Średniej wielkości miasto, niby zwyczajne, ale jednak ponadprzeciętne, które wyrosło wokół wielkiej krzyżackiej warowni. Dziedzictwo Malborka mocno determinuje jego rozwój, dzięki czemu miasto staje się bardziej atrakcyjne i przyjazne. Kontekst rozwojowy Malborka historycznie związany jest z rzeką Nogat, dlatego też nad rzekę oraz na rzekę przywracane jest życie. Miasto dysponuje przystanią pasażerką, żeglarską oraz przystaniami kajakowymi. Na […]
Redakcja
2022-07-20
3 minuty czytania
Średniej wielkości miasto, niby zwyczajne, ale jednak ponadprzeciętne, które wyrosło wokół wielkiej krzyżackiej warowni. Dziedzictwo Malborka mocno determinuje jego rozwój, dzięki czemu miasto staje się bardziej atrakcyjne i przyjazne.
Kontekst rozwojowy Malborka historycznie związany jest z rzeką Nogat, dlatego też nad rzekę oraz na rzekę przywracane jest życie. Miasto dysponuje przystanią pasażerką, żeglarską oraz przystaniami kajakowymi. Na rzece pojawiły się żaglówki, które w celach edukacyjnych są udostępniane uczniom malborskich szkół.
Rzeka zyskała przepiękne sąsiedztwo. Zmodernizowano bowiem malborski bulwar, stanowiący bezpośrednią ekspozycję malborskiego zamku. Zmiana nawierzchni, wprowadzenie elementów małej architektury, dodatkowej zieleni oraz wydzielenie plaż stworzyły przestrzeń, w której mieszkańcy od pierwszego dnia chętnie spędzają czas.
Idea dotycząca zakresu projektu mającego na celu modernizację bulwaru kształtowana była na przestrzeni lat. W latach 2012-2015 realizowany był projekt stanowiący podwaliny pod obecne przedsięwzięcie pn. Wspólnymi ścieżkami – rozwój potencjału turystycznego miast Malbork i Swietłyj, realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, w ramach którego miasto opracowało dokumentację techniczną na zagospodarowanie bulwarów w Malborku. Natomiast w roku 2019 podpisano kolejną umowę dofinansowującą kolejny projekt pn. Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku współfinansowany ze środków UE, w ramach którego przeprowadzono roboty budowlane i w dniu 17 czerwca 2022 roku oddano bulwar mieszkańcom i turystom. Wkład własny inwestycji został sfinansowany w przeważającej części ze środków Pożyczki Miejskiej pozyskanej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.
W części bulwaru, znajdującej się na trasie pomiędzy krzyżacką warownią a Parkiem Północnym, zostanie usytuowany edukacyjny plac zabaw.
Wieloletnie starania, konsekwencja i zaangażowanie władz byłej i obecnej kadencji oraz pracowników Urzędu Miasta Malborka stworzyły szansę na realizację tego niepowtarzalnego przedsięwzięcia.
Mieszkańcy coraz częściej doceniają fakt, że po zakończeniu codziennych obowiązków można spędzać czas w pięknym otoczeniu i korzystać z zielonych przestrzeni.
This publication was produced with the financial support of the European Union. Ta publikacja została stworzona przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Its contents are the sole responsibility of City of Malbork and under no circumstances can be regarded as reflecting the position of the European Union, the MA or the Joint Technical Secretariat. Za treść artykułu odpowiada Miasto Malbork i w żadnym wypadku nie można uznać, że odzwierciedla stanowisko Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego.