Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Rośnie znaczenie współpracy nauki z biznesem

Konwent Gospodarczy, zawiązany na Politechnice Gdańskiej, jest platformą współpracy środowiska naukowego i gospodarczego. W jego skład wchodzi kilkudziesięciu przedstawicieli pomorskich firm i instytucji Inauguracyjne posiedzenie Konwentu odbyło się 11 września na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym PG. Podczas posiedzenia wręczone zostały nominacje członkowskie i został wybrany przewodniczący, którym ponownie został dr Zbigniew Canowiecki – prezydent […]

Redakcja
2020-09-14
4 minuty czytania

Konwent Gospodarczy, zawiązany na Politechnice Gdańskiej, jest platformą współpracy środowiska naukowego i gospodarczego. W jego skład wchodzi kilkudziesięciu przedstawicieli pomorskich firm i instytucji Inauguracyjne posiedzenie Konwentu odbyło się 11 września na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym PG. Podczas posiedzenia wręczone zostały nominacje członkowskie i został wybrany przewodniczący, którym ponownie został dr Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza.

Pierwszą część obrad poprowadził nowy rektor PG prof. Krzysztof Wilde. Przypomniał, że .Politechnika Gdańska to jedna z dziesięciu polskich uczelni ze statusem uczelni badawczej. Otrzymała go jesienią 2019 r., jako najwyżej sklasyfikowana uczelnia techniczna. Oznacza to nowe możliwości rozwoju dla naukowców PG, a także szeroką promocję ich projektów badawczych w Polsce i na świecie. Nasza uczelnia znalazła się w ścisłym gronie 10 laureatów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB), W konkursie MNiSW zajęła 2. miejsce, ustępując miejsca jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu.. Uzyskanie tego statusu to nie tylko zaszczyt i wyróżnienie, ale też dodatkowe środki finansowe, które będą przeznaczone na rozwój nauki i nowych obszarów badawczych. W przypadku PG będzie to ok. 210 mln zł, które w przeciągu siedmiu lat (2020-2026 r.) uczelnia zagospodaruje głównie w ramach rozwoju nowo utworzonych Centrów Badawczych Są to: Centrum Bio Tech Med, Centrum Eko Tech, Centrum Materiałów Przyszłości, Centrum Technologii Cyfrowych

Nowe Centra Badawcze łączą umiejętności i doświadczenia naukowców z różnych wydziałów, które przełożą się na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania w obszarach: biotechnologii, bioinżynierii, technologii pro-ekologicznych, technologii cyfrowych oraz przy wytwarzaniu nowoczesnych materiałów o zastosowaniu w przemyśle i medycynie.

Wobec tego współpraca nauki z biznesem nabrała jeszcze większego znaczenia. Konwent wychodzi naprzeciw tym potrzebom.

Jest to już druga kadencja tej organizacji. Przewodniczącym Konwentu ponownie został dr Zbigniew Canowiecki

Jego wybór został powitany rzęsistymi oklaskami. Najpierw jednak złożył on sprawozdanie z działalności Konwentu w poprzedniej kadencji. Konwent podejmował m.in. inicjatywy w zakresie działań związanych z: promowaniem nowoczesnych technologii (techniki kosmiczne), zagospodarowaniem Dolnej Wisły, przyszłości gdańskich terenów postoczniowych, tzw. Młodego Miasta, w których to działaniach brali udział także przedstawiciele administracji państwowej i władz samorządowych,

Tematy te będą kontynuowane, ale pojawią się też nowe: kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną (przy ew. współpracy z Uniwersytetem Gdańskim), usprawnienie przepływu informacji o wynikach badań naukowych do przedsiębiorstw, sporządzenie mapy kompetencji naukowych jako ułatwienie dla partnerów gospodarczych, ułatwianie pozyskiwania stopni doktorskich dla współpracujących z naukowcami partnerów gospodarczych, walka o interes gospodarki morskiej w tym sektora stoczniowego, współpraca w tworzeniu Metropolii Zatoki Gdańskiej.

.Podczas piątkowych obrad rektor PG Krzysztof Wilde poinformował też o działaniach zmierzających do połączenia trzech uczelni: Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zostało już podpisane porozumienie w sprawie utworzenia takiego związku. Senat Politechniki Gdańskiej zaakceptował to porozumienie podczas wrześniowego posiedzenia. W piątek, 11 września, Wojciech Murdzek – minister nauki i szkolnictwa wyższego, poinformował rektora Politechniki Gdańskiej, że wniosek o utworzenie w Gdańsku związku uczelni, został pozytywnie rozpatrzona przez ministerstwo i zostanie wpisany do rejestru. Tak więc, można powiedzieć, że 11 września 2020 roku, powstał Związek Uczelni Pomorskich im. Daniela Gabriela Fahrenheita. Uczelnie będą mogły przez dwa lata przyglądać się swym instytucjom, by wyciągnąć wnioski co do dalszego zacieśnienia współpracy. Związek ma przygotować podwaliny pod ewentualną współpracę w przyszłości – już ze zmianami strukturalnymi. Jednak uczelnie będą miały cały czas charakter autonomiczny. Związek ten będzie otwarty dla pozostałych pomorskich szkół wyższych.

Anna Kłos

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl