Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Fotowoltaika – energetyczna niezależność

Większość z nas chciałaby uniezależnić się od ciągle rosnących cen energii. Od prądu, który wykorzystujemy do zasilania naszych odbiorników tj. oświetlenia, urządzeń elektronicznych i elektrycznych oraz urządzeń grzewczych. Gazu wykorzystywanego w kuchni i do ogrzewania. Węgla, którym w okresie zimowym nie tylko się ogrzewamy ale i w dużym stopniu sami siebie i naszych sąsiadów po prostu zatruwamy. Czy mamy tę możliwość? Tak. Firma […]

Redakcja
2020-10-05
7 minut czytania

Większość z nas chciałaby uniezależnić się od ciągle rosnących cen energii.
Od prądu, który wykorzystujemy do zasilania naszych odbiorników tj. oświetlenia, urządzeń elektronicznych i elektrycznych oraz urządzeń grzewczych.
Gazu wykorzystywanego w kuchni i do ogrzewania. Węgla, którym w okresie zimowym nie tylko się ogrzewamy ale i w dużym stopniu sami siebie i naszych sąsiadów po prostu zatruwamy. Czy mamy tę możliwość? Tak.

Firma Starbud – Energia Odnawialna z siedzibą w Starogardzie Gdańskim powstała w 2011 roku.
– Od początku nastawieni byliśmy na budowę domów energooszczędnych z wykorzystaniem źródła z OZE – wyjaśnia Rafał Kosianowicz, właściciel Starbud-u. – Najbardziej opłacalnymi w tym czasie były przydomowe elektrownie wiatrowe. Po jakimś czasie zaczęły pojawiać się coraz tańsze panele fotowoltaiczne.

Ciepło przede wszystkim
Najwięcej energii wykorzystujemy do przygotowania ciepłej wody i ogrzania budynku. W przypadku budynków już wybudowanych będzie to niezmiernie trudne. Przede wszystkim wiąże się to z modernizacją całego obiektu – jak wymiana okien, docieplenie elewacji oraz docieplenie dachu. W przypadku nowo budowanego budynku cel jest jak najbardziej osiągalny.
– Szacuje się, że koszt budowy budynku energooszczędnego w stosunku do tradycyjnego jest o 10-15 % wyższy – wyjaśnia Rafał Kosianowicz. – Ale jakie z tego mamy później korzyści? Przede wszystkim dużo niższe zapotrzebowanie na energię cieplną. Już na początku możemy zrezygnować z przyłącza gazowego (odchodzi nam koszt projektu jak i koszt samego wykonania). Poza tym rezygnacja z wewnętrznej instalacji gazowej, pieca gazowego i komina spalinowego. W przypadku większych budynków możemy zamienić to na pompę ciepła. W mniejszych na bezpośrednie źródło ciepła takie jak elektryczne ogrzewanie podłogowe i ścienne lub na promienniki ciepła, których koszt wykonania jest kilkukrotnie niższy od rozwiązań tradycyjnych.

Uciec przed podwyżkami
Cena energii elektrycznej rośnie i będzie rosła. Tak jak cena węgla, gazu i ropy. Zauważmy, że większość elektrowni w Polsce jest węglowych i gazowych. A zatem cena prądu jest uzależniona właśnie od ceny tych surowców.
Obecnie najpopularniejszym generatorem prądu jest elektrownia fotowoltaiczna. Najważniejszą cechą tego typu urządzenia jest wyliczenie dość precyzyjnie, jaką ilość energii otrzymamy w ciągu całego roku. Jednak energia słoneczna nie jest źródłem przystosowanym do zasilania odbiorów w sposób ciągły w czasie trwania doby. Dzięki ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii nadwyżkę z nadprodukcji oddajemy do zakładu energetycznego. W przypadku instalacji do 10 kWp w nocy lub w okresie jesienno zimowym 80% oddanej energii do sieci możemy pobrać na własne potrzeby. Z instalacji od 10 do 50 kWp – jest to już 70%. Co istotne cena instalacji z roku na rok jest coraz niższa. Czy będzie nadal spadać?
– Być może, ale wydaje mi się, że producenci paneli będą szli w innym kierunku – prognozuje właściciel Starbud-u. – A mianowicie poprawienia efektywności modułów tak, aby zmniejszyć ich wymiary przy zachowaniu tej samej mocy.

Innowacyjna technologia
Już teraz producenci prześcigają się w nowinkach technicznych np. pokrycie szkła grafenem, żeby nie trzymał się na nich żaden brud. Czyszczenie paneli dwa razy w roku może być uciążliwe i generować dodatkowe (małe, ale jednak) koszta, które eliminuje nowa technologia. Inną coraz bardziej popularną technologią są panele, w których z obu stron jest szkło. Panele są mniej podatne na warunki atmosferyczne (dłuższa gwarancja na uzysk nawet po 30 latach muszą mieć 81% wydajności, jaką miały w dniu założenia) oraz lepiej się ochładzają (wysoka temperatura panela zmniejsza jego sprawność).

Panel fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?
Panel fotowoltaiczny składa się z ogniw krystalicznych, połączonych w sposób szeregowy: (+) jednego podłączony jest do (-) kolejnego. Ogniwa te generują energię elektryczną dzięki wytrącaniu z atomów elektronów przy pomocy cząstek światła, czyli fotonów. Zbudowane są z warstw krzemu lub innych półprzewodników z dodaniem takich materiałów, jak np. fosfor, generują w ten sposób pole elektryczne. Metalowe elektrody o nazwie busbar zbierają elektrony, które przesyłane są przewodami i w ten sposób tworzą energię elektryczną.
Na naszym rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje ogniw: polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Panele polikrystaliczne – ze względu na proces produkcji – są tańsze od monokrystalicznych. Mają jednak mniejszą wydajność z 1 m2 oraz prezentują się gorzej wizualnie. Jednak jeśli do dyspozycji mamy dużą powierzchnię do wykorzystania i jeśli nie zależy nam na bardzo wysokiej estetyce, wybór tego panela jest najlepszy ze względów ekonomicznych.
Jeśli zaś chodzi o panele monokrystaliczne, ich niewątpliwą wadą jest cena, a co za tym idzie, dłuższy czas zwrotu całej inwestycji. Zaletą jest to, że kiedy mamy ograniczoną powierzchnię, możemy zwiększyć moc całej instalacji od 5 do 20 %. Drugą jest to, że np. całe czarne często wyglądają ładniej niż pokrycie dachu, na którym są położone.
W przypadku obu rodzajów paneli najlepsi producenci gwarantują, że spadek mocy po 30 latach pracy nie będzie wyższy niż 20 %. Ich wadą jest natomiast to, że duży wpływ na działanie instalacji ma zacienienie. W przypadku zacienienia jednego ogniwa paneli cały ciąg pozostałych paneli będzie pracował tak, jak najsłabsze ogniwo.
Pozostałe rodzaje paneli to te należące do grupy z technologi cienkowarstwowej i tzw. III generacji. Pierwsze z nich to panele o małej wydajności (potrzebna jest przynajmniej dwukrotnie większa powierzchnia od poli- i monokrystalicznych, aby uzyskać tę samą moc), lecz mają dużą zaletę w przypadku miejsc zacienionych. Można je stosować np. na fasady elewacji. Absorbują promienie światła bezpośredniego, ale też odbitego i rozproszonego. Należą do nich ogniwa CIGS, ogniwa z krzemu amorficznego oraz ogniwa z tellurku kadmu.
Panele III generacji to ogniwa barwnikowe oraz przede wszystkim Perowskity, których metodę produkcji opracowała nasza polska naukowiec Olga Malinkiewicz. Możliwości ich wykorzystania są niemal nieograniczone. Można nimi pokryć urządzenia elektroniczne, które same się będą ładować. Pokryć można cokolwiek: samochód, dom, ubrania. Ale to wciąż jest jeszcze technologia przyszłości…

Starbud – przyszłość w zasięgu ręki
Jeśli chodzi o obecne najnowsze technologie, to oferuje je firma Starbud. Wyprzedza na tym polu konkurencyjne firmy instalatorskie w Europie, oferując panele poli – i monokrystaliczne pokryte grafenem – w zeszłym roku uznane zostały na targach Enex w Kielcach za najlepsze dostępne na polskim rynku.
– Oprócz montażu posiadamy także sklep internetowy starbudshop.pl, w którym można kupić cały osprzęt, aby wybudować swoją elektrownię – mówi Rafał Kosianowicz. – Dla montażystów stale z nami współpracującymi ceny są ustalane indywidualnie. Sprowadzając panele, a mamy ich 10 rodzajów dokładnie sprawdzamy, czy na pewno ich właściwości nie pokrywają się z innymi, które już mamy. W tej chwili najbardziej popularne wśród instalacji domowych to Seraphim Eclips. Dla przemysłu Znshine z grafenem i zamkniętym krzemem z obu stron szkłem.
Co nas wyróżnia na tle innych firm? To, że nie dzielimy paneli tylko na poli – i mono, ale potrafimy dobrać panel dla danego klienta pod względem estetyki, funkcjonalności, wydajności oraz ceny.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl