Po drodze odwiedzimy zabytkowe kamienice, muzea i weźmiemy udział w koncertach i spektaklach, czy pospacerujemy wśród przepięknych wzgórz, wśród których poczujemy się, jak w Beskidach, czy magicznych Sudetach. Przespacerujemy się po uroczym Parku Oliwskim, a widok na Zatokę Gdańską podziwiać będziemy ze wzgórza Pachołek. Niewątpliwie najsłynniejszym zabytkiem Oliwy jest katedra z jej rokokowymi organami. Każdego […]
Redakcja
2021-08-10
2 minuty czytania
Po drodze odwiedzimy zabytkowe kamienice, muzea i weźmiemy udział w koncertach i spektaklach, czy pospacerujemy wśród przepięknych wzgórz, wśród których poczujemy się, jak w Beskidach, czy magicznych Sudetach.
Przespacerujemy się po uroczym Parku Oliwskim, a widok na Zatokę Gdańską podziwiać będziemy ze wzgórza Pachołek.
Niewątpliwie najsłynniejszym zabytkiem Oliwy jest katedra z jej rokokowymi organami. Każdego roku tysiące turystów z Polski i zagranicy odwiedza najdłuższą świątynię w Polsce ( (107 m.) Katedra oliwska służyła jako nekropolia książąt pomorskich i jest nazywana Wawelem Północy. Wewnątrz świątyni możemy podziwiać liczne zabytki renesansowe, barokowe i rokokowe, w tym słynne organy.
Niezwykły instrument, dzieło Jana Wulfa z Ornety, ozdobiony jest figurami aniołów trzymających w rękach instrumenty. W czasie koncertów i prezentacji zobaczymy poruszające się trąbki, flety oraz wirujące słońce i gwiazdy. Organy składają się z 7876 piszczałek. W momencie budowy były największym tego typu instrumentem w Europie.
Zakon cystersów jest wciąż obecny w Oliwie. Po II wojnie zakonnicy otrzymali poewangelicki kościół na ul. Polanki. Warto odwiedzić tę świątynię, ponieważ jest to jeden z najlepszych przykładów neogotyku na Pomorzu. W Oliwie znajdziemy też meczet z minaretem.
Odkrywanie uroków i tajemnic tej niezwykłej miejscowości, jaką jest Oliwa, niech będzie głównym celem naszej wędrówki w czasie. Odkrywając piękno i magię dawnego opactwa cystersów, cofniemy się do średniowiecza a następnie podziwiając niezwykłą architekturę i dzieła sztuki przemieścimy się do XIX wieku.
fot. Grzegorz Adamczewski
Niezwykłe uroki parku i okolicznych lasów, niepowtarzalne brzmienie oliwskich organów, oryginalne zastosowanie wody w zabytkowej kuźni wodnej oraz pobliska lokalizacja ogrodu zoologicznego powodują, iż jest to miejsce w planie miasta Gdańska , które koniecznie należy zobaczyć.
Czarująca, różnorodna, magiczna – taka jest gdańska Oliwa.