Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Współpraca międzysektorowa siłą napędową ekologicznych zmian w regionie

Odbyło się Pomorskie Forum Międzysektorowe w Gdańsku – podsumowanie projektu Zielone Innowacje, który udowodnił, że współpraca międzysektorowa to skuteczne rozwiązanie lokalnych wyzwań ekologicznych.

Redakcja
2023-10-21
3 minuty czytania

Odbyło się Pomorskie Forum Międzysektorowe w Gdańsku – podsumowanie projektu Zielone Innowacje, który udowodnił, że współpraca międzysektorowa to skuteczne rozwiązanie lokalnych wyzwań ekologicznych.

Wydarzenie otworzyła Katarzyna Weremko – dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWP i Natalia Siuda- Piotrowska – prezeska UP Foundation. UP Foundation podzieliło się wnioskami z prowadzenia projektu, który zakładał połączenie międzysektorowej współpracy, działań proekologicznych i metodyki design thinking.

Ważny element wydarzenia

Ważnym punktem programu były prezentacje projektów zielonych innowacji w gminach, które wzięły udział w projekcie. O Parku Chrobrego i nowych trasach edukacyjno sensorycznych opowiadał reprezentant Urzędu Miasta Lęborka, Janusz Pomorski. Gmina Pruszcz Gdański, za pośrednictwem Andrzeja Chmielewskiego, zaprezentowała dwa wypracowane projekty: Gminna Fabryka Zielonych Innowacji i Społeczny Ogród. Reprezentanci i reprezentantki Miasta Malborka (Robert Przybylski, Marta Borowiec, Anna Olkowska Jacyno) podzieliły/li się doświadczeniami z projektu Zielona Dostępność i opowiedzieli/ały o sukcesie prototypu projektu “Kaczy Dołek”. Monika Lewandowska zaprezentowała wyzwanie, z którym mierzy się Gmina Kościerzyna – samowola budowlana na terenach atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo. Podziękowano również Ambasadorom i Ambasadorkom projektu za ich zaangażowanie i udział w procesach.

Ponadto, zgromadzeni mieli okazję dowiedzieć się, jak zacząć współpracę na płaszczyźnie biznes- samorząd- ngo i razem projektować ekologiczne zmiany, dzięki prezentacji doświadczeń Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Perspektywą partycypacji społecznej podzieliła się Agata Chrul z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWP. Bartosz Rief z Europejskiego Centrum Solidarności i Marta Szadowiak z Goyki 3 Art Inkubator opowiedzieli o tym, dlaczego warto tworzyć sieć Zielonych Instytucji.

Ciekawe warsztaty

Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia zostali zaproszeni do uczestnictwa w dwóch warsztatach do wyboru: Mozaika klimatyczna, prowadzonej przez Monikę Hinc z UP Foundation i Annę Desogus z Circular Together oraz warsztaty projektowania wolontariatu pracowniczego metodą design thinking – Agata Ciesielska, Service Sandbox i Natalia Siuda- Piotrowska, UP Foundation. Całość wydarzenia poprowadziła Monika Bogdanowicz.

-Spotkaliśmy się w pięknej sali Polskie Niebo, udostępnionej dzięki uprzejmości UMWP. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele/lki samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych, lokalnej społeczności, biznesu i mediów. Goście zadeklarowali, że dalej będą diagnozować potrzeby i realizować projekty odpowiadające na lokalne potrzeby poprzez współpracę międzysektorową”- relacjonuje Natalia Siuda Piotrowska, Prezeska Up Foundation.

Projekt “Dialog i współpraca motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie” realizowany jest przez Fundację Inicjowania Rozwoju UP Foundation z Gdańska. Organizacja ma 12-letnie doświadczenie w budowaniu relacji między środowiskiem samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Działania fundacji pozwalają tworzyć partnerstwa na rzecz wyzwań społecznych i ekologicznych.

[envira-gallery id="23422"]

materiały prasowe

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl