„Inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki” – to popularna myśl Benjamina Franklina, która znajduje odzwierciedlenie w działaniach Gminy Kosakowo. Wszystko za sprawą ogromnych inwestycji, które nie tylko zwiększą poziom edukacji, ale także przyczynią się do poprawy infrastruktury. Jedną z największych inwestycji ostatnich lat jest budowa nowoczesnej Szkoły Podstawowej im. Xawerego Czernickiego w Pogórzu. Pomysł realizacji […]
Redakcja
2020-03-07
4 minuty czytania
„Inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki” – to popularna myśl Benjamina Franklina, która znajduje odzwierciedlenie w działaniach Gminy Kosakowo. Wszystko za sprawą ogromnych inwestycji, które nie tylko zwiększą poziom edukacji, ale także przyczynią się do poprawy infrastruktury.
Jedną z największych inwestycji ostatnich lat jest budowa nowoczesnej Szkoły Podstawowej im. Xawerego Czernickiego w Pogórzu. Pomysł realizacji nowego obiektu zrodził się kilka lat temu. Wcześniejszy gmach z połowy XX wieku gromadził zaledwie 100 osób. Zmiany demograficzne oraz potencjał Kosakowa sprawiły, że przedstawiciele samorządu zadecydowali o budowie nowej szkoły, która pod względem funkcjonalnym i architektonicznym wpisze się we współczesne koncepcje. To właśnie ten zamysł był sukcesywnie wdrażany w ostatnich latach. Widać to na przykładzie zwycięskiego projektu , który w 2017 roku stworzyli specjaliści z poznańskiego biura architektonicznego „Vowie Studio Plus”. Projekt nawiązuje do architektury modernizmu z lat 20’ minionego stulecia. Za sprawą jasnej elewacji oraz licznych elementów łukowych obiekt znakomicie wpasowuje się w charakterystyczny krajobraz dzielnicy. Istotnym walorem nowej szkoły będzie również jej funkcjonalność.
O funkcjonalności nowej szkoły świadczy charakter bryły, która będzie mieścić aż 20 sal edukacyjnych. W każdej z sal wyposażonej w 25 stanowisk nie zabraknie nowoczesnej tablicy multimedialnej. Łącznie w szkole znajdzie się aż 500 uczniów. Sporą zaletą jest również zastosowanie kompleksowego oświetlenia, którego poziom zaawansowania przyczyni się do zwiększenia parametrów nauki. W nowej szkole nie zabraknie przestronnej biblioteki oraz nowocześnie zaaranżowanej stołówki. Rozwiązania przygotowane dla dzieci z niepełnosprawnościami, stosowanie proekologicznej fotowoltaiki oraz szereg zmian infrastrukturalnych poprawi komfort funkcjonowania, a także zwiększy poziom bezpieczeństwa uczniów. Ważnym etapem realizacji projektu jest również stworzenie od podstaw parkingu, dziedzińca, a także pełnowymiarowego obiektu lekkoatletycznego, który jest swoistą odpowiedzią na ogólnopolskie sukcesy klubu UKS Skoczek. Sportowy kompleks pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć umiejętności zdolnych zawodników.
Realizacja budowy nowej szkoły zostanie zakończona do maja. Obecnie trwają prace elewacyjne oraz wykończeniowe. Wszystko po to, by 1 września w nowym gmachu mógł wybrzmieć pierwszy dzwonek. Koszt realizacji projektu wyniesie niespełna 20 milionów złotych i jest z całości finansowany z budżetu Gminy Kosakowo. Okazuje się, że owa inwestycja nie jest jedyną, która wpłynie na zwiększenie poziomu edukacji na terenie gminy. Ważnym aspektem jest również rejonizacja związana z ustaleniem nowych granic obwodów szkolnych. Konsultacje społeczne dotyczące zmian odbyły się z początkiem roku. Przedstawiciele gminnych władz spotkali się z mieszkańcami trzykrotnie – w Pogórzu, Mostach oraz Dębogórzu. W konsultacjach wzięło udział 20% rodziców uczniów z naszej gminy. Jeśli chodzi o kwestie podziału administracyjnego obwodów mieszkańcy biorący udział w konsultacjach byli zgodni. Wątpliwości budził kształt szczebli edukacyjnych w poszczególnych placówkach, które zostały wypracowane w oparciu o opinie mieszkańców.
Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo
Realizacja budowy nowej szkoły w Pogórzu jest najważniejszą inwestycją ostatnich lat nie tylko ze względu na wysokość kwoty przeznaczonej na projekt, ale także ze względu na istotne zmiany infrastrukturalne, które pociągnie za sobą owa realizacja. Dzięki projektowi będziemy mieć nowoczesną szkołę, która umożliwi zdobywanie edukacji w komfortowych i bezpiecznych warunkach oraz korzystnie wpłynie na poziom wiedzy młodych mieszkańców.
Marcin Kopitzki, Zastępca Wójta Gminy Kosakowo
Większość inwestycji oraz zmian zachodzących na terenie gminy Kosakowo chcemy konsultować z mieszkańcami. Ich opinia jest dla nas bardzo ważna, dlatego owe rozmowy mają charakter bezpośredni oraz pośredni, który stosujemy przy użyciu specjalnych ankiet. Taka forma dotyczyła także aspektu rejonizacji. Wraz z mieszkańcami, którzy wzięli udział w konsultacjach udało nam się wypracować optymalne rozwiązanie.