Partnerzy

Wyszukiwarka

Lifestyle
W sercu Kociewia – jeziora, lasy i winnica!

Najstarsze arboretum w Polsce, piękne zabytki, lawendowe pola, grota solna, regionalna winnica i browar, a do tego ulubiony szlak kajakarzy – rzeka Wda, kilkanaście jezior, bezkres lasów i życzliwi Gospodarze… Jednym słowem: oto Gmina Zblewo na Kociewiu! „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie!” – to hasło promocyjne Gminy Zblewo, które trafnie oddaje klimat tego miejsca. Turyści dobrze się tu […]

Redakcja
2020-06-29
7 minut czytania

Najstarsze arboretum w Polsce, piękne zabytki, lawendowe pola, grota solna, regionalna winnica i browar, a do tego ulubiony szlak kajakarzy – rzeka Wda, kilkanaście jezior, bezkres lasów i życzliwi Gospodarze… Jednym słowem: oto Gmina Zblewo na Kociewiu!

„Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie!” – to hasło promocyjne Gminy Zblewo, które trafnie oddaje klimat tego miejsca. Turyści dobrze się tu czują i chętnie wracają, aby nie tylko poznać uroki ziemi zblewskiej, ale także – wypocząć na łonie przyrody. 

 

LASY, JEZIORA i WDA

Gmina Zblewo zaprasza wszystkich, którzy chcą odpocząć na łonie pięknej przyrody! Położona w powiecie starogardzkim, w samym sercu Kociewia, otoczona jest bezkresem żywicznych lasów oraz pięknymi jeziorami. Turystyczną wizytówką gminy jest m.in. urokliwie położone Jezioro Niedackie – z I klasą czystości wód i klimatycznym molo, czy też Jezioro Borzechowskie Wielkie z owianą legendami „Wyspą Starościńską”. Przez teren gminy przepływają także ukochane przez kajakarzy szlaki – w tym m.in. rzeka Wda.

 

ARBORETUM W WIRTACH

To właśnie tutaj – w gminie Zblewo, znajduje się najstarsze, leśne arboretum w Polsce. To arboretum w Wirtach, założone w 1869 roku. Gospodarzem tego miejsca są leśnicy z Nadleśnictwa Kaliska. Ogród jest znany w całej Polsce, to miejsce unikatowe, posiadające status ogrodu botanicznego. Podczas spaceru można tu podziwiać ponad 700 gatunków drzew i krzewów z całego świata. To także wspaniała lekcja przyrody – wszystkie gatunki są tu oznaczone. Wirty słyną m.in. z przepięknej kolekcji azalii, które kwitną zwykle na przełomie maja i czerwca. Ten imponujący, pełen kolorów i aromatów spektakl przyrody koniecznie trzeba zobaczyć! Arboretum Wirty to miejsce godne polecenia o każdej porze roku. Latem organizowany jest tu Jarmark Kociewski, na którym można podziwiać lokalne rękodzieło. Na miejscu można także zakupić sadzonki drzew i krzewów. Dla turystów przygotowano wygodny, duży parking, a leśnicy są doskonałymi przewodnikami po tym wyjątkowym miejscu. Dla gości przygotowano tu także miejsce odpoczynku, można również zorganizować tu spotkanie z ogniskiem. To idealne miejsce nie tylko na rodzinne spacery, ale także na „zielone lekcje”.

DLA SMAKOSZY

Mało kto wie, że działa tu także lokalny, rzemieślniczy browar w Semlinie oraz wspaniała, rodzinna winnica w Miradowie. Należy ona do sieci Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego, a wina te cenione są już nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W gminie od lat funkcjonują także lokalne piekarnie, masarnie, pasieki i rzemiosło, a zblewskie wyroby cieszą się uznaniem w całym regionie. Gmina Zblewo to prawdziwy raj dla smakoszy – wyśmienite gościńce i restauracje czekają zarówno przy samej „berlince” w Zblewie i w Bytoni, jak i w miejscowościach turystycznych, m.in. w Borzechowie. W wielu z nich można skosztować tradycyjnych dań kuchni kociewskiej, przygotowywanych z lokalnych, zawsze świeżych produktów.

 

UWAGA POSZUKIWACZE HISTORII…

Gmina Zblewo to także miejsce wymarzone dla pasjonatów i poszukiwaczy historii, a takich osób i tematycznych wędrówek jest coraz więcej. Znajduje się tu m.in. historyczna wyspa na Jeziorze Borzechowskim Wielkim, na której przed wiekami posadowiony był zamek. W okolicach Radziejewa znajduje się zaś Góra Zamkowa i pozostałości po dawnym folwarku. Natomiast na zachodnich krańcach gminy leży Trosowo, gdzie w 1942 roku członkowie Gryfa Pomorskiego przeprowadzili akcję dywersyjną – próbę zamachu na Adolfa Hitlera. Miłośnicy zabytków również nie będą rozczarowani – w gminie Zblewo znajdą bowiem chociażby odrestaurowaną chatę na fundamentach z XVII wieku z podcieniem szczytowym, zrębowej konstrukcji, krytą słomą (Borzechowo). Zachwycają także przepiękne, zabytkowe kościoły. Jeden z nich – kościół parafialny w Zblewie położony jest na wzgórzu św. Wojciecha. Jak przetrwało bowiem w kronikach, przed wiekami przez Zblewo wracał do Polski orszak z ciałem św. Wojciecha, Patrona Polski. Z ziemią zblewską wiąże się także wiele legend – m.in. o Czarcim Kamieniu koło Pinczyna czy Skamieniałej Owczarce w Zblewie.

 

LAWENDOWE POLA

Niewątpliwą atrakcją są także przepiękne, lawendowe pola w Radziejewie – niezwykle klimatyczne miejsce ulubione przez fotografików, miłośników Natury i naturalnych kosmetyków. Na przełomie czerwca i lipca plantacja pokrywa się fioletem. Jest to wówczas najlepszy czas na odwiedziny tego miejsca. Podczas organizowanych tu „dni otwartych” możliwy jest nie tylko wstęp na pole i odpoczynek wśród fioletowych kwiatów, ale także zakup naturalnych kosmetyków i dekoracji, produkowanych tu właśnie z lawendy.

GROTA SOLNA

W Zblewie znajdziemy też jedyną w regionie grotę solną, która została wybudowana w lokalnej restauracji. Oprócz tego, że można tu świetnie zjeść, panuje tu również unikalny mikroklimat. Wnętrze Groty Solnej wyłożone jest solnymi blokami, a zastosowany system wentylacji sprawia, że we wnętrzu utrzymywana jest stała temperatura 23-24 C, natomiast wilgotność nie przekracza 45%. System podgrzewania i przedmuchiwania słonych murów sprawia, że sól paruje, jonizując ujemnie powietrze, nasycając je cennymi dla zdrowia pierwiastkami. Panujący tu mikroklimat korzystnie wpływa na samopoczucie.

U NAS DOBRZE WYPOCZNIESZ!

Na miejscu jest także bogata i dobrze zorganizowana baza noclegowa – od dużych, nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych, przepięknie położonych wśród lasów, nad jeziorami (ośrodki w Twardym Dole, Borzechowie i Jeziorniku – wszystkie z własną plażą i atrakcyjną ofertą dla Gości), po klimatyczne gościńce i rodzinne pensjonaty, a nawet ekologiczne i komfortowe ekodomki ze słomy. W większości obiektów można nie tylko wygodnie przenocować i dobrze zjeść, ale także wypożyczyć rower lub sprzęt wodny. Można także zorganizować tu klimatyczne przyjęcie weselne, zjazd czy konferencję – i to na najwyższym poziomie! Nasze kwatery są tak urokliwe, że inspirują artystów i twórców. Organizowane są tu m.in. plenery malarskie i rzeźbiarskie, sesje fotograficzne, a także nagrywane są spoty i teledyski. Stały się nawet miejscem akcji książek! Znana pisarka Anna Sakowicz, urzeczona pięknem pensjonatu w Wirtach osadziła w nim losy bohaterów jednej ze swoich powieści.

ZAPRASZAMY!

Nic więc dziwnego, że turyści kochają ten zakątek Kociewia, tym bardziej, że położony jest niedaleko od Trójmiasta, Bydgoszczy czy Torunia. To zaledwie godzina drogi (ok.90 km), a czeka na nas wspaniały wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Zblewo jest doskonale skomunikowane – położone jest blisko autostrady A1, nad drogą krajową nr 22. Przebiega tu także linia kolejowa oraz autobusowa. To gmina przyjazna rowerzystom – mamy wiele ścieżek rowerowych oraz ciągów rowerowo-pieszych, a w sezonie organizowane są tu rajdy rowerowe. Jednym słowem – w gminie Zblewo każdy znajdzie coś dla siebie! Zapraszamy! Warto też sprawdzić kalendarz lokalnych imprez, bo przez cały sezon sporo się tu dzieje. W tym roku, ze względu na pandemię większość wydarzeń została odwołana , ale co roku w lipcu tradycyjnie zapraszamy na Festyn Kociewski. To jedna z największych, letnich imprez w regionie, na której można m.in. skosztować lokalnych specjałów, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl