Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
GFKM Leadership Conference 2023: Organizacja Jutra

W piątek, 29 września odbyła się VI edycja konferencji o przywództwie, którą co roku organizuje Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów.

Redakcja
2023-10-03
7 minut czytania

W piątek, 29 września odbyła się VI edycja konferencji o przywództwie, którą co roku organizuje Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów.

Tegorocznym tematem przewodnim była „Organizacja Jutra”. W wydarzeniu na szczycie Olivia Star wzięło udział rekordowe 200 osób. Wystąpienia skupiały się na zbliżających się i już trwających zmianach w biznesie, sztucznej inteligencji i automatyzacji oraz roli liderów i liderek w procesie zmiany.

Tematy prelekcji i zaproszeni goście

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania wszystkich gości przez Prezeskę GFKM Jolantę Szydłowską. Następnie głos zabrała Monika Chabior – Zastępczyni Prezydent Miasta Gdańska, Patrona Honorowego konferencji. Wydarzenie poprowadził Dominik Pieczewski, trener i konsultant GFKM, który rozpoczął od inspiracji pod tytułem „Co czeka liderów jutra?”. Odnosząc się do autorskich badań Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów omówił najważniejsze wyzwania, przed jakimi mogą stanąć liderzy w nadchodzących latach.

Pierwszym gościem był Tomasz Owczarek – Trener Biznesu, ceniony za swoja charyzmę, energię i wizjonerstwo. W wystąpieniu „Futuroliderologia – o liderach przyszłości i przyszłości liderów” nakreślił obraz zupełnie nowej, autorskiej dziedziny nauki, poświęconej właśnie przywództwu przyszłości. Czy rozwój technologiczny wypiera tradycyjne wartości humanistyczne, czy akcentuje ich niezbędność w wyposażeniu dobrego lidera? W jego wizji AI to przede wszystkim szansa dla liderów, by odzyskać część swojego czasu, skupić się na pasjach i zadbać o siebie.

W dalszej części konferencji głos zabrał Adam Bartkiewicz – Produktowiec, Venture Builder i Interim CEO w Digital Ocean Ventures. Jako człowiek zafascynowany automatyzacją, narzędziami no-code i AI postanowił podzielić się spostrzeżeniami na temat nowego wymiaru przywództwa, w którym podejmowanie decyzji wspieranie jest przez sztuczną inteligencję. Podczas wystąpienia pokazał praktyczne narzędzia, które mogą znacznie ułatwić codzienne podejmowanie decyzji i jednocześnie odciążyć liderów.

Po krótkiej przerwie na scenie pojawił się gość zagraniczny – Lars Ostergaard, Vice President Leadership Pipeline Institute. Swoje wystąpienie poświęcił kwestii jasnego zrozumienia roli liderów w przyszłości. Powołując się na tsunami informacji i różnorodność perspektyw, jako potencjalne wyzwanie wskazał świadomość skutecznej alokacji czasu i energii. Przyjmując jasne ramy przywództwa, liderzy mogą pewnie poruszać się po złożoności zdigitalizowanego środowiska pracy.

W kolejnym bloku skupiliśmy się na perspektywie rynku pracy. Jako kolejny głos zabrał Bogusław Wieczorek – Prawnik i Pełnomocnik Zarządu Olivia Centre ds. public relations, przedstawiciel głównego partnera wydarzenia. W swojej prelekcji „Spokojnie, to tylko rewolucja” zaadresował obawy związane z utratą zatrudnienia, nadzieje na automatyzację rutynowych i podstawowych zadań oraz konsekwencje wprowadzenia AI do organizacji. Może spojrzenie wstecz pomoże w zrozumieniu przeszłych zmian i przygotowaniu się na przyszłość?

Następnie Anna Macnar, CEO HRM Institute i doświadczona ekspertka ds. employer brandingu poruszyła kwestię wykorzystania AI w rekrutacji, ze szczególnym naciskiem na pozyskiwanie i angażowanie talentów. Razem odkryliśmy, jak zaawansowane algorytmy analizują ogromne ilości danych, aby skutecznie identyfikować i oceniać kandydatów, usprawniając proces selekcji i skracając czas rekrutacji. Poznaliśmy innowacyjne techniki wykorzystujące sztuczną inteligencję, które umożliwiają firmom tworzenie atrakcyjnego wizerunku pracodawcy. Praktyczne przykłady oraz najlepsze praktyki w branży pokazały, jak zmienia się oblicze dzisiejszego rynku pracy i jaki potencjał w nim drzemie.

Kolejnym gościem był Michał Łukaszewski, który jest developerem z ponad 20 letnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie pełni funkcję menedżera AI zespołu na pokładzie Intela i tworzy narzędzia, które będą towarzyszyć nam w przyszłości. W swojej prelekcji analizował wpływ nowoczesnych modeli generatywnych, takich jak ChatGPT czy Midjourney, na biznes i społeczeństwo, odnosząc się do wielokrotnie publikowanych makiawelicznych wizji. Metodą „kroku wstecz” i zdystansowania się do omawianych zjawisk razem z uczestnikami zastanawiał się czy historia, której wszyscy jesteśmy świadkami jest tylko ewolucją, może szansą, czy jednak faktycznym zagrożeniem?

Ostatnią prelegentką była Inez Okulska – Kierowniczka Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu w Państwowym Instytucie Badawczym NASK oraz Dyrektorka Departamentu Innowacji i Technologii w Ministerstwie Cyfryzacji. Na swojej drodze od humanistyki do technologii zdobyła doktorat, ukończyła podoktorski staż na Harvardzie i ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej. Swoje wystąpienie, zamykające część konferencji przepełnioną prelekcjami, poświęciła odpowiedzi na pytanie: „Modele AI – jeszcze efektowne czy już efektywne?”, analizując potencjał dostępnych narzędzi, ich faktyczną przydatność i skuteczność oraz efektowność medialną samego pojęcia AI w biznesie. Poruszyła kwestie adekwatności zastosowania sztucznej inteligencji w wybranych obszarach biznesowych, wyzwań związanych z bańkami informacyjnymi oraz tego, czy wato inwestować w rozwój technologii.

Ciekawe panele dyskusyjne

Po części skupionej na prelekcjach i wzajemnej inspiracji naszedł czas na clue programu – panel dyskusyjny! Wśród panelistów znaleźli się: dr Łukasz Olejnik – niezależny badacz i konsultant cyberbezpieczeństwa i prywatności, Bartosz Ciepluch – Networking and Edge Vice President oraz General Manager datacenter w Intelu oraz występująca wcześniej Anna Macnar z HRM Institute. Wśród najważniejszych kwestii, które wspólnie poruszyliśmy znalazły się:

– Czym będzie różnił się lider jutra od tego co mamy dzisiaj?

– Uważność w kontrze do AI. Na ile sztuczna inteligencja nie jest kolejnym bytem, który rozprasza menedżerów i odwraca ich uwagę od ludzi?

– Jak nowe technologie zmieniają nasze firmy?

– Co się zmienia w relacjach z klientami w kontekście AI?

Choć konferencja już dobiegła końca, tak naprawdę to dopiero początek. Bogatsi w wiedzę zanośmy ją dalej! Jedno jest pewne: rzeczywistość się zmienia i każdy z nas musi się na to przygotować. Z drugiej strony inicjowanie i przebieg tych zmian zależy właśnie od nas. Dlatego o organizacji jutra warto myśleć już dziś.

O GFKM Leadership Conference

GFKM Leadership Conference to cykl konferencji, skupiających wokół siebie praktyków i specjalistów biznesu, którzy chcą dzielić się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. To przestrzeń, w której osoby na co dzień stawiające czoła wyzwaniom biznesowym mogą zmienić punkt widzenia, podzielić się doświadczeniami z partnerami z branży i nawiązać nowe relacje. Każda edycja poświęcona jest przywództwie i zarządzaniu w innym kontekście.

W tym roku motywem przewodnim wydarzenia było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak będzie wyglądać organizacja jutra? Czego może spodziewać się kadra zarządzająca i w jaki sposób się na to przygotować? Skoncentrowaliśmy się na ważnych zagadnieniach związanych z przywództwem w erze dynamicznych zmian, innowacji i rozwoju technologii. Podczas wydarzenia zaproszeni przez GFKM goście poruszyli kwestie pojawiających się trendów i rosnących wymagań rynkowych, szczególnie w odniesieniu do nowych technologii i digitalizacji. Nie zabrakło perspektywy zagrożeń i szans związanych z wykorzystaniem AI w biznesie. Tegoroczna edycja była jednocześnie najliczniejszą do tej pory – wzięło w niej udział aż 200 osób!

Patronem medialnym wydarzenia był Express Biznesu.

[envira-gallery id=”23090″]

materiały prasowe

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl