Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
EFNI 2023: naprawa relacji z UE, racjonalny dialog polityczny i prokobiece firmy

Od nowego parlamentu, rządu i prezydenta RP oczekujemy szybkich działań, które naprawią nasze relacje z Unią Europejską, zapewnią przestrzeganie unijnych traktatów i wyroków Trybunałów, poszanowanie zasad demokracji, Konstytucji i racjonalny dialog polityczny – napisali uczestnicy EFNI w Deklaracji Sopockiej przyjętej na zakończenie konferencji.

Redakcja
2023-10-17
3 minuty czytania

Od nowego parlamentu, rządu i prezydenta RP oczekujemy szybkich działań, które naprawią nasze relacje z Unią Europejską, zapewnią przestrzeganie unijnych traktatów i wyroków Trybunałów, poszanowanie zasad demokracji, Konstytucji i racjonalny dialog polityczny – napisali uczestnicy EFNI w Deklaracji Sopockiej przyjętej na zakończenie konferencji.

Uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei przyjęli Deklarację Sopocką, w której podkreślili, że „Unia Europejska jest potrzebna Polsce, ale Polska też jest potrzebna Unii Europejskiej. W świecie tak szybkich globalnych zmian nie możemy być sami. Polsce i światu potrzebna jest Unia odporna, niezależna, sprawna, konkurencyjna i odpowiedzialna. Unia zaangażowana w wyzwania klimatyczne, cyfrowe, demograficzne, reagująca na biedę w Europie i poza nią, groźby wojen, wyzwania migracyjne itd. Unia efektywna i sprawcza potrzebuje wewnętrznych reform, monitorowania i egzekwowania przyjmowanych regulacji. Lepiej mniej, ale skutecznie”.

Prokobieca firma roku

W trakcie panelu „Świat według kobiet”, który odbył się na zakończenie EFNI, ogłoszono wyniki konkursu „RównoWaga. Prokobieca firma roku”, zorganizowanego przez Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan. Nagrodę główną w kategorii firmy zatrudniające od 10 do 100 pracowników otrzymał Organon Polska. Nagroda główna w kategorii firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników trafiła do Standard Chartered Polska.

Przyznano też dwie nagrody specjalne. W kategorii NGO nagrodę wręczono Stowarzyszeniu Robisz.to, natomiast w kategorii administracja publiczna i samorządowa wyróżniono Urząd Miasta Krakowa.

– Z taką aktywnością kobiet, ich determinacją polityczną, jak w ostatnich miesiącach, nie mieliśmy do tej pory do czynienia. Prawa kobiet były na sztandarach wszystkich partii politycznych – powiedziała posłanka Barbara Nowacka w czasie panelu „ Świat według Kobiet”.

Partie walczą o głosy kobiet

Barbara Labuda, polityczka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL podkreśliła, że wszystkie partie zaczęły walczyć o głosy kobiet.

– Ich prawa były mocno eksponowane. Teraz nie ma już mowy, żeby kobiety zapędzić do kuchni – dodała. Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka przekonywała, że im więcej kobiet będzie aktywnych zawodowo, tym wyższy będzie wzrost gospodarczy i dochód narodowy. A kobiety będą bardziej niezależne finansowo, co przełoży się na zmniejszenie nierówności.

Anja Rubik, Founder & CEO, Fundacja SexEdPL powiedziała, że takie organizacje, jak jej fundacja zaczynają zmieniać rzeczywistość, np. w kwestii edukacji seksualnej. Akcje edukacyjne za pośrednictwem mediów społecznościowych trafiają miesięcznie do 4 mln osób. Bianka Siwińska, prezeska, Fundacja Edukacyjna Perspektywy 34 przestrzegała, przed konsekwencjami szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji.

– Niepokoi mnie tempo w jakim rośnie AI.  Nie wiadomo dokąd nas ta technologia zaprowadzi – powiedziała.

W XII edycji EFNI w Sopocie wzięło udział 1400 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni ekonomiści, liderzy biznesu i nauki, odbyło się prawie 90 paneli. Głównym tematem tegorocznego spotkania była przyszłość polityczna i ekonomiczna Polski i Europy.

materiały prasowe

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl