Partnerzy

Wyszukiwarka

Felietony
Prawa, dla których musisz coś zrobić

Możliwość przedstawiania swoich racji. Prawo do obrony swoich praw i interesów. Każdy/a z nas wie, jak trudno przebić się pojedynczym głosem w tłumie. Gdy tłum krzyczy jednym głosem pojedyncze zdanie, słychać je wyraźnie.

Jolanta Szydłowska
2023-11-22
3 minuty czytania

Możliwość przedstawiania swoich racji. Prawo do obrony swoich praw i interesów. Każdy/a z nas wie, jak trudno przebić się pojedynczym głosem w tłumie. Gdy tłum krzyczy jednym głosem pojedyncze zdanie, słychać je wyraźnie.

Powiedziane raz, otoczenie szybko zapomni. Trzeba powtarzać je do skutku. Jeżeli łączy nas wspólna sprawa, musimy działać razem. Stowarzyszać się i konsekwentnie działać. Musi być nas tyle, aby władza, do której się zwracamy, zauważała nasze sprawy i cofała się przed naruszeniem naszych wolności.

Rekomendacje wobec kobiet

Kobiety, poszłyśmy na wybory. Zachęcone hasłami i obietnicami. Czy pójdziemy za cztery lata? Rozczarowane bardziej lub mniej. Jeżeli nie będziemy się odzywać, domagać konkretów, konsolidować, rozczarowanie jest pewne. Realizacja wielu obietnic złożonych kobietom wymaga czasu, a czas nam ucieka. Uciekają szanse, młodość, możliwości. Dlatego rekomenduję rządzącym podjęcie działań, które natychmiast będą wyrazem przełamywania nierówności. To może być zasada, że połowa z 16 wojewodów to kobiety. To mogą być awanse zapewniające kobietom taką pozycję, by mogły wspierać inne kobiety. To może być pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. Równego Traktowania Kobiet w każdym województwie. To mogą być Rady Kobiet przy każdym samorządzie. Możliwości jest ogrom. Kobiety nie odpuszczą. Wierzę w to i sama będę nadal działać na rzecz równości kobiet i mężczyzn.

Priorytetem odbiurokratyzowanie gospodarki

Po upadku komunizmu przedsiębiorczość złapała oddech i stała się siłą napędową gospodarki. Przedsiębiorcy przetrwali dobre czasy „ustawy Wilczka” i długie okresy kryzysów pod rządami „Polskiego Ładu” podczas pandemii, wojny, kryzysów. W zdrowym środowisku firmy rodzą się i upadają w zależności od zmian koniunktury, talentów ich twórców, zaangażowania sukcesorów. Nie jest naturalne, gdy do likwidacji firmy prowadzą obciążenia nie do udźwignięcia, szczególnie dla małych i mikro firm. Gdy firma musi się zamknąć lub jej właściciel nie może odnaleźć się w gąszczu przepisów – w Polsce jednoosobowo nie do ogarnięcia. Kiedy firma przestaje istnieć, a lata później okazuje się, że zamknięto ją w wyniku błędu urzędniczego. Ważne jest pilne działanie w kierunku prostych przepisów, stabilnego prawa, odbiurokratyzowania gospodarki.

Bez naporu kobiet i działań przedsiębiorców nic się nie wydarzy lub szybko to nie nastąpi. Dlatego współpracujmy, zrzeszajmy się. Jeśli działające organizacje wydają się nam zmurszałe, zmieniajmy je. Nie pytając, „co z tego będę miał/a”.  Odpowiedź jest jedna – normalność i prawa, o których marzysz.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl