Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Innowacja kluczem do komercyjnego sukcesu

Ta firma postawiła na wypełnienie rynkowej niszy, którą stanowi produkcja systemów detekcyjno-reakcyjnych. Magda Bielawska, commercial manager Bioseco, przybliża filozofię działań firmy, która zaowocowała prestiżowym wyróżnieniem.

Redakcja
2024-02-02
4 minuty czytania

Ta firma postawiła na wypełnienie rynkowej niszy, którą stanowi produkcja systemów detekcyjno-reakcyjnych. Magda Bielawska, commercial manager Bioseco, przybliża filozofię działań firmy, która zaowocowała prestiżowym wyróżnieniem.

Zostali Państwo laureatami Nagrody Pomorskiej Gryfa Gospodarczego 2023 w kategorii Lider Innowacji podkategoria mikro i małe przedsiębiorstwo. Co dla Państwa oznaczają takie wyróżnienia?

Stanowią dla nas źródło satysfakcji – potwierdzające, że to, co robimy, jest ważne. Przekłada się to na komercyjny sukces rozwiązania. Opracowany przez nas BPS (Bird Protection System) został już zaimplementowany na ponad 150 turbinach wiatrowych w Europie. Dowodem skuteczności są klienci wracający po kolejne urządzenia, czy szereg pozytywnych referencji i wyróżnienia m.in. Nagroda Gryfa Gospodarczego. Ta nagroda pozwala nam też być ambasadorem województwa pomorskiego. Przyczynia się do promocji naszej marki oraz buduje naszą wiarygodność.

Innowacje to słowo klucz w Państwa działalności. Czym zajmuje się firma Bioseco?

Jesteśmy technologiczną spółką badawczo-rozwojową, która oferuje automatyczne, bazujące na sztucznej inteligencji i stereowizyjnych kamerach systemy ochrony ptaków na farmach wiatrowych. Nasz zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów, programistów, elektroników i ornitologów, działa przede wszystkim w obszarze energetyki wiatrowej.  Dbamy o to, aby rynek energetyki wiatrowej mógł się rozwijać z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Pomagamy operatorom farm wiatrowych zredukować negatywny wpływ turbin wiatrowych na zagrożone gatunki ptaków, ograniczając skutecznie ich śmiertelność. Wierzymy, że dokładając małą cegiełkę, pomagamy tworzyć zrównoważone środowisko dla przyszłych pokoleń.

Tworzą Państwo innowacyjne urządzenia do wykrywania i ochrony ptaków w przestrzeniach powietrznych farm wiatrowych, portów lotniczych czy offshore. Skąd pomysł na taki kierunek rozwoju i działań?

Źródło pomysłu leży w dbałości o środowisko i chęci osiągnięcia efektu synergii między doświadczeniem, wiedzą ornitologów i inżynierów. Postanowiliśmy skierować produkt na farmy wiatrowe, poprzez zapewnienie rozwiązania, które umożliwia harmonijne współistnienie technologii i infrastruktury energetycznej. Produkcja systemów detekcyjno-reakcyjnych stanowi niszę rynkową, którą wypełniliśmy.

Jakie zostały wykorzystane systemy przy tym urządzeniach?

System Bioseco działa w oparciu o stereowizję i zaawansowane algorytmy, co gwarantuje wysoką skuteczność detekcji oraz klasyfikacji wielkości. System montowany na turbinie wiatrowej pozwala na wykrycie w czasie rzeczywistym dużych ptaków i zatrzymanie turbiny. Dzięki dużej efektywności systemu chronimy ptaki przed kolizjami. Jednocześnie redukujemy niepotrzebne wyłączenia turbin. Główne cechy Bioseco BPS to: stereowizja, która umożliwia oszacowanie odległości między turbiną a ptakiem w czasie rzeczywistym, czy system odstraszania świetlnego i dźwiękowego. Warto wspomnieć o aplikacji online umożliwiającej przeglądanie detekcji dokonanych przez system. Ponadto, zaawansowane algorytmy filtrowania są oparte na sztucznej inteligencji. Prowadzona jest klasyfikacja ptaków według wielkości, która pozwala na wdrażanie inteligentnej strategii redukowania ryzyka kolizji.

Jakie są największe korzyści tych urządzeń z perspektywy zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska?

Postęp i rozwój technologiczny jest nieodzownym elementem naszej rzeczywistości.  Ważnym elementem rozwoju jest transformacja energetyczna, która niesie za sobą pewne zagrożenia dla środowiska naturalnego, w tym dla ptaków drapieżnych. Staramy się łączyć  ochronę bioróżnorodności i rozwój rynku energetyki wiatrowej, wspierając budowę projektów w lokalizacjach, gdzie bez naszego systemu ich działanie byłoby niemożliwe. Rozwiązanie Bioseco jest narzędziem do ograniczenia ryzyka kolizji i zarządzania nim, przy ciągłym rozwoju energetyki wiatrowej.

Jakie są dalsze plany rozwojowe firmy Bioseco?

Planujemy rozwijać system BPS dedykowany farmom lądowym, m.in. o algorytmy przewidujące i kalkulujące ryzyko kolizji. Podjęliśmy też współpracę z amerykańską firmą, w celu dostarczenia rozwiązania skutecznego wykrywania nietoperzy na farmach wiatrowych. Planujemy też kolejny duży projekt B+R związany z adaptacją naszego systemu do implementacji na morskich farmach wiatrowych. Obecnie ten produkt jest w fazie badań. Z uwagi na ich koszt staramy się o dofinansowanie w ramach FENG.

Rozmawiał: Przemysław Schenk

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl