W pierwszym kwartale 2022 roku ma rozpocząć pracę Centrum Dystrybucyjne LPP w gminie Brześć Kujawski. W obiekcie o pow. 75 tys. m2 prowadzony jest obecnie montaż wyposażenia hali głównej oraz prace wykończeniowe. W kwietniu przyszłego roku ma też zostać uruchomiony nowy magazyn e-commerce w Pruszczu Gdańskim. Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim to strategiczna inwestycja, która ma zapewnić spółce LPP globalną łączność ze […]
Redakcja
2021-12-08
6 minut czytania
W pierwszym kwartale 2022 roku ma rozpocząć pracę Centrum Dystrybucyjne LPP w gminie Brześć Kujawski. W obiekcie o pow. 75 tys. m2 prowadzony jest obecnie montaż wyposażenia hali głównej oraz prace wykończeniowe. W kwietniu przyszłego roku ma też zostać uruchomiony nowy magazyn e-commerce w Pruszczu Gdańskim.
Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim to strategiczna inwestycja, która ma zapewnić spółce LPP globalną łączność ze sklepami stacjonarnymi, zlokalizowanymi na 3 kontynentach. Prace budowlane ruszyły w styczniu tego roku. Aktualnie trwają prace wykończeniowe, a wraz z początkiem przyszłego roku rozpocznie się stopniowy rozruch magazynu, poprzedzający osiągniecie pełnej funkcjonalności Centrum.
Obiekt jest w trakcie certyfikacji BREEAM – weryfikującej jego zgodność ze standardami zrównoważonego budownictwa. W magazynie przewidziano szereg udogodnień dla pracowników oraz zielonych rozwiązań, m.in. 4000 paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Zaplanowano także odzysk tzw. szarej wody na potrzeby obsługi pomieszczeń sanitarnych oraz prac porządkowych.
Przewidziano system rekuperacji w pomieszczeniach biurowych, umożliwiający odzysk nawet do 95 proc. ciepła oraz system BMS (Building Management System), który pozwoli na integrację automatyki, elementów monitoringu pracy urządzeń i zużycia energii, a także instalacji technicznych obiektu. Zastosowano świetliki na dachu i system progresywnego oświetlenia LED dopasowujący jego natężenie do warunków pogodowych i pory dnia. Wszystkie te rozwiązania wpłyną na komfort pracy oraz oszczędności w zakresie wykorzystania zasobów naturalnych.
– Przy obecnych trendach rynkowych to sprawnie działająca logistyka decyduje o przewadze konkurencyjnej firm handlowych. Zwiększając wydolność sieci zaopatrzenia, wpływamy na dostępność towaru dla klientów na wszystkich 26 rynkach, gdzie funkcjonują nasze salony. Tym bardziej cieszymy się, że dzięki efektywnej współpracy z władzami samorządowymi i naszymi partnerami jesteśmy na finiszu jednego z najważniejszych przedsięwzięć logistycznych w historii LPP i już wkrótce będziemy mogli korzystać z potencjału tej lokalizacji – komentuje Jacek Kujawa, wiceprezes LPP.
Tym, co wyróżnia Centrum LPP z perspektywy udogodnień dla przyszłych pracowników jest też wewnętrzna, rozbudowana infrastruktura komunikacyjna. Na ponad 68 tys. m2 terenu zagospodarowano ścieżki rowerowe, drogi dojazdowe i place manewrowe. Do dyspozycji pracowników będzie także ponad 600 miejsc parkingowych oraz 100 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów.
Unikalne z perspektywy tego typu inwestycji jest również wyodrębnienie własnej zajezdni dla autobusów, w ramach której przewidziano 5 peronów oraz 17 miejsc postojowych, dzięki którym autobusy nie będą tamować ruchu. Zaplanowano też odrębne ścieżki komunikacyjne oraz 71 miejsc parkingowych, przeznaczonych wyłącznie dla samochodów dostawczych, co pozwoli na zminimalizowanie utrudnień związanych z przejazdem ciężarówek – zarówno na terenie obiektu, jak i w jego najbliższym sąsiedztwie.
Gdańska spółka rozpoczęła już wstępny etap rekrutacji na stanowiska funkcyjne w Brześciu Kujawskim, m.in.: kierowników sekcji, brygadzistów oraz operatorów wózków widłowych. Pod koniec roku zostanie uruchomiona główna faza rekrutacji, która obejmie pozostałe miejsca pracy, niezbędne do funkcjonowania Centrum, w tym przede wszystkim pracowników magazynu oraz osoby odpowiedzialne za pakowanie towaru. Do końca pierwszego kwartału 2022 r. LPP planuje utworzyć 500 miejsc pracy.
Centrum Dystrybucyjne nie jest jedyną dużą inwestycją odzieżowego giganta. Rozbudowa sieci magazynów dedykowanych obsłudze e-commerce to odpowiedź LPP na dwucyfrowe wzrosty sprzedaży internetowej i rosnący zasięg e- sklepów. Gdańska spółka podpisała umowę najmu dwóch połączonych hal magazynowych w kompleksie Panattoni Park Tricity South II w Pruszczu Gdańskim. Pierwsza z hal, zajmująca 12 tys. m2, funkcjonuje już od lipca br. i jest przeznaczona do obsługi zwrotów. Z kolei uruchomienie drugiej hali (49 tys. m2 i 2 tys. m2 pow. biurowej), dedykowanej wysyłce zamówień internetowych planowane jest w kwietniu 2022 r. W tym terminie magazyn ma osiągnąć pełną funkcjonalność i rozpocząć kompletowanie wysyłek.
Wynajem obiektu od Panattoni to największy kontrakt magazynowy dla e-commerce w historii gdańskiej spółki, w wyniku którego powierzchnia dedykowana obsłudze sklepów internetowych LPP zwiększy się o ponad 30%. W drugim kwartale roku obrotowego 2021/22 sprzedaż internetowa LPP zwiększyła się o blisko 28% r/r i stanowi już 22% przychodów firmy.
Centrum Dystrybucyjne LPP w Brześciu Kujawskim
– Zgodnie z przewidywaniami sprzedaż internetowa naszych marek rośnie w tempie dwucyfrowym i nic nie wskazuje na to, by ten trend uległ znaczącym zmianom. Działając na ponad 30 rynkach online widzimy też, że wydajność logistyki staje się kluczowym elementem budowania przewagi sprzedażowej. Biorąc pod uwagę ostatnie lata, ale również prognozy dla e-commerce, rozbudowa sieci Fulfillment Centers, zlokalizowanych jak najbliżej klienta, będzie determinować wyniki sprzedaży, ale też wpływać na optymalizację kosztów logistyki – komentuje Sebastian Sołtys, dyrektor ds. logistyki LPP.
Od kwietnia 2022 r. w części dedykowanej wysyłkom e-commerce będą kompletowane zamówienia na rynek polski, litewski, łotewski, estoński i ukraiński. Magazyn pomieści maksymalnie ponad 6 mln sztuk produktów i będzie mógł realizować do 100 tys. zamówień dziennie. Z kolei uruchomiona już w lipcu br. hala zwrotów przystosowana jest do obsługi do 80 tys. paczek dziennie, co dzięki bliskości wysyłkowej części magazynu pozwoli na szybkie uzupełnianie stanu towarowego oferty sklepów internetowych.
Sprawna realizacja zamówień z zagranicznych e-sklepów spółki będzie możliwa dzięki sprzyjającej lokalizacji. Nowy magazyn w Pruszczu Gdańskim jest usytuowany w pobliżu autostrady A1, a także kluczowych dróg krajowych (S6 i S7). Kompleks Panattoni Park Tricity South II, w którym zlokalizowany będzie magazyn LPP, został wyposażony m.in. w zaawansowany system BMS zarządzający w obiektach systemami automatycznego sterowania energią elektryczną, oświetleniem, wentylacją, ogrzewaniem, jak i w system ograniczający zużycie wody.
Obiekt wynajmowany przez LPP będzie spełniał wymogi certyfikacji BREEAM, uwzględniające wysokie standardy środowiskowe oraz rozwiązania podnoszące komfort pracy.