W dniach 2-5 maja 2022 odbyła się w Houston w Teksasie największa na świecie konferencja dla branży energetyki morskiej Offshore Technology Conference (OTC). Uczestniczyli w niej przedstawiciele z ponad 130 krajów – ponad 1200 wystawców i ok 55 tysięcy gości z całego świata w tym delegacja z województwa pomorskiego. Była to unikalna szansa spotkania specjalistów, […]
Redakcja
2022-05-30
6 minut czytania
W dniach 2-5 maja 2022 odbyła się w Houston w Teksasie największa na świecie konferencja dla branży energetyki morskiej Offshore Technology Conference (OTC). Uczestniczyli w niej przedstawiciele z ponad 130 krajów – ponad 1200 wystawców i ok 55 tysięcy gości z całego świata w tym delegacja z województwa pomorskiego. Była to unikalna szansa spotkania specjalistów, naukowców, inwestorów i producentów z branży offshore.
O targach mówi Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora w Invest in Pomerania.
– Jak Pan ocenia pomorską obecność na konferencji? Jak pomorska branża została przyjęta?
Z perspektywy województwa pomorskiego, jak i całej Polski tegoroczną konferencję OTC w Houston już na tym etapie można uznać za sukces. Offshore Technology Conference (OTC), która odbyła się w dniach 2-5 maja 2022 to największa na świecie konferencja łącząca profesjonalistów zajmujących się energetyką morską. Uczestniczyli w niej przedstawiciele z ponad 130 krajów. Tegoroczne targi zgromadziły ponad 1200 wystawców i ok 55 tysięcy gości z całego świata. Była to unikalna szansa spotkania specjalistów, praktyków, inwestorów, nabywców i przedsiębiorców z branży offshore z całego świata w jednym miejscu. Samo skorzystanie z tych zasobów globalnej wiedzy i doświadczenia jest zyskiem. W wyniku odbytych podczas wydarzenia spotkań podejmowane są pierwsze dalsze rozmowy. Kreowanie takich relacji wymaga jednak czasu, budowania zaufania i na początkowym etapie dużej dyskrecji.
– Pomorska misja gospodarcza na OTC stawiała sobie kilka głównych celów – pozyskać inwestorów z branży, nawiązać kontakty, zdobyć wiedzę i skorzystać z globalnych doświadczeń. Czy można już mówić o rezultatach tej misji?
Delegacja z Pomorza składała się z przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu województwa pomorskiego oraz instytucji otoczenia biznesu prezentowanych pod wspólną marką Invest in Pomerania (samorządowej inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza). Wyjazd 14 firm branżowych był dofinansowany z projektu Pomorski Brokera Eksportowego koordynowanego przez ARP w ramach aktywności partnera – InvestGda. Byli wśród nich producenci elementów dla branży stoczniowej i offshore m.in. firma Bota Technik, Euro Weld, SeaTech. Potencjał biur projektowych prezentują NAVA, StoGda. Przykłady możliwości świadczenia specjalistycznych usług dla sektora pokazują takie firmy jak MEWO, oferująca usługi w zakresie badań środowiskowych, geofizycznych i geotechnicznych, która z powodzeniem działa na europejskim rynku offshore.
Oprócz uczestnictwa w konferencji i targach zaplanowano udział w spotkaniach i seminariach biznesowych w Houston i stolicy stanu Austin. Założono zbudowanie bazy partnerów i klientów zarówno dla obecnych na targach firm z pomorskiego, jak i szerzej – firm polskich, ponieważ stoisko Invest in Pomerania jest pierwszą i jedyną dotąd instytucjonalną reprezentacją naszego kraju na tych największych targach branży offshore na świecie. Te cele udało się zrealizować. Warto wspomnieć o spotkaniu przedstawicieli samorządu z Radą ds. Handlu i Spraw Międzynarodowych przy burmistrzu Houston podczas, którego Marszałek Województwa prezentował region Pomorza oraz możliwości nawiązania współpracy gospodarczej. O zainteresowaniu amerykańskich mediów naszą delegacją świadczy fakt zaproszenia Marszałka Struka do udzielenia wywiadu dla agencji prasowej Bloomberg, zajmującej się biznesem i rynkami finansowymi. Dziennikarze pytali gównie o bezpieczeństwo energetyczne Polski i Pomorza oraz o potencjał i atrakcyjność inwestycyjną regionu.
Potwierdziło się także nasze założenie związane z zaproszeniem na pomorskie wydarzenia Pana Prezydenta Lech Wałęsy. Obecność Pana Prezydenta pozwoliła na skuteczne zaproszenie wielu gości ze świata biznesu oraz polityki, z którymi członkowie pomorskiej delegacji nawiązali pierwsze relacje.
W ramach kilkudziesięciu spotkań b2b oraz trzech seminariów biznesowych nawiązano szereg relacji na poziomie partnerskim i komercyjnym. W kontekście promowania dwustronnej długofalowej kooperacji na linii Pomorze/Polska – Teksas zarówno w branży offshore, jak i innych obszarach energetyki oraz nowoczesnych technologii nawiązano stosunki na poziomie instytucjonalnym.
Jednym z wątków przewodnich dyskusji na spotkaniach była kwestia potencjału biznesowego pomorskich firm branży offshore. Kontrahenci międzynarodowi zainteresowali się współpracą przy realizacji planowanych platform wiatrowych na polskim wybrzeżu, zakupem produktów i usług pomorskich dostawców, oraz wspólnej realizacji projektów zagranicznych. Bardzo duże zainteresowanie budziły również obszary kooperacji w ramach planowanych na Pomorzu inwestycji w elektrownię atomową, nowy naftoport oraz dystrubucję i składowanie LNG.
Konferencja była okazją do poszukiwania odpowiedzi na aktualne wyzwania w branży offshore. Odbyło się ponad 80 sesji tematycznych oraz wiele paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom związanym z innowacjami w projektach offshore, transformacją energetyczną i cyfrową oraz wiele bieżących multidyscyplinarnych tematów. Wzięli w nich udział naukowcy, inżynierowie, menadżerowie przedstawiciele biznesu z całego świata. Z tej wiedzy i globalnych doświadczeń skorzystali uczestnicy pomorskiej misji.
– Pomorskie firmy już działają w łańcuchu dostaw wiatrowych offshore. Dynamicznie rozwijająca się branża na Morzu Bałtyckim dodatkowo zwiększy możliwości biznesowe. O jakich możliwościach mowa?
Przede wszystkim mówimy o projektach na polskim wybrzeżu. Obecnie realizowane projekty to 5,9 GW, natomiast w perspektywie 2040 roku – 11 GW. Realizacja tych projektów to olbrzymie przedsięwzięcie produkcyjne i logistyczne. Przyjmując, że instalowane będą największe turbiny o mocy 13 MW, daje to prawie 500 turbin do zainstalowania tylko w tej pierwszej fazie rozwoju polskiego offshoru. Jest to ogromna liczba wież, łopat, gondoli, stacji transformatorowych, kabli, i wszelkich urządzeń wchodzących w „środek” turbiny, które trzeba wyprodukować. Do tego dochodzi etap instalacji i serwisu. Pamiętajmy też, że cały Bałtyk to potencjał na nawet 90GW, a dodatkowo ciągle dynamicznie rozwija się Morze Północne – rozwój morskiej energetyki wiatrowej ogłosiła ostatnio Norwegia. Oznacza to konieczność rozbudowy mocy produkcyjnych dostawców dla sektora offshore wind, naprawdę intensywny ruch w portach i potężne zamówienia dla poddostawców komponentów, projektantów, konsultantów, serwisantów. Myślę, ze wciąż nie zdajemy sobie do końca sprawy ze skali tych przedsięwzięć.
– W obecnej sytuacji geopolitycznej inwestycje w OZE na Wybrzeżu wydają się szczególnie ważne?
W ciągu kilku ostatnich miesięcy konfliktu na Ukrainie, zmieniło się spojrzenie na sektor offshore. Wdrożenie odnawialnych źródeł energii w polski miks energetyczny stało się nie tylko celem klimatycznym ale zagadnieniem bezpieczeństwa kraju. Europa postanowiła zakończyć import rosyjskiej energii najpóźniej do 2030 r. Rada Ministrów RP w marcu br. Podjęła decyzję o aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., wskazując na koniecznośćzdynamizowanie rozwoju OZE w kraju jako sposobu na zmniejszenie ryzyka kryzysu energetycznego. Narodowym celem staje się rozwój inwestycji w tym sektorze, a pomorskie przejmuje kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. Nitki wszystkich narracji – OZE, LNG, energia jądrowa – splatają się na Pomorzu.