Partnerzy

Wyszukiwarka

Lifestyle
Jak obchodzona jest Wielkanoc w innych krajach?

Rodzime tradycje związane z czasem wielkanocnym znamy od podszewki. W jaki sposób owe święta są obchodzone w innych krajach europejskich? Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek! Francuskie umiłowanie słodyczy Jedna z francuskich legend głosi, że w Wielki Czwartek lokalne dzwony kościelne pofrunęły Rzymu, aby ogłosić śmierć Jezusa. Wracając skoro świt porozrzucały po różnych zakątkach Francji czekoladowe […]

Redakcja
2020-04-10
3 minuty czytania

Rodzime tradycje związane z czasem wielkanocnym znamy od podszewki. W jaki sposób owe święta są obchodzone w innych krajach europejskich? Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek!

Francuskie umiłowanie słodyczy

Jedna z francuskich legend głosi, że w Wielki Czwartek lokalne dzwony kościelne pofrunęły Rzymu, aby ogłosić śmierć Jezusa. Wracając skoro świt porozrzucały po różnych zakątkach Francji czekoladowe jajeczka. Zgodnie z przypowieścią w wielkanocną niedzielę najmłodsi wybiegają do ogrodów, aby odnaleźć rozrzucone słodycze. Inna z tradycji głosi, że młode dziewczyny powinny w niedzielny poranek zaczerpnąć wody z pobliskiego strumyka, a następnie przynieść ja na wielkanocny stół. Taki proces zapewni im zdrową i piękna urodę na resztę życia.

Średniowieczne zwyczaje Włochów

Wspominaliśmy o Rzymie, a więc nie możemy pominąć zwyczajów panujących w słonecznej Italii. Te okazują się bliźniaczo podobne do obyczajów obchodzonych w Polsce. Religijny charakter świąt podkreśla poprzedzający je 40-dniowy post oraz procesje odbywające się w większości miast. Ciekawostką związaną z kultem jest obyczaj nakazujący młodym kobietom wizytę w kościele w Wielki Piątek. Podczas modlitwy przesuwają kolana po kościelnej posadzce by oddać hołd stwórcy. Tradycja ta sięga dalekich czasów średniowiecza.

Moje wielkie greckie…Święto!

W Grecji Święta Wielkanocne są jednym z najbardziej radykalnych obrzędów religijnych. Czwartek jest tu dniem typowo postnym podczas którego menu ogranicza się do warzyw, pieczywa oraz oliwek. To właśnie chleb w dawnej Helladzie jest kluczowy dla lokalnej tradycji. W sobotę wypiekają go całe rodziny nie zapominając o dodaniu pomalowanych w sobotę jaj. Równo o północy na stół trafia tradycyjna zupa z baraniny, która jest miejscowym odpowiednikiem rodzimych flaków. W niedzielę w greckiej kuchni króluje baranina z grilla w towarzystwie ryżu.

Magia kolorów w Niemczech

Okazuje się, że kreatorzy wigilijnej choinki mają na swoim koncie również wariant alternatywny w postaci drzewek wielkanocnych. W okresie tytułowych świąt za naszą zachodnią granicą prym wiodą kolorowo zdobione drzewka oraz charakterystyczne bukiety ze świeżych kwiatów. Najczęściej dekoruje się je przy zastosowaniu pisanek oraz wydmuszek. Za sprawą owej tradycji Święta Wielkanocne w Niemczech nabierają waloru estetycznego o który przecież nigdy ich nie posądzaliśmy!


Przekorne tradycje Czechów

Skoro jesteśmy przy temacie sąsiedzkich zażyłości, warto zajrzeć do naszych południowych przyjaciół – Czechów. Okazuje się, że za pasmem górskim zaledwie jeden dzień zasługuje na huczne miano „Wielkiego” i jest nim piątek. Kolejne dni określane są barwami – czarna środa, zielony czwartek, biała sobota… W Czechach nie ma niedzieli palmowej, jest za to niedziela kwiatowa. Głównym przysmakiem świątecznym są pszenne ciastka z dodatkiem miodu. Ten rarytas nosi nazwę „judasza” i można go nabyć na tradycyjnych jarmarkach świątecznych, które za południową granicą cieszą się ogromną popularnością.

 

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl