J

Justyna Wińska – Malicka – z branżą usług ubezpieczeniowych, jako broker związana jest już od 25 lat. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze klientów z branży produkcyjnej, gospodarki odpadami, komercyjnych powierzchni biurowych i handlowych oraz administracji publicznej. Jest dyrektorem nowo powstałego w Gdańsku oddziału MENTOR S.A.

Jak toruński Mentor S.A. zamierza podbić Pomorze Gdańskie?

Myślę, że jako firma z blisko 30-letnim doświadczeniem na rynku usług brokerskich mamy wiele do zaoferowania. Chcemy współpracować, pomagać, wspierać i dawać spokój w biznesie pomorskim firmom. Do tej pory faktycznie byliśmy widoczni bardziej w środkowej i południowej części kraju, choć oczywiście pracowaliśmy także z gdańskimi firmami. W ubiegłym roku otworzyliśmy oddział w Gdańsku (w budynku Office Island, w pobliżu Galerii Bałtyckiej ), aby być bliżej naszych obecnych i przyszłych klientów. To 14 oddział firmy w kraju i za granicą.

Rynek usług brokerskich jest mocno konkurencyjny. Czym może wyróżnić się Mentor?

Od lat zajmujemy czołowe miejsca wśród brokerów wyłącznie z polskim kapitałem. Stworzyliśmy blisko 30 wyspecjalizowanych biur, z których każde przeznaczone jest do innej dziedziny gospodarki. Ubezpieczamy m.in. rynek energetyczny, chemiczny, rynek inwestycji w systemie „pod klucz” od projektu, po budowę i funkcjonowanie realizacji, rynek ubezpieczeń lotniczych i rolnych,  oraz wiele innych. Jesteśmy w czołówce brokerów zajmujących się ubezpieczeniami w służbie zdrowia. Z naszych usług korzystają instytucje rządowe i samorządowe. W Polsce mamy ponad 2,5 tys. klientów, a kwota ubezpieczanego majątku to 300 mld zł. Likwidujemy ponad 16 tysięcy szkód rocznie i co warte podkreślenia, wspierając klienta na każdym etapie prowadzenia postępowania szkodowego. Kładziemy także duży nacisk na rozwój technologiczny i cyfryzację, tworząc autorskie narzędzia informatyczne. To też stanowi wartość dodaną do naszej podstawowej działalności brokerskiej.

Jakie to rozwiązania?

Tworzymy portale obsługowe, aplikacje, czy panel klienta. A jednym z naszych najnowszych narzędzi informatycznych jest aplikacja Mentor Risk Control (MRC), służąca do przeprowadzania audytów bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest Łukasz Nowakowski, Dyrektor Biura Oceny i Zarządzania Ryzykiem. Z dumą mogę powiedzieć, że została ona nagrodzona w konkursie na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie zorganizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i służy kolejnym naszym klientom, wytyczając nowe trendy w branży. MRC systematyzuje przeprowadzanie kontroli w zakładzie, dzięki czemu możliwe są standaryzacja i powtarzalność audytów, w tym zachowanie ciągłości przyjętej polityki bezpieczeństwa i otrzymanych zaleceń. To z kolei często przekłada się na lepsze warunki ubezpieczeniowe, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo w firmie.

Pani specjalizuje się m.in. w ubezpieczeniach firm produkcyjnych. Jak chcecie przekonać pomorskich przedsiębiorców do współpracy?

Nowy oddział Mentor S.A. w Gdańsku funkcjonuje od ponad roku. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że w tym czasie zrealizowaliśmy lub jesteśmy w czasie finalizacji wielu ciekawych projektów związanych z ulokowaniem tzw. „trudnych ryzyk”. W tym zakresie mamy ogromne wsparcie wspomnianego Biura Oceny i Zarządzania Ryzykiem. Dzięki ludziom, nowym technologiom i inżynierom ryzyka jesteśmy gotowi pomóc naszym klientom w uzyskaniu ochrony ubezpieczeniowej, a także pobudzić konkurencyjność wśród ubezpieczycieli. Efektem tego może być pozyskanie kilku ofert dla klientów, którzy do tej pory mieli ograniczony wybór lub nie mieli ochrony wcale.

Remigiusz Kamiński