Partnerzy

Wyszukiwarka

Felietony
Ustawa wiatrakowa wchodzi w życie

Ustawa wiatrakowa i jej nowela były burzliwym tematem w Sejmie przez ostatnie miesiące. Ostatecznie farmy wiatrowe będzie można budować w odległości 700 m od zabudowań, a nie jak przewidywał pierwotny projekt 500 m. Utrzymana została minimalna odległość elektrowni wiatrowej, która nie może być mniejsza niż wyznaczona zgodnie z zasadą 10 h.  Biorąc pod uwagę zasięg […]

Ryszard Stopa
2023-06-11
3 minuty czytania

Ustawa wiatrakowa i jej nowela były burzliwym tematem w Sejmie przez ostatnie miesiące. Ostatecznie farmy wiatrowe będzie można budować w odległości 700 m od zabudowań, a nie jak przewidywał pierwotny projekt 500 m. Utrzymana została minimalna odległość elektrowni wiatrowej, która nie może być mniejsza niż wyznaczona zgodnie z zasadą 10 h. 

Biorąc pod uwagę zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej, plan miejscowy będzie mógł określać inną odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, ale uwzględniając bezwzględną odległość minimalną, czyli te 700 metrów. Minimalna odległość od zabudowań mieszkalnych będzie określana w szczególności na podstawie przeprowadzonych konsultacji, a także strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, czyli na podstawie analizy wpływu emisji hałasu na zdrowie mieszkańców i ich otoczenie.

Dotyczy także nowych budynków 

Wspomniana minimalna bezwzględna odległość dotyczy nie tylko stawiania wiatraków w odległości co najmniej 700 m, ale również lokowania nowych budynków mieszkalnych w odniesieniu do istniejących elektrowni wiatrowych. Natomiast kryterium to nie będzie wymagane w przypadku odbudowy, rozbudowy, przebudowy, nadbudowy oraz remontu istniejącego już budynku mieszkalnego lub zmiany sposobu użytkowania części takiego budynku.

Obowiązki gminy 

Gmina, w której lokalizowana jest elektrownia wiatrowa ma obowiązek dla całego obszaru położonego w granicach tej gminy uchwalić plan miejscowy. Taki plan musi zawierać przede wszystkim maksymalną całkowitą wysokość elektrowni wiatrowej, maksymalną średnicę wirnika wraz z łopatami oraz maksymalną liczbę elektrowni wiatrowych, które zostaną określone w tym konkretnym planie. Zapewnienie bezpieczeństwa eksploatacji elementów technicznych elektrowni wiatrowych realizowane będzie przez wyspecjalizowane techniczne serwisy komercyjne, monitorowane i weryfikowane przez Urząd dozoru Technicznego.

Energia dla mieszkańców 

Zgodnie z nowelą, inwestor ma zaoferować co najmniej 10 procent mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z tej energii na zasadzie prosumenta wirtualnego. Określony został również maksymalny udział każdego mieszkańca jako nie większy niż 2 kW.

Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących włączenia mieszkańców gminy, na terenie której zlokalizowana ma być elektrownia wiatrowa do katalogu prosumentów wirtualnych, które wejdą w życie z dniem 2 lipca 2024 r.

 

radca prawny Ryszard Stopa
Kancelaria Radcy Prawnego

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl