Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Kwidzyński Park Przemysłowo – Technologiczny od pomysłu po realizację

Ta placówka mieszcząca się w Kwidzynie działa od 17 lat. Zakres działalności i cele Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego robią wrażenie.

Redakcja
2023-11-06
4 minuty czytania

Ta placówka mieszcząca się w Kwidzynie działa od 17 lat. Zakres działalności i cele Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego robią wrażenie.

Historia Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo- Technologicznego sięga 2006 roku, kiedy została zarejestrowana Spółka z o.o. o tej nazwie. Od samego początku inicjatorem i największym udziałowcem w Spółce był Powiat Kwidzyński, który zaprosił do przedsięwzięcia kolejne samorządy z terenu Miasta oraz Gminy Kwidzyn.

Misja Parku

Misją Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego było i jest przyciągnięcie innowacyjnych przedsięwzięć, rozwój przełomowych technologii oraz skupienie w jednym miejscu potencjału przedsiębiorczości, wiedzy i kapitału. Z założenia KPPT miał pełnić (i pełni) jednocześnie funkcję inkubatora przedsiębiorczości z bogatą ofertą instytucji otoczenia biznesu, centrum szkoleniowo-ekspozycyjnego oraz posiada kompleksowo uzbrojone tereny inwestycyjne przeznaczone na przedsięwzięcia typu greenfield.

W latach 2009-2015 wybudowano zaawansowaną infrastrukturę w małej popegeerowskiej miejscowości Górki, w sąsiedztwie miasta Kwidzyna na kwotę przeszło 46 mln zł (finansowanej w większości z funduszy europejskich), której celem było służenie miejscowej społeczności w ramach szeroko pojętego wspierania przedsiębiorczości. Kwidzyński Park od samych początków kładł głęboki nacisk na rozwijanie rynku pracy oraz rozwój odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Poza „bieżącą” działalnością polegającą na wcześniejszym przygotowaniu i uruchomianiu terenów inwestycyjnych, wynajmie przestrzeni biurowo- szkoleniowo- wdrożeniowej Kwidzyński Park czynnie uczestniczy w pozyskiwaniu środków, realizacji oraz rozliczaniu projektów zewnętrznych ze środków unijnych i krajowych.

Najważniejsze projekty

Jednym z koronnych projektów realizowanych przez Park są środki na zakładanie własnej działalności gospodarczej. W ostatnim rozdaniu powstało na terenie powiatów kwidzyńskiego i tczewskiego 90 mikro firm za kwotę ponad 5 mln zł, które działając, dają zatrudnienie dla kolejnych osób. Należy nadmienić, że jest to kolejna edycja tego typu projektów.

Kwidzyński Park to OZE, efektywność energetyczna (termomodernizacje), klastry energii, planowanie energetyczne. Park sam w sobie posiada nowoczesną infrastrukturę energetyczną (gruntowe wymienniki ciepła – GWC, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, systemy zarzadzania energią – BMS, budynek pasywny i wiele innych). Oprócz tego projekty m.in. czynne uczestnictwo w projekcie „Montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla mieszkańców gmin: Kwidzyn, Sadlinki, Ryjewo, Gardeja” gdzie zamontowano i uruchomiono ponad 560 mikroinstalacji, w których skład wchodziły panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, kotły na biomasę czy pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej. Obecnie Park koncentruje się na środkach oferowanych przez Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. KPPT jest punktem informacyjno-konsultacyjnym Programu Czyste Powietrze na terenie kilku gmin. Park pomaga w wypełnianiu wniosków, uzyskiwaniu dofinansowania czy rozliczaniu. Wykonuje także audyty  energetyczne. W ramach realizacji projektu zauważono, jak bardzo niezbędna jest kompleksowa obsługa mieszkańców, często niemalże poprowadzenie za przysłowiową rękę w procesie inwestycyjnym polegającym na wymianie źródła ciepła czy wykonaniu termomodernizacji. Mieszkańcy nie wiedzą (nie muszą wiedzieć), jakie źródło będzie dla nich optymalne pod względem ekonomicznym i ekologicznym, co i jak docieplić, żeby nie „pójść z torbami”. Jest to istotne szczególnie teraz w świetle kryzysu energetycznego, którego apogeum doświadczono jesienią zeszłego roku.

W tym kontekście bardzo istotna wydaje się być też znajomość oraz współpraca na rynku lokalnym. Miejscowe firmy są łatwiejsze do weryfikacji w zakresie oferowanych usług oraz towarów. Ułatwiona jest również komunikacja przy rozliczaniu inwestycji. Wszyscy czerpią z tego korzyści: mieszkańcy, bo mają tańsze, bardziej komfortowe i ekologiczne ogrzewanie, przedsiębiorcy, ponieważ zwiększa się rynek zbytu na oferowane przez nich usługi, ale też Kwidzyński Park Przemysłowo- Technologiczny (spółka samorządowa powiatu kwidzyńskiego, Gminy Kwidzyn i Miasta Kwidzyna), bo mieszkańcy są bardziej świadomi. Jest czystsze powietrze, a otoczenie staje się coraz ładniejsze, bo często wraz z pracami termomodernizacyjnymi wiąże się poprawa estetyki gospodarstw.

fot. Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl