Wzrost płacy minimalnej, spadek inflacji, większe podatki – to niektóre czynniki, na które zwracają uwagę szefowie związków pracodawców, przedstawiając nastawienie biznesowe na rozpoczęty 2024 rok.
Wzrost płacy minimalnej, spadek inflacji, większe podatki – to niektóre czynniki, na które zwracają uwagę szefowie związków pracodawców, przedstawiając nastawienie biznesowe na rozpoczęty 2024 rok.
Wzrost płacy minimalnej, spadek inflacji, większe podatki – to niektóre czynniki, na które zwracają uwagę szefowie związków pracodawców, przedstawiając nastawienie biznesowe na rozpoczęty 2024 rok.
Z jednej strony zwraca się uwagę na drastyczną podwyżkę płacy minimalnej, ale z drugiej też spadek inflacji. Mimo licznych trudności pozytywnym trendem jest nieustanny rozwój technologii i inwestowanie w innowacyjne rozwiązania przez polskie przedsiębiorstwa.
Zapytaliśmy kilkoro pomorskich szefów związków pracodawców o nastawienie biznesowe na niedawno rozpoczęty 2024 rok. Zwrócili uwagę na kilka czynników kształtujących aktualny obraz gospodarczy.
– Niepokojący jest drastyczny wzrost płacy minimalnej, co prawdopodobnie będzie miało wpływ na presję płacową osób więcej zarabiających. W ostatnich latach obserwujemy wypłaszczanie się wynagrodzeń w Polsce, tym samym coraz więcej osób zarabia minimalną krajową (ok. 3,5 mln pracowników). Z końcem roku zaobserwowano spadek inflacji do ok. 6,5%. Choć wzrost wynagrodzeń przy jednoczesnym spowolnieniu gospodarczym może spowodować wzrost inflacji powyżej dwucyfrowego w skali roku. W najbliższej przyszłości oczekujemy programów stymulujących naszą gospodarkę i rynek pracy m.in.: trzeba dofinansować i promować programy wspierające gospodarkę. Z początkiem roku pozytywnie należy odebrać dialog między organizacjami skupiającymi pracodawców z nowym rządem, który wstępnie zaakceptował kilka ważnych postulatów pro przedsiębiorczych. Oczekujemy dalszych zmian, ale wiemy, że przy aktualnej sytuacji może to być mało realne, aby to wydarzyło się w tym roku – Tomasz Limon, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający „Pracodawców Pomorza”.
– W 2024 roku obserwujemy poprawę sytuacji w sferze biznesowej w Polsce, co jest rezultatem kilku istotnych czynników. Obecnie tendencja spadkowa inflacji przyczyniła się do trudności i wyzwań, z jakimi musieli zmierzyć się polscy przedsiębiorcy w 2023 roku. Prognozy wskazują na optymistyczny scenariusz, a spodziewany spadek inflacji powinien skutkować obniżką stóp procentowych. To ułatwi dostęp do kredytów i stymulację inwestycji na rynku nieruchomości i w innych sektorach gospodarki. Rynek nieruchomości w Polsce po stagnacji powinien rozpocząć ożywienie. Jednakże, aby ta branża utrzymała konkurencyjność w dobie gospodarki cyfrowej, konieczne będzie nadrobienie zaległości technologicznych w nadchodzących latach. Wykorzystanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji stanie się nieodzownym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, co potwierdza jej kluczową rolę we współczesnym biznesie – Artur Kowalczyk, Prezes Zarządu Pomorskiego Klubu Biznesu.
– Statystyki nie kłamią o tysiącach firm, które już zawiesiły lub zamknęły działalność. Na Kociewiu tragicznie nie jest, co nie znaczy, że jest dobrze. Większość przedsiębiorców działa na „rezerwach”, a nowy rok przynosi wyższe koszty dla nich. Od 1 stycznia wzrasta płaca minimalna oraz świadczenie 500+, ale rosną też podatki dla przedsiębiorców i osób prywatnych. Wyższy ZUS i podatki, stawki akcyzy, stawki maksymalnego podatku od nieruchomości itp. nie napawają optymizmem. Wyższa płaca minimalna może doprowadzić do zwolnień pracowników w małych i mikro firmach lub likwidacji działalności. Przedsiębiorcy nie ukrywają, że czekają na realizację obietnic wyborczych: uproszczenie systemu podatkowego i jego stabilność. Bez średnich, mikro i małych firm, nie ma wzrostu gospodarczego. Zdaniem przedsiębiorców Rząd powinien uczynić wszystko, aby zapewnić korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – Barbara Stanuch, Prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związek Pracodawców.
– Jednym z kluczowych elementów osiągnięcia sukcesu w biznesie jest elastyczność oraz gotowość adaptacji. Dynamika rynku wciąż wymaga od nas innowacyjności i szybkiego reagowania na nowe warunki. Obecnie obserwujemy kilka istotnych trendów, które kształtują polską gospodarkę oraz nasz region. Jednym z nich jest nieustanny rozwój technologii, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji, automatyzacji i cyfryzacji. Przedsiębiorstwa, inwestując w nowoczesne rozwiązania, zyskują nie tylko efektywność, ale również zwiększają konkurencyjność na rynku. Ponadto, rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju stawia przed nami zadanie dostosowania się do norm ekologicznych. Firmy, które podejmą wysiłki w kierunku bardziej przyjaznej dla środowiska produkcji, mogą liczyć na wsparcie społeczne i korzyści finansowe. Globalizacja gospodarki pozostaje kluczowym aspektem dla polskich przedsiębiorców. W 2024 roku podkreśla się potrzebę poszukiwania nowych rynków zbytu, budowania relacji międzynarodowych i aktywnego uczestnictwa w międzynarodowych projektach. To pozwoli nam utrzymać konkurencyjność – Damian Mucha, Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.
– Rzemieślnicy rozpoczęli nowy rok z nadzieją na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej i klimatu inwestycyjnego. Po okresie wielu wyzwań i trudności w ostatnich latach, mikro, mali i średni przedsiębiorcy oczekują konkretnych zmian. Szczególnie istotna jest stabilizacja i przewidywalność w obszarze zmian przepisów prawnych, w tym przepisów podatkowych. Należy przywrócić realny dialog społeczny oraz regularne, oparte na partnerstwie mechanizmy konsultowania projektów nowych przepisów. Rzemieślnicy oczekują pilnych zmian w ustawie o rzemiośle, które pozwolą rozwijać się firmom rzemieślniczym i organizacjom rzemiosła oraz poprawić warunki organizacji kształcenia zawodowego. Liczymy na kontynuację współpracy w regionie z naszymi partnerami z innych organizacji pracodawców oraz z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych oraz innych instytucji – Zbigniew Stencel, Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP.
Przemysław Schenk