Partnerzy

Wyszukiwarka

Wywiady
Architektura którą tworzę to podróż

O swojej wizji architektury, która jest podróżą na jaką zabiera inwestora, a także o tym jak projekty na papierze przeradzają się w wyjątkowe realizacje, również te znane w Trójmieście, mówi Anna Król, architekt, partner zarządzający CKK Architekci Biuro Projektowe, laureatka prestiżowych polskich i międzynarodowych konkursów pod patronatem SARP. Architekt to zawód zaangażowany społecznie. Wykonuje Pani […]

Redakcja
2020-01-16
6 minut czytania

O swojej wizji architektury, która jest podróżą na jaką zabiera inwestora, a także o tym jak projekty na papierze przeradzają się w wyjątkowe realizacje, również te znane w Trójmieście, mówi Anna Król, architekt, partner zarządzający CKK Architekci Biuro Projektowe, laureatka prestiżowych polskich i międzynarodowych konkursów pod patronatem SARP.

Architekt to zawód zaangażowany społecznie. Wykonuje Pani ten zawód od prawie 20 lat, proszę powiedzieć co Pani daje najwięcej satysfakcji?

W moim zawodzie bardzo sobie cenię to, że jest twardy i konkretny, a jednocześnie artystyczny. Wymaga wzięcia pełnej odpowiedzialności za wszystkie swoje działania, a jednocześnie pozwala bardzo rozwijać się twórczo i myśleć nieszablonowo.

Jak udało się Pani w tak wyjątkowy sposób połączyć ścisły umysł i kreatywny artyzm?

Jedną nogą stoję w życiu na lądzie, a drugą na wodzie. Ląd to baza, mój ścisły umysł, siła mojego wykształcenia, kwalifikacje, kompetencje, znajomość przepisów. Woda – to podróż, fantazja, otwartość, przestrzeń, swoboda artykułowania myśli, to przyjmowanie zmiennych perspektyw i dopuszczanie różnych kierunków myślenia. Architektura która tworzę to podróż, w którą zabieram drugiego człowieka, kiedy staje się inwestorem. Relacja jaka się tworzy, pomaga zrealizować z jednej strony cele budowlane, a z drugiej wprowadza do krajobrazu unikatowe wartości, artyzm. Całe moje życie zawodowe i dokonania są potwierdzeniem równowagi pomiędzy trwałością solidnej struktury, a pełną emocji i fantazji pasją. Mam za sobą prawie milion metrów kwadratowych zaprojektowanych powierzchni o różnych funkcjach.

Zgodzi się Pani ze stwierdzeniem, że budynki nie mają być tylko ładne i funkcjonalne,
dobrze jak ludzie chcą się w nich spotykać.

Są momenty, które dają mi pewność, że wnoszę do życia ludzi trwałe wartości. Staje się tak w 2013 roku, kiedy chodząc po tarasie dachu zaprojektowanego przez siebie luksusowego Hotelu Copernicus w Toruniu, patrzę na Wisłę, która zdaje się być na wyciągnięcie ręki. Z właścicielem hotelu dzielę się refleksją, że ta wspaniała sceneria byłaby idealnym tłem dla romantycznych scen z superprodukcji TVN. Mija pół roku, jest listopad 2013. Zimny jesienny wieczór, w telewizji TVN serial „Lekarze”. Randka z udziałem Danuty Stenki i Piotra Polka odgrywana jest na tarasie restauracji „mojego Hotelu Copernicus” z Wisłą w tle. Radosna refleksja, przed chwilą projekt na papierze, dzisiaj bohater drugiego planu w serialu z wysoką oglądalnością. W takich momentach czuję jak bardzo namacalny wpływ wywieram na rzeczywistość, to jak wodowanie własnego statku. Tak więc „mój” hotel gra w filmie. A ja w tym czasie mam biuro w centrum Gdyni w bliskości ok. 500 m od morza i dorobek urzeczywistniający najlepsze idee o dobrej architekturze na styku woda – ląd.

Stworzyła Pani wraz z Małgorzatą Ossowską rozpoznawalną markę na rynku, firmę CKK ARCHITEKCI. Architektura i Urbanistyka. Wyróżnia Was to, że jesteście praktykami?

Jesteśmy na rynku już od 19 lat.
Małgorzata Ossowska to architekt urbanista, ekspert w dziedzinie planowania przestrzeni. Doskonale rozumiemy, że Urbanistyka to nie tylko kształtowanie przestrzeni. To sztuka rozumienia ludzi i ich ciągle zmieniających się potrzeb. To umiejętność poszukiwania kompromisów. Ugruntowana pozycja w regionie, osobiste zaangażowanie oraz znajomość lokalnych uwarunkowań pozwala nam na sprawne wykonanie planów miejscowych oraz przygotowanie gruntów pod inwestycje. Tak, jesteśmy praktykami. Dokładnie rozumiemy i czujemy wagę rewolucyjnych zmian w technologii, postrzeganiu i sposobie wykorzystania przestrzeni, jakie dzieją się na naszych oczach. Dla naszych klientów stajemy się mądrymi i świadomymi przewodnikami. Znamy procedury, przepisy, zasady sztuki budowlanej i korzystamy z tej wiedzy. Śledzimy trendy i aktywnie je wdrażamy. Przekształcamy wyobrażenia inwestorów w autentyczną architekturę.

Ważne projekty CKK Architekci to hotele nadwodne: Hotel Copernicus w Toruniu i Hotel Szafir w Jastrzębiej Górze oraz rozpoznawalne w Trójmieście obiekty niehotelowe: SPA w zabytkowym Browarze Gdańskim oraz Chylonia Business Park w Gdyni.

To niebywale ważne projekty dla Nas. Projekt Hotelu Copernicus w Toruniu otrzymał nagrodę na Międzynarodowych Targach Gdańskich za najlepszy projekt hotelowy. Dla Nas była to wyjątkowa realizacja zarówno pod względem wielkości (16 000 m2), jak i jakości (Best Hotel Award 2013 – II miejsce w kategorii Design. Finalista nagrody European Business Awards). Dobrze znany i lubiany wśród klientów Expressu Biznesu Hotel Szafir w Jastrzębiej Górze to nowoczesny obiekt usytuowany tylko 150m od plaży, do którego przyjeżdżają wszyscy, którzy szukają odpoczynku i relaksu nad morzem. Projekt dotyczył zakresu budowlanego, aranżacji wnętrz oraz zjawiskowej przestrzeni na dachu.
W trakcie realizacji jest SPA w zabytkowych piwnicach Browaru Gdańskiego, który obejmuje dwa baseny oraz zespół gabinetów odnowy biologicznej, a także różniący się pod względem funkcji obiekt Chylonia Business Park Gdynia, to 4 kondygnacyjny biurowiec z halą magazynową wysokiego składowania w Gdyni.
Nasze wieloletnie doświadczenie projektowe w zakresie m.in: hoteli, pensjonatów, osiedli, budynków mieszkalnych i apartamentowych, biurowców, obiektów magazynowych i przemysłowych, budynków użyteczności publicznej, a także obiektów sakralnych oraz architektury krajobrazu i przestrzeni miejskiej, pozwala nam na dokładne zapoznanie się z potrzebami klienta, przygotowanie projektu i poprowadzenie realizacji wykonawczej.

Złota odznaka Izby Architektów RP to najważniejsze odznaczenie
zawodowe?

Osiągnęłam wiele w swoim zawodzie, w obszarze na jaki mam bezpośredni wpływ. Wykonuję swój zawód w oparciu o osiągnięte kwalifikacje i kompetencje, to one predestynują mnie do osiągania wysokich standardów mojej pracy. Dlatego podejmuję się odpowiedzialnych zadań i pracuję w Radzie Izby Architektów,12 osobowej reprezentacji prawie 900 czynnych zawodowo członków Izby. Jestem także Delegatem na Zjazd Krajowy. Po roku pracy, zostaję rekomendowana do złotej honorowej odznaki Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. To najwyższe honorowe odznaczenie zawodowe jakie można osiągnąć, potwierdzające udział w pracy na rzecz środowiska zawodowego.

Czego życzy sobie architekt z tak wieloma osiągnięciami w Nowym Roku?

Sobie oraz wszystkim koleżankom i kolegom architektom, a także inwestorom życzę regulacji prawnych wprowadzających ułatwienia w procedurach budowlanych. Sfinalizowania projektu ustawy o architektach, a wraz z nią właściwego określenia kompetencji architekta, jako zawodu realizowanego zgodnie z europejskimi standardami pracy, posiadanym wykształceniem i kwalifikacjami oraz przygotowaniem do podejmowania decyzji w procesie
inwestycyjnym. Sobie samej nieustającego entuzjazmu do życia oraz czasu na realizację wszystkich planów.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl