O

Offshore wind jest jednym z zagadnień, które w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszym kierunkiem rozwoju, na co zwraca uwagę też świat biznesu. Tym bardziej ważne jest, aby tym przyszłościowym rozwiązaniem zainteresować młodzież.

To się udało podczas Edu Offshore Wind 2024, czyli dwudniowych targów edukacyjnych. W tym wydarzeniu uczestniczyło ok. 7000 uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielami i 1900 studentów. Natomiast wystawcami byli przedstawiciele branży morskiej oraz technologii zielonej energetyki z offshorem. Od samego początku było widać ogromne zainteresowanie młodych ludzi, którzy z zaciekawieniem słuchali nie tylko przedstawicieli poszczególnych branż, ale też sami zadawali wiele pytań m.in.: o perspektywy zawodowe.

– Warto zaznaczyć, że wydarzenie Edu Offshore Wind 2024 było finałem sześciomiesięcznego procesu rozmów i dyskusji z uczniami, nauczycielami oraz studentami podczas specjalnie organizowanych lekcji. W czasie tym spotkań przybliżano młodzieży szczegóły transformacji energetycznej w Polsce. Nie brakowało tematu offshore wind. Staraliśmy się pokazywać młodzieży potencjał, który tkwi w zielonej energii. Już podczas tych lekcji widzieliśmy duże zainteresowanie słuchaczy tym tematem. Dlatego tym bardziej cieszyła tak liczna obecność na tych targach. Praktycznie to było podwojenie ilości uczestników względem zeszłorocznej edycji – mówi Andrzej Bojanowski, Prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

– Energia, którą wnieśli Ci młodzi ludzie na te targi, była fantastyczna. Tym bardziej że o tej branży młodzież jeszcze niewiele wie. Dlatego naszym zadaniem poprzez organizowanie tego wydarzenia jest pokazanie, na czym polega i jakie są zawodowe perspektywy w sektorze energii odnawialnej, w tym offshore wind. To zainteresowanie i entuzjazm, z którym młodzi ludzie uczestniczyli w tych targach, jest budujące – Agnieszka Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park.

Szerokie perspektywy przed młodzieżą

Młodzi uczestnicy targów mogli odwiedzać stoiska 120 wystawców, którzy przygotowali wiele atrakcji i konkursów. Można było zadać konkretne pytania nt. branży, czy perspektyw zawodowych. Natomiast dla uczestników przygotowano ciekawe pokazy symulatorów. Nie brakowało makiet stworzonych z klocków lego, czy samochodów wodorowych. Wszystkie atrakcje oraz panele dyskusyjne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wystawcy, pytani przez Express Biznesu, dzielili się uwagami dotyczącymi perspektyw zawodowych przed młodymi ludźmi, w branży zielonej energetyki, w tym offshore wind.

– Offshore Wind będzie chłonnym rynkiem. Pierwsza faza rozwoju tej branży pokazuje nam skalę zapotrzebowania miejsc pracy. Patrząc perspektywicznie, uważam, że tutaj tkwi ogromny potencjał do znalezienia satysfakcjonującej pracy. Dlatego dobrym kierunkiem niwelowania tych braków kadrowych jest zaszczepienie wśród młodzieży pasji do zielonej energetyki – mówił Mateusz Samulak, prezes zarządu  ″PROJMORS″ Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.

– Młodzież jest perspektywiczną grupą, gdzie można dopatrzyć się przyszłościowych pracowników tej branży. My jako OPEC z nadzieją przypatrujemy się młodym ludziom, ponieważ poszukujemy nowych talentów. Nasza branża podlega głębokiej transformacji, dlatego dążymy do zielonej energii – mówi Iwona Kozłowska, rzecznik prasowy OPEC.

– Widzimy ogromne możliwości przed młodymi ludźmi w tej branży. Osoby o profilu mechanicznym, elektrycznym, czy technicznym znajdą dla siebie przestrzeń do zawodowego rozwoju. Zajmujemy się budową oraz serwisowaniem turbin wiatrowych. Dlatego jesteśmy świadomi tej różnorodności pracy – mówi Dominika Kotońska z firmy Fair Wind.

– Morska energetyka wiatrowa dopiero rozwija się w Polsce. Już za kilka lat pierwszy prąd popłynie z morskich farm wiatrowych. Rozwój tego sektora niesie ze sobą wiele perspektyw dla młodych ludzi, ale też dla starszych osób. Branża jest chłonna, a brak rąk do pracy jest jedną z istotniejszych barier w jej dalszym rozwoju. Jako Stowarzyszenie szacujemy, że potrzebujemy 100 tysięcy pracowników w samej Polsce do 2040 roku – przyznaje dr inż. Oliwia Mróz – Malik, Menedżer ds. morskiej energetyki wiatrowej, inwestycji i rozwoju w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej. 

– Przed młodzieżą otwierają się zupełnie nowe perspektywy zawodowe oraz edukacyjne związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Polska jest obecnie w czasie transformacji energetycznej, co sprzyja rozwojowi różnych sektorów, w tym offshore wind. Zawody, które będą potrzebne w tej branży, obejmują 80-120 profili zawodowych, w tym technicznych oraz logistycznych – stwierdził Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager ze spółki Equinor Polska.

fot. Przemysław Schenk, materiały prasowe