Partnerzy

Wyszukiwarka

Lifestyle
Podwójne urodziny hospicyjne

W Europejskim Centrum Solidarności obchodzono wyjątkowe urodziny: Jubileusz 40-lecia Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i 20-lecia Fundacji Hospicyjnej.

Redakcja
2023-12-01
6 minut czytania

W Europejskim Centrum Solidarności obchodzono wyjątkowe urodziny: Jubileusz 40-lecia Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i 20-lecia Fundacji Hospicyjnej.

Na uroczystość przybyło prawie 400 osób, a wśród nich przyjaciele, firmy oraz instytucje wspierające te podmioty od wielu lat, wolontariusze i filantropi, ale przede wszystkim byli i obecni pracownicy – osoby, które drogę zawodową związały właśnie z Hospicjum Dutkiewicza i Fundacją Hospicyjną.

Przebieg uroczystości

Galę urodzinową poprowadzili dziennikarze: Magda Szpiner, Robert Silski oraz Wojciech Kuchta. Wieczór wypełniły wspomnienia. Gości przywitano piosenką „Każda chwila”, którą w 2008 roku napisał Tomasz „Lipa” Lipnicki, a muzykę do niej skomponował Maciej Jeleniewski. Zaśpiewali „Lipa” wraz z Krystyną Prońko. Utwór promował ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną pt. „Hospicjum to też życie”, a jego powstanie, podobnie jak powstanie Hospicjum i Fundacji, możliwe było dzięki pracy olbrzymiej liczby ludzi: wolontariuszy, pracowników, darczyńców, dla których dobro ludzi w kryzysie nieuleczalnej choroby i ich bliskich zawsze jest na pierwszym miejscu.

Wieczór oficjalnie otworzyli: Elżbieta Skowrońska – wieloletnia oddziałowa i jednocześnie Pielęgniarka Naczelna Hospicjum Dutkiewicza, osoba związana z gdańskim Hospicjum od 1986 roku oraz Sławomir Łoboda – przewodniczący Rady Fundacji, współzałożyciel Fundacji Hospicyjnej, który od 20 lat poświęca się działalności dobroczynnej.

Od Lewej Robert Silski, Magda Szpiner, Wojciech Kuchta

Po oficjalnym otwarciu wysłuchano pierwszego koncertu w wykonaniu jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych: Krystyny Stańko wraz z zespołem. Artystka oczarowała publiczność aksamitną barwą głosu, niezwykłymi wokalizami, ale przede wszystkim ciepłem brzmienia, które idealnie wkomponowało się w ten śnieżny, listopadowy wieczór.

Podczas urodzin organizatorzy starali się pokazać wszystkie aspekty działalności. Choć niezwykle trudno było w ograniczonym czasie opowiedzieć o tym, co udało się osiągnąć przez te 40 lat. Głos oddano liderkom opieki hospicyjnej: Joannie Kosowskiej-Trzpil, pielęgniarce, przełożonej oddziału w Domu Hospicyjnym oraz dr Annie Romanowicz-Sołtyszewskiej, koordynatorce Domowego Hospicjum dla Dzieci, które opowiedziały między innymi o tym, w jaki sposób zgrany zespół może dawać siłę i motywację do tak wymagającej pracy, jaką jest praca w hospicjum.

Następnie wysłuchano recitalu tenora Przemysława Radziszewskiego przy akompaniamencie fortepianowym Andrzeja Sienkiewicza. Artysta brawurowo zaśpiewał m.in. przeboje z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Warto przy tej okazji wspomnieć, że mamy zaszczyt nazwać Przemysława Radziszewskiego wielkim przyjacielem naszego hospicjum, bowiem na scenie hospicyjnych koncertów charytatywnych stawał wiele razy i za każdym razem robił to z ogromnym sercem otwartym na pomoc innym.

Uhonorowanie pracowników

Po koncercie przyszedł czas na uhonorowanie tych, którzy od wielu lat wytrwale pracują na rzecz podopiecznych naszego Hospicjum.

– Praca w zespole hospicyjnym to wielkie, wymagające wyzwanie ze względu na trud codziennego towarzyszenia chorym i ich bliskim. Dotyczy to całego zespołu, niezależnie od funkcji, którą pełnią. Dlatego teraz chcemy podziękować tym wszystkim, którzy robią to wiernie od ponad 20 lat – mówiła Alicja Stolarczyk z Rady Fundacji Hospicyjnej.

Medale ufundowane przez Prezydent Miasta Gdańska w jej imieniu wręczył pracownikom wiceprezydent Piotr Borawski. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Zofia Byrka, Beata Czarniecka, Renata Orlińska-Blus, Anna Banach, Anna Domachowska, Sabina Gardzijewska, Grażyna Gergelewicz, Maria Hojczyk, Ewa Królikowska, Izabela Nogalska, Ewa Pliszka, Jolanta Rankiewicz, Agnieszka Rolniczak, Marzena Roskosz, Ewa Starkel oraz Janusz Wojtacki.

Następnie na scenę zaproszono Członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszkę Kapałę-Sokalską oraz pełnomocnika Marszałka Woj. Pomorskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Andrzeja Kowalczysa, którzy w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka nagrodzili nasze organizacje statuetkami Gryfa Pomorskiego. Gryfa dla Hospicjum Dutkiewicza odebrała Agnieszka Paczkowska, a Gryfa dla Fundacji Hospicyjnej – Justyna Ziętek. Marszałek uhonorował również medalami De nihilo nihil fit pracowników z ponad 25-letnim stażem: Andrzeja Gryncewicza, Elżbietę Skowrońską, Jacka Wierzbowskiego, Joannę Kosowską-Trzpil, jak również osoby bezpośrednio odpowiedzialne za budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej: Annę Janowicz, Agnieszkę Paczkowską, Justynę Ziętek oraz Agnieszkę Wirpszo. Nagrodzone także zostały wieloletnie wolontariuszki Hospicjum Dutkiewicza: Regina Grenda oraz Teresa Marczewska oraz członkowie Rady Fundacji Hospicyjnej: Alicja Stolarczyk, Krzysztof Olszewski i Sławomir Łoboda.

Kolejny koncert po oficjalnej części

Po części oficjalnej wysłuchano kolejnego koncertu w wykonaniu Janusza Radka, który oczarował publiczność nie tylko muzyką i unikalnym głosem, ale także inteligentnym dialogiem i pełnym dystansu żartem, tworząc na widowni wyjątkową i pełną emocji atmosferę.

Po recitalu organizatorzy poprosili o zabranie głosu Agnieszkę Paczkowską i Justynę Ziętek – wiceprezeski Fundacji Hospicyjnej, związane z Funduszem Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga. Jego celem jest psychologiczne i socjalne wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków. FDO Tumbo pomaga to kolejna inicjatywa Fundacji Hospicyjnej, która otacza opieką nie tylko ciężko chorych pacjentów hospicjów, ale także ich bliskich i rodziny, które zmagają się z żałobą po stracie najbliższych.

Wiceprezes Fundacji Justyna Ziętek odbiera Gryfa Pomorskiego z rąk A. Kapały-Sokalskiej

Następnie wysłuchano ostatniego z czterech koncertów tego wieczoru. Przed publicznością wystąpiła Olga Szomańska, laureatka Super Jedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki w Sopocie oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę “Niech mówią, że to nie jest miłość”, Srebrnej Twarzy VI edycji programu rozrywkowego Twoja Twarz Brzmi Znajomo oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej 2017.

Olga Szomańska

Artystce akompaniował przy fortepianie Jacek Subociałło.

Kolejne przemówienia

Po występie głos zabrały była prezes Fundacji Anna Janowicz oraz Agnieszka Wirpszo – liderka projektu i obecnie dyrektor Centrum Opieki Wytchnieniowej, które opowiedziały o zaangażowaniu na rzecz opiekunów rodzinnych. Centrum Opieki Wytchnieniowej jest najmłodszą inicjatywą Fundacji Hospicyjnej.

Podziękowanie dla byłej prezes Fundacji Anny Janowicz

Nowo otwarta placówka pierwszych pacjentów przyjęła 1 września 2023 roku, ale realizacja tak dużego i innowacyjnego projektu dowodzi, że zarówno 40 lat działalności Hospicjum, jak i 20 lat działalności Fundacji Hospicyjnej nie wyczerpały całego potencjału tych organizacji, a przed nami jeszcze wiele pomysłów i inicjatyw do zrealizowania na rzecz naszych podopiecznych.

Pod koniec uroczystości wszystkich gości zaproszono na urodzinowy tort i wręczono im pamiątkowe srebrne przypinki wykonane przez Art Jewellers Studio.

Uroczystość 40-lecia Hospicjum Dutkiewicza i 20-lecia Fundacji Hospicyjnej zakończono refleksją nad dalszą i bliższą przyszłością wspólnoty.

Zdjęcia: Artur Łopatniuk

[envira-gallery id="24236"]

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl