie działań trzech samorządów. Ale nie tylko samorządy biorą udział w pracach nad strategią. Zaangażowaliśmy także stowarzyszenia, organizacje oraz podmioty gospodarcze, aby możliwie szeroko spojrzeć na działalność województwa. Opieraliśmy się na pomysłach wynikających z wiedzy, obserwacji i intuicji. Dodatkowo w subregionie chojnickim postawiliśmy na coś, co ma szczególne znaczenie biorąc pod uwagę walory przyrodnicze obszaru, powołany bowiem został specjalny podzespół związany z ochroną przyrody i zmianami klimatu.