Partnerzy

Wyszukiwarka

Felietony
Zastrzeżenie numeru PESEL

Niedawno stworzona możliwość zastrzeżenia numeru PESEL ma pomóc w przeciwdziałaniu przestępstwom popełnianym przy użyciu kradzionych danych. To forma mająca chronić ofiary kradzieży tożsamości. 

Ryszard Stopa
2023-12-14
3 minuty czytania

Niedawno stworzona możliwość zastrzeżenia numeru PESEL ma pomóc w przeciwdziałaniu przestępstwom popełnianym przy użyciu kradzionych danych. To forma mająca chronić ofiary kradzieży tożsamości. 

Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze strony mobywatel.gov.pl, na której po zalogowaniu się przy użyciu Profilu Zaufanego lub e-dowodu wystarczy wybrać opcję „Zastrzeż PESEL”. Istnieje również opcja zastrzeżenia numeru PESEL w urzędzie gminy na papierowym formularzu. Zastrzeżenie może być w każdej chwili cofnięte.

Skutki zastrzeżenia numeru PESEL

Najistotniejszy ze skutków zastrzeżenia numeru PESEL dotyczy działalności banków, innych instytucji kredytowych i płatniczych oraz SKOK-ów, które zobowiązane będą, począwszy od 1 czerwca 2024 r. do weryfikacji statusu numeru PESEL w przypadku zawierania umów kredytów i pożyczek, a także modyfikacji tych umów.

Gdy podany przez klienta numer PESEL okaże się zastrzeżony, bank powinien odmówić dokonania czynności. Podobnie jest przy próbie wypłaty gotówki z banku lub bankomatów, w ilości przekraczającej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia w jednym dniu. Zastrzeżony PESEL ma spowodować zablokowanie wypłaty. Do weryfikacji statusu PESELu zobowiązani będą także notariusze podczas dokonywania niektórych czynności jak np.: nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości, czy udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz udziału w nich. Innym przypadkiem, w którym zastrzeżenie PESELu spowoduje odmowę wykonania usługi, jest wydawanie kopii karty SIM przez operatora telekomunikacyjnego.

Co istotne, zastrzeżenie numeru PESEL nie spowoduje żadnych utrudnień w dostępie do usług medycznych, e-recept i e-skierowań ani też nie zablokuje możliwości załatwiania spraw w urzędach.

Choć obowiązek weryfikacyjny wchodzi w życie dopiero za pół roku, warto już teraz zastrzec  PESEL. To będzie zdecydowanie pomocne w wykazaniu, w ewentualnym postępowaniu sądowym, należytej staranności w zabezpieczeniu własnych danych w przypadku, gdy one zostaną wykorzystane przez oszustów np.: w celu zaciągnięcia pożyczki.

Ten problem jest niezwykle aktualny, zwłaszcza w świetle ostatnich wycieków kradzionych danych, o których mówi się, że objęły dane dotyczące nawet 50.000 osób. Za pośrednictwem strony:  www.bezpiecznedane.gov.pl można sprawdzić, czy nasze dane nie zostały ujawnione.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl