Partnerzy

Wyszukiwarka

Najnowsze
Nowe mariny jachtowe na Pomorzu

Falochron wschodni, nabrzeże, pomosty pływające i 98 nowych miejsc do cumowania – nowa Marina Puck oficjalnie otwarta. Wokół mariny powstaną sklepy, kawiarnie, restauracje, a Puck jeszcze bardziej rozkwitnie turystycznie i żeglarsko – mówiła Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta. Nowa marina jachtowa jest też w gdańskich Górkach Zachodnich.

Redakcja
2023-08-31
4 minuty czytania

Falochron wschodni, nabrzeże, pomosty pływające i 98 nowych miejsc do cumowania – nowa Marina Puck oficjalnie otwarta. Wokół mariny powstaną sklepy, kawiarnie, restauracje, a Puck jeszcze bardziej rozkwitnie turystycznie i żeglarsko – mówiła Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta. Nowa marina jachtowa jest też w gdańskich Górkach Zachodnich.

W uroczystości otwarcia puckiej mariny, obok władz Pucka wzięło udział wielu żeglarzy, a także władze Polskiego Związku Żeglarskiego reprezentowane przez Tomasza Chamerę, prezesa PZŻ i Bogusława Witkowskiego, wiceprezesa PZŻ i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

– Miasto Puck to bardzo ważny ośrodek na żeglarskiej mapie Polski. Stąd pochodzi wielu świetnych żeglarzy. Tutaj szlifowały i wciąż szlifują się żeglarskie diamenty, to także baza wielu perfekcyjnie organizowanych imprez żeglarskich, z regatami rangi mistrzowskiej na czele. Rozbudowa mariny to kolejny, milowy wręcz krok w budowaniu żeglarskiej tożsamości Pucka. Gratuluję władzom samorządowym i wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tej potrzebnej żeglarzom inwestycji i trzymam kciuki za kolejne kroki – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Te kolejne kroki to dalsza rozbudowa mariny w następnych latach. W planie jest dalsza rozbudowa falochronu północnego, wschodniego oraz zaplecza, a także instalacja pomostów. Elementem całego przedsięwzięcia będzie również inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni obejmująca budowę falochronu zachodniego, który będzie pełnił funkcję osłonową dla mariny. Docelowo marina ma dysponować łącznie ok. 250 miejscami do cumowania jachtów oraz statków białej floty kursujących m.in. na Półwysep Helski.

– Wspieram, popieram i polecam nową pucką marinę, bo to serce żeglarskiego raju. Zatoka Pucka oferuje świetne warunki do żeglowania, tu zawsze trafimy na odpowiedni wiatr i pogodę. Teraz, dodając piękną i nowoczesną marinę, która sukcesywnie będzie jeszcze rozbudowywana, możemy w końcu powiedzieć, że Puck ma wszystko, czego potrzeba żeglarzom – mówi Piotr Myszka, multimedalista mistrzostw świata, Europy i Polski w windsurfingu, dwukrotny olimpijczyk i Ambasador Mariny Puck.

Koszt prac to blisko 33 mln złotych. Blisko 84 procent kosztów kwalifikowanych pokryło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Jako marszałek województwa pomorskiego, a prywatnie jako zagorzały żeglarz bardzo się cieszę, że w Puck zrealizowano tę inwestycję. Możliwość bezpiecznego i wygodnego cumowania jachtów oraz jednostek białej floty to niewątpliwie ważne udogodnienie dla mieszkańców i przybywających do naszego regionu turystów – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Z kolei 19 mln złotych kosztowała przebudowa przystani miejskiej w Górkach Zachodnich. Przebudowano m.in. konstrukcje nabrzeży, powstały nowe pomosty pływające i falochron. Jest bezpieczniej i estetycznie. Na miejscu żeglarze mogą skorzystać z zaplecza sanitarnego, socjalnego oraz serwisowego. 

 

Dzięki przebudowie, na terenie portu przy ul. Przełom 9, może obecnie cumować ponad 180 jednostek pływających, czyli o 50 proc. więcej niż dotychczas. W ramach inwestycji zbudowano w zasadzie nową infrastrukturę portu jachtowego, w tym żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający. Pomosty zostały wyposażone w pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe i postumenty oświetleniowe.

Przebudowano także sieci wodociągowe, kanalizacyjne i deszczowe. Projekt inwestycji zakładał bowiem wymianę uzbrojenia terenu – do pomostów, miejsc cumowania, doprowadzone zostały media, czyli energia, woda i odbiór ścieków. Ale to nie koniec prac. Przebudowę portu jachtowego podzielono bowiem na dwa etapy. W drugim etapie, wybudowane zostaną miejsca umożliwiające cumowanie kolejnym 60 jednostkom, również dużych o długości co najmniej 18 metrów. Zmodernizowane zostaną znajdujące się na terenie przystani hangary, w których m.in. naprawiane są żaglówki. Droga dojazdowa, prowadząca do mariny zostanie przebudowana i wyremontowana.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl