Za nami 25 lat działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przez ten czas Spółka udzieliła wsparcia 400 projektom inwestycyjnym. Przedsiębiorstwa, które skorzystały z jej pomocy zainwestowały ponad 15,5 mld złotych, tworząc 7,5 tys. miejsc pracy. Dziś PSSE to nie tylko stwarzanie warunków do inwestowania dla firm i przygotowywanie im infrastruktury. Dziś to również nowe kierunki, wśród których wiodącym […]
Redakcja
2022-07-14
4 minuty czytania
Za nami 25 lat działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przez ten czas Spółka udzieliła wsparcia 400 projektom inwestycyjnym. Przedsiębiorstwa, które skorzystały z jej pomocy zainwestowały ponad 15,5 mld złotych, tworząc 7,5 tys. miejsc pracy. Dziś PSSE to nie tylko stwarzanie warunków do inwestowania dla firm i przygotowywanie im infrastruktury. Dziś to również nowe kierunki, wśród których wiodącym jest wspieranie nowoczesnych technologii i innowacyjności, wsparcie przemysłu 4.0. oraz zielona energia.
Polska Strefa Inwestycji kluczowe wsparcie rozwoju gospodarki kraju
Głównym zadaniem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) jest udzielanie wsparcia przedsiębiorcom, poprzez przyznawanie ulgi podatkowej na nową inwestycję. Strefa jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), czyli kontynuacji idei specjalnych stref ekonomicznych, ale w znacznie rozszerzonej formie. Wprowadzona w 2018 roku ustawa, zniosła ograniczenia terytorialne, oferując pomoc inwestycyjną we wszystkich regionach Polski, a warunki wsparcia dostosowane są do możliwości zarówno dla dużych korporacji, jak i małych, rodzinnych firm. Obecnie PSSE jest jedną z kluczowych instytucji zwiększającą atrakcyjność Polski i rozwój gospodarczy województwa kujawsko-pomorskiego oraz wschodniej części województwa pomorskiego.
Błażej Konkol prezes Związku Gmin Pomorskich, Maciej Kozienko Wice prezes PSSE, Przemysław Sztandera prezes PSSE
Wykwalifikowana karda pod potrzeby przemysłu 4.0.
W celu rozwijania nowoczesnego systemu kształcenia z zakresu robotyzacji i automatyzacji Spółka utworzyła jeden z pierwszych w Polsce ośrodków, który umożliwia podnoszenie kompetencji związanych z automatyką oraz robotyką. Ośrodek o nazwie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych zlokalizowany jest w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym. CPRP okazało się sukcesem w kształceniu przyszłej kardy, dlatego w 2022 roku otrzymało wsparcie z Fundacji Velux na dalszy rozwój w wysokości 6,5 mln zł. W ramach dofinansowania powstanie m.in. specjalistyczny symulator spawalniczy, doposażone zostaną pracownie robotyki oraz druku 3D. Obecnie trwają prace nad otwarciem filii CPRP w Grudziądzu oraz we Włocławku.
Prezes Pracodawców Pomorza Tomasz Limon otrzymuje dyplom w uznaniu zasług poniesionych na rzecz rozwoju gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej dla Pracodawców Pomorza
Nowoczesne parki technologiczne
Zarządzany przez PSSE Gdański Park Naukowo – Technologiczny jest aktualnie miejscem rozwoju 62 firm, działających w branży nowoczesnych technologii, przede wszystkim w dziedzinach biotechnologii, sztucznej inteligencji i IT. Na terenie Parku znajduje się m.in. Co-Work oraz Space4Makers, miejsce do tworzenia innowacyjnych prototypów. Strefa zarządza także Bałtyckim Portem Nowych Technologii w Gdyni, w którym swoją działalność prowadzą firmy z branży stoczniowej, offshore, logistyki i spedycji morskiej.
Strefa pionierem zielonej gospodarki wśród Spółek Polskiej Strefy Inwestycji
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podejmuje również działania wspierające rozwój zielonej gospodarki. Spółka rozpoczęła przygotowania do własnych inwestycji w budowę trzech farm fotowoltaicznych. Energia w nich wyprodukowana zostanie zaoferowana strefowym inwestorom oraz skonsumowana w obiektach Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego.
Przemysław Sztandera – Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Od ćwierć wieku, nasza Spółka nieustannie się rozwija, poszerzając obszary działalności w celu dostosowania oferowanego wsparcia do potrzeb przedsiębiorców. Tak dynamiczny rozwój zawdzięczamy przede wszystkim wykwalifikowanemu Zespołowi, wsparciu ze strony władz samorządowych oraz naszym inwestorom, którzy odważnie podejmują kolejne decyzje inwestycyjne, stając się światowymi liderami. Przed nami kolejne cele, w tym rozwój zielonej gospodarki, wsparcie uruchomienia nowych terenów inwestycyjnych, otwarcie dwóch filii CPRP, czy prace nad koncepcją zagospodarowania działki w Grudziądzu pod budowę modułowych hal produkcyjnych. Realizacja tych planów niewątpliwie przyczyni się do jeszcze mocniejszej gospodarki naszego kraju.
Maciej Kazienko – Wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Cieszymy się, że podejmowane przez nas projekty, a tym samym dynamiczny rozwój Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyczynił się do umiejscowienia jej na podium wśród Spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. Działalność Strefy nagradzana jest na arenie krajowej i międzynarodowej, co motywuje nas do dalszej, jeszcze cięższej pracy. Jesteśmy przekonani, że oferowana zielona energia mocno podniesie atrakcyjność inwestycyjną województwa pomorskiego i kujawsko – pomorskiego, jednocześnie przyciągając nowe przedsiębiorstwa, które utworzą specjalistyczne miejsca pracy.