Pomorskie szpitale powiatowe należą do najlepiej prowadzonych – udowadniają to te placówki, które prowadzi Starostwo Powiatowe w Malborku. Szpital w Malborku zyskał kategorię A oraz poważny i jakże potrzebny zastrzyk finansowy z ministerstwa zdrowia. Starosta malborski Mirosław Czapla podpisał umowę z ministrem zdrowia w sprawie dotacji w wysokości 5,6 miliona złotych dla Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku, spółki powiatu malborskiego zarządzającej szpitalami w Malborku i Nowym […]
Redakcja
2022-03-01
5 minut czytania
Pomorskie szpitale powiatowe należą do najlepiej prowadzonych – udowadniają to te placówki, które prowadzi Starostwo Powiatowe w Malborku. Szpital w Malborku zyskał kategorię A oraz poważny i jakże potrzebny zastrzyk finansowy z ministerstwa zdrowia.
Starosta malborski Mirosław Czapla podpisał umowę z ministrem zdrowia w sprawie dotacji w wysokości 5,6 miliona złotych dla Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku, spółki powiatu malborskiego zarządzającej szpitalami w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim. Pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na zakup nowoczesnego sprzętu oraz nowego ambulansu.
Rządowa dotacja to efekt pozytywnie zaopiniowanych przez wojewodę pomorskiego wniosków o sfinansowanie inwestycji ze środków przeciwdziałania COVID-19 oraz uzyskanej rekomendacji ministra zdrowia.
Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup między innymi 64-rzędowego tomografu komputerowego, a także zakup i montaż poczty pneumatycznej, czyli nowoczesnego systemu do szybkiego transportu materiału biologicznego, próbek, leków czy krwi. A to oznacza, że np. lekarstwa od razu po zamówieni będą lądowały na oddziałach, a nie jak do tej pory, musiały być przynoszone przez pielęgniarki.
Pozyskane środki pozwolą także na zakup nowego ambulansu dla zespołu ratownictwa medycznego. Warto bowiem zaznaczyć, że powiatowe karetki obsługują także Mierzeję Wiślaną a stacjonują w Stegnie i Krynicy Morskiej.
Przyznane powiatowi środki pozwolą także na rozbudowę instalacji gazów medycznych w oddziałach szpitala.
– To bardzo dobra wiadomość dla naszej spółki, ale przede wszystkim dla mieszkańców i pacjentów – mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. – Konsekwentnie doposażamy nasze placówki medyczne, inwestujemy w nowy sprzęt i bazę, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie podnosić standard i skuteczność opieki szpitalnej. Udało się nam pozyskać kolejne już środki zewnętrzne dla szpitala i będziemy wciąż szukać następnych źródeł finansowania dla planowanych przedsięwzięć.
Dodatkowo, Starostwo Powiatowe w Malborku sfinalizowało już sprawę przekazania budynku po byłym internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy ul. 500-lecia 23 na rzecz Powiatowego Centrum Zdrowia.
– Dzięki temu krokowi kapitał zakładowy spółki PCZ zwiększony został o 2 miliony 921 tysięcy złotych, a więc do kwoty 16 milionów i 968 tysięcy złotych. Przypomnę, że w tym miejscu oprócz pracowników Powiatowego Centrum Zdrowia, w tym ratowników medycznych, swoją siedzibę mają dawne Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz malborski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża – mówi starosta Mirosław Czapla.
Na tym nie koniec dobrych wiadomości, jakże ważnych w dobie pandemii i trudnej sytuacji w służbie zdrowia.
– Dostałem zapewnienie wojewody, ministra zdrowia jak i posłów z regionu, że będą nasze szpitale wspierali. Zostaliśmy przez ministerstwo zdrowia zaliczeni do tzw. kategorii A. Szpitale tej kategorii będą szczególnie traktowane pod względem finansowym. Takie szpitale powiatowe na Pomorzu są tylko trzy: kościerski, tczewski i malborski – nie kryje zadowolenia starosta.
To nagroda za dobry nadzór, zarządzanie, inwestowanie i dobrą organizację w placówkach służby zdrowia.
– Inwestowaliśmy w przebudowę, od razu, gdy nas zapytano, gdy pojawiła się taka potrzeba, zorganizowaliśmy oddział covidowy. Nasza reakcja byłą bardzo szybka,. Nikt wtedy na całym świecie nie wiedział, co trzeba robić. Musieliśmy się nauczyć działać od zera i pokazać, że w razie potrzeby potrafimy. To zauważono, udowodniliśmy, że jesteśmy w czołówce. To tylko pokazuje, że inwestycje w służbę zdrowia, jak i w edukację, to najważniejsze cele strategiczne dla powiatu malborskiego – podkreśla Czapla.
Ponadto jako jeden z ośmiu szpitali w Polsce ten malborski otrzymał urządzenie UV do neutralizacji wirusów. Sprzęt sam wyczuwa jakie są wirusy na sali i automatycznie je niszczy. To koszt 100 tysięcy euro.
Sprzęt to jednak nie wszystko. Doskonale sobie z tego zdają sprawę władze powiatu malborskiego.
– Będziemy podpisywali umowę z Powiślańską Wyższą Szkołą w Kwidzynie, której absolwenci będą u nas na stażach. Staramy się także dbać o odpowiednie pensje personelu medycznego, jak również zamierzamy rozmawiać o zatrudnieniu personelu medycznego z Ukrainy – wyjaśnia samorządowiec.
Starosta Czapla, który jest także prezesem Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego podkreśla, co również zauważył wojewoda pomorski, że na Pomorzu nie ma szpitali kategorii D, czyli takich, które nadają się do likwidacji. Niewiele jest tych z kategorii C.
– Ogromna większość pomorskich szpitali jest w czołówce, mimo że ani nie jesteśmy największym, ani najbogatszym województwem. Samorządy naprawdę robią bardzo wiele dla służby zdrowia i do szpitali podchodzą ze szczególną uwagą. Najlepszy lekarz bez najnowocześniejszego sprzętu, wiele nie zrobi. A do tego też potrzebne są pieniądze, dlatego tak ważne są dotacje, takie jak które, które otrzymał powiat malborski – podkreśla Mirosław Czapla.
I zaznacza, że to do dobrze świadczy o kondycji służby zdrowia w całym województwie pomorskim.
TEKST: Łukasz Razowski ZDJĘCIA: Starostwo powiatowe w Malborku