W sobotę 2 lipca rozpocznie się festiwal Gdynia Design Days. Podczas tego wydarzenia nie zabraknie wystaw, wykładów i dyskusji, czy też warsztatów poświęconych dobrym praktykom projektowym. W tym roku pod hasłem „Współmorze”. Gdynia Design Days to jeden z najważniejszych w kraju festiwal designu organizowany od 2008 roku. Przyciaga on miłośników designu i dobrych praktyk projektowych. […]
Redakcja
2022-06-27
3 minuty czytania
W sobotę 2 lipca rozpocznie się festiwal Gdynia Design Days. Podczas tego wydarzenia nie zabraknie wystaw, wykładów i dyskusji, czy też warsztatów poświęconych dobrym praktykom projektowym. W tym roku pod hasłem „Współmorze”.
Gdynia Design Days to jeden z najważniejszych w kraju festiwal designu organizowany od 2008 roku. Przyciaga on miłośników designu i dobrych praktyk projektowych.
Festiwal potrwa od 2 lipca do 10 lipca. Każdej edycji Gdynia Design Days przyświeca hasło przewodnie. W tym roku brzmi ono „Współmorze”.
– Będziemy poruszać podczas wystaw, warsztatów, wykładów i spotkań tematy związane z naszym Morzem Bałtyckim. Z tym, jak w nim współpracować, jak z nim działać, jak je chronić. Ale także o tym, jak być po prostu z kimś znad morza, czyli tutaj właśnie o wspólnotowości, o jedności, o byciu „współ” – mówi Ewa Chudecka, kierownik Centrum Design Gdynia.
Część z wystaw zlokalizowana będzie w budynkach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, a część w przestrzeni miasta. W tym roku kilkanaście ekspozycji to kilkanaście spojrzeń na najbardziej aktualne tematy i wyzwania projektowe: komunikacja międzygatunkowa, nadmiar odpadów, projektowanie alternatywnych materiałów, poszukiwanie tożsamości w migrujących społeczeństwach, kryzys globalnych łańcuchów dostaw, czy nieznane zasoby Bałtyku – oto tylko niektóre z nich.
Podczas festiwalu na uczestników czeka intensywny program wykładów i dyskusji, które odbywać będą się z udziałem publiczności w PPNT Gdynia. Grono ekspertów będzie poruszać między innymi takie tematy, jak: projektowanie trwałych produktów, poszukiwanie rozwiązań ograniczających produkcję nowych przedmiotów, social design, legal design jako tworzenie narzędzi do wprowadzania zmian, Bałtyk jako możliwość zrewolucjonizowania rolnictwa, czy empatia w projektowaniu.
– Podczas festiwalu zapraszamy w godzinach popołudniowych, od godz. 16:00, na wykłady, które odbywać się będą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Natomiast w godzinach 10:00-20:00 przez wszystkie dni festiwalu odbywać będą się wystawy. Wystawy będą zarówno zlokalizowane w PPNT Gdynia, jak i w przestrzeniach miasta, takich jak: Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Traffic Design czy Galeria Punkt przy ul. Świętego Piotra – mówi Ewa Chudecka, kierownik Centrum Design Gdynia.
Festiwalowi towarzyszyć będzie program wydarzeń towarzyszących. W jego ramach skorzystać będzie można między innymi z warsztatów współorganizowanych z partnerami. Jako że letnia aura sprzyja spędzaniu czasu na powietrzu, dla uczestników przygotowano także bogatą ofertę merytorycznych spacerów.
– Zorganizowane zostały przez nas spacery we współpracy z Agencją Rozwoju Gdyni, które będą dotyczyć modernizmu, czyli będą to spacery modernistyczne. Jeden z nich będzie również w języku ukraińskim. Dodatkowo będą spacery kuratorskie po wystawach oraz spacery po przestrzeni miasta – dodaje Ewa Chudecka.
Program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy przez panel Moje GDD.