200 projektów zmian Gdyni. Czy epidemia może pokrzyżować plany radnych?
200 projektów zmian dotyczących Gdyni – to nowa propozycja Rad Dzielnic, które zamierzają integrować mieszkańców Miasta Morza oraz realizować projekty o charakterze inwestycyjno-remontowym. Okazuje się, że rewolucja proponowana przez jednostki pomocnicze samorządu może się ziścić. Wszystko za sprawą specjalnego funduszu… 21 Rad Dzielnic obecnej kadencji funkcjonuje w Gdyni od roku. W tym okresie zostały wdrożone […]
Redakcja
2020-05-09
2 minuty czytania
200 projektów zmian dotyczących Gdyni – to nowa propozycja Rad Dzielnic, które zamierzają integrować mieszkańców Miasta Morza oraz realizować projekty o charakterze inwestycyjno-remontowym. Okazuje się, że rewolucja proponowana przez jednostki pomocnicze samorządu może się ziścić. Wszystko za sprawą specjalnego funduszu…
21 Rad Dzielnic obecnej kadencji funkcjonuje w Gdyni od roku. W tym okresie zostały wdrożone specjalne procedury wskazywania celów inwestycyjnych, które mogą być realizowane za sprawą ich budżetu. Finalnie jednostki pomocnicze samorządu zgłosiły łącznie 200 projektów. Ich kwota znacznie przekracza zaplanowany budżet (50 milionów złotych) na cele inwestycyjno-remontowe. Wspomniany budżet został zaplanowany na okres kadencji – 5 lat. Niestety negatywne skutki epidemii mogą przyczynić się do obniżenia progu budżetowego. Jeśli ten scenariusz się ziści, może to oznaczać, że procesowi realizacji zostaną poddane tylko wybrane projekty.
W założeniu idei samorządowej jest głębokie przekonanie, że pieniądze należy wydawać jak najbliżej mieszkańców i we współpracy z nimi. Stąd popularność Budżetu Obywatelskiego, ale również ciągłe wzmacnianie potencjału finansowego Rad Dzielnic. To z punktu widzenia efektywności i ekonomiki, ale przede wszystkim celowości działań, bardzo ważna droga w zmianie miasta. Na poziomie samorządu, nie możemy się obawiać delegowania dalej tych kompetencji, dlatego dajemy szansę radnym dzielnicowym – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Projekty, które zostały wycenione i wstępnie zakwalifikowane do wykonania przez grupę specjalistów pod przewodnictwem wiceprezydenta Marka Łucyka zostaną teraz przeanalizowane przez radnych. To właśnie oni na sesjach Rad Dzielnic ustalą priorytety związane z inwestycjami. Po podjęciu uchwały ich wybory zostaną poddane konsultacjom społecznym. Spełnienie tych procedur poskutkuje podjęciem uchwał ostatecznych. To właśnie na ich podstawie projekty wejdą w fazę realizacji.