Urodziła się 140 lat temu i zasłynęła w ówczesnym świecie mody ponadczasowymi projektami. Coco Chanel zawdzięcza ten sukces m.in.: zakonnicom.
Urodziła się 140 lat temu i zasłynęła w ówczesnym świecie mody ponadczasowymi projektami. Coco Chanel zawdzięcza ten sukces m.in.: zakonnicom.
Urodziła się 140 lat temu i zasłynęła w ówczesnym świecie mody ponadczasowymi projektami. Coco Chanel zawdzięcza ten sukces m.in.: zakonnicom.
Dzisiaj przypada 140 rocznica urodzin jednej z najbardziej wpływowych projektantek mody XX wieku. Coco Chanel do tej pory stanowi symbol wyrafinowanej prostoty i szyku. Do jej klasycznych projektów należą m.in.: . tweedowy garnitur, „mała czarna” oraz pikowana torebka.
Narodziny modowej legendy
Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się we francuskim Saumur (19 sierpnia 1883) i dorastała w opactwie Aubazine, które było prowadzone przez siostry Najświętszego Serca Maryi. Właśnie tam przyszła modowa legenda zaczerpała późniejszą wizję mody, którą poznał świat. Młodą Chanel otaczał krajobraz setek białych i gładkich prześcieradeł schnących w słońcu na sznurkach przed klasztorem, czy czarne habity noszone przez zakonnice oraz ciemne zakamarki budynku. To właśnie dlatego fundamentami idei Chanel były kolory: biel i czerń.
Już od dziecięcych lat, kiedy zakonnice uczyły ją szyć, dziewczynka przejawiała do tego talent. Jej robótki cechowały się zaskakującą precyzją, która miała jej zapewnić w przyszłości bezpieczeństwo finansowe. Jak przyszłość pokazała, tak właśnie było.
Kolejny ważny krok miał miejsce w 1910 roku, kiedy Gabrielle nauczyła się szyć na maszynie i po skończeniu 18 lat otworzyła pierwszy butik z kapeluszami pod nazwą „Chanel Modes”. Jej projekty przypadły do gusty francuskim aktorkom np. Gabrielle Dorziat, dzięki której młoda projektantka zyskała popularność w ówczesnej branży modowej. Dwa lata później otwierając drugi butik, zadebiutowała z prostym i odważnym stylem tamtych realiów, który dziś uchodzi za klasyczny. Wprowadziła do mody odzież sportową z dżerseju, materiału używanego dotąd wyłącznie do produkcji męskiej bielizny. Jej rewolucyjna kolekcja odniosła niemal natychmiastowy sukces.
Dalszy rozwój Chanel
Po zbudowaniu pewnej popularności Chanel założyła w 1915 roku pierwszy dom mody, gdzie rozpoczęła pracę nad autorską kolekcją dla kobiet „Haute Couture”, której koncepcja opierała się na połączeniu elegancji ze swobodą. Te założenia spełniały modele: plisowana spódnica, czy garnitur Chanel.
Niespodziewanie projektantka mody wstrzymała działalność na czas II WŚ, a powróciła dopiero w 1954, ale to był powrót w wielkim stylu. Wówczas Chanel zaprojektowała m.in. tweedowy garnitur z czterema kieszeniami i ozdobiony guzikami wysadzanymi klejnotami. Do tego dochodziły też dwukolorowe buty i pikowaną torebkę na złotym łańcuszku. Na rynku rewolucji dokonał również jej projekt garsonki, czyli dwuczęściowego kostiumu, z prostą spódnicą do kolan i żakietem bez kołnierzyka.
Fenomen domu mody Coco Chanel nawet wiele lat po śmierci (zmarła 10 stycznia 1971) nadal trwa za sprawą Karla Lagerfelda, który został następnym dyrektorem artystycznym „Chanel”. Z jednej strony zachował tradycyjne elementy „Haute Couture”, a z drugiej wprowadzał innowacje np. dodając do ubrań ozdobę w postaci kwiatu kamelii, czy za jego sprawą klasyczne garsonki zyskały krótkie, odsłaniające kolana spódnice.