Partnerzy

Wyszukiwarka

Najnowsze
Wysokie fale i walka z żywiołem

Sporty wodne takie jak: surfing, windsurfing oraz kitesurfing cieszą się coraz większą popularnością. I nikogo nie powinno to dziwić. Już nie tylko w wakacje półwysep Helski jest oblegany przez miłośników tych dyscyplin.

Redakcja
2023-08-02
5 minut czytania

Sporty wodne takie jak: surfing, windsurfing oraz kitesurfing cieszą się coraz większą popularnością. I nikogo nie powinno to dziwić. Już nie tylko w wakacje półwysep Helski jest oblegany przez miłośników tych dyscyplin.

Surfing jest jazdą na stojąco na specjalnej desce, unoszonej przez czoło fali morskiej w stronę brzegu. Europejczycy pierwszy raz zetknęli się z tym sportem na Tahiti w 1767 roku. Do wzrostu popularności dyscypliny przyczyniły się twórczość Jacka Londona i pokazy pływania George’a Freetha w Kalifornii. W 1908 roku powstało pierwsze stowarzyszenie, którego celem była popularyzacja surfingu. Za jednego z ojców współczesnego surfingu uchodzi Duke Kahanamoku. Natomiast najsłynniejszymi surferami są m.in.: Robby Naish, czy Garrett McNamara.

W Polsce fundamenty tworzyli: Jurek Kijkowski, Wojtek Ochrymowicz i Maciej Krystosiak. Pierwsze zawody surfingowe w kraju – Polish Surfing Challenge odbyły się w 2006 roku. Potem impreza stała się nieoficjalnymi mistrzostwami Polski. W zeszłym roku Polski Związek Surfingu został oficjalnie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Windsurfing, czyli połączenie żagla i deski

Ten sport jest rodzajem żeglarstwa wodnego, a za jego protoplastów uważa się Jima Drake’a (żeglarz, konstruktor lotniczy) oraz Hoyla Schweitzera (surfer). Mieli wiodącą rolę w grupie przyjaciół, której udało się stworzyć i potem opatentować, pod koniec lat 60-tych, deskę windsurfingową. Paradoksalnie największą popularność windsurfing zyskał w Europie Zachodniej. W latach osiemdziesiątych nastąpił skok popularności dyscypliny, który przyczynił się do tego, że windsurfing trafił do programu olimpijskiego w 1984 r.

Młoda dyscyplina w Polsce

Windsurfing pojawił się w naszym kraju wraz z powstaniem Polskiego Stowarzyszenia Żeglarstwa Deskowego w 1989 roku, a dwa lata później została założona jedna z pierwszych szkółek windsurfingowych w Dębkach. Piotr Puzynowski sprawował pieczę nad tą placówką. Od tego czasu windsurfing jest dostępny dla wszystkich, bez względu na wiek. Ponadto wiele firm upatruje w tym sporcie szansę na promocję. Jednym z takich przykładów jest Balticon, który wspiera w rozwoju młodego zawodnika, Michała Polaka.

– Windsurfing to wyjątkowy sport, który otwiera wiele możliwości. Pozwala na połączenie się z żywiołami i poczucie siły morza, oceanu. Wiele najlepszych miejsc do uprawiania windsurfingu znajduje się w dalekich zakątkach świata, dzięki czemu można zwiedzić te miejsca. Ze względu na to, że jest to sport indywidualny, świetnie kształtuje charakter i samodyscyplinę, ponieważ możemy polegać tylko na sobie. Środowisko windsurferów jest jak rodzina i nie ważne, gdzie się jest można się z kimś poznać. Współpraca z firmą BALTICON jest dla mnie ogromnym wsparciem w kontynuowaniu kariery. Dzięki niej mogę pływać i ścigać się na najlepszym sprzęcie, co bardzo pomaga w osiąganiu sukcesów na wszelkich zawodach – Michał Polak, czołowy polski windsurfer.

Kitesurfing – połączenie latawca i deski

To sport wodny, który polega na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle z pomocą latawca. Jednym z najważniejszych wydarzeń tej dyscypliny było wykorzystanie żagla w kształcie spadochronu, zaczepionego do trapezu na desce windsurfingowej przez Gijsbertusa Adrianusa Panhuise w 1977 roku. 17 lat później Cory Roeseler razem z ojcem przedstawili latawiec o nazwie KiteSki w kształcie delty. Otrzymali patent za skonstruowanie przez nich drążka, na którym był umocowany kołowrotek do zwijania linek, co pozwalało samodzielnie wystartować latawiec z wody. Kolejnym krokiem w rozwoju światowym tego sportu było powstanie związku sportowego PKRA w 2000 roku, a cztery lata temu decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego kitesurfing w formule foil został wprowadzony na IO 2024.

W Polsce na przełomie wieków i już z sukcesami

Natomiast w Polsce pierwsza szkółka kitesurfingu powstała w 1999 roku za sprawą Donata Raczkowskiego i Igora Czernika. W tym samym roku Mariusz Karaźniewicz rozpoczął produkcję desek pod marką SU-2, wprowadzając pierwsze w Europie cienkie deski z drewnianym rdzeniem. Wcześniejsze deski kitesurfingowe były produkowane w technologii windsurfingowej z rdzeniem styropianowym. Po kolejnych latach rozwoju Polski Związek Kiteboardingu został powołany w 2013 roku.

Mimo krótkiej obecności sportu w naszym kraju, to reprezentanci Polski mogą pochwalić się sukcesami. Cztery lata temu Julia Damasiewicz  zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie Formuła Kite, następnie drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata na Sardynii oraz srebrny medal na Igrzyskach Sportów Plażowych rozgrywanych w Doha w Katarze. Błażej Ozóg wywalczył brązowy medal MŚ w kitesurfingu, w 2015 r.

– Kitesurfing jest ciekawym sportem, choć początki są trudniejsze, jak w każdej dyscyplinie. Kiedy ktoś nauczy się podstaw, to potem jest z górki. Tak było w moim przypadku. Jak już miałem podstawowe umiejętności, z łatwością uczyłem się nowych elementów, co przynosiło wiele radości oraz satysfakcji – Jakub Jurkowski, brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing (2022) oraz mistrz Europy U19. 

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl