Partnerzy

Wyszukiwarka

Felietony
Nadchodzą zmiany w prawie budowlanym

Korekty w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, miały wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r. Jednak to się zmieni.

Ryszard Stopa
2024-04-29
3 minuty czytania

Korekty w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, miały wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r. Jednak to się zmieni.

Wszystko za sprawą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które postanowiło odłożyć to w czasie z uwagi na niebezpieczeństwo paraliżu inwestycyjnego. Liczne apele wpływające do resortu rozwoju, dotyczące wydłużenia czasu na zapoznanie się z nowymi rozwiązaniami sprawiły, że można się spodziewać wejścia w życie znowelizowanych przepisów w ciągu kolejnych czterech miesięcy, czyli 1 sierpnia 2024 r.

Zwiększenie odległości od granicy z działką sąsiednią

W obecnym stanie prawnym minimalna odległość budynków od granicy działki wynosi 4 metry w przypadku ścian z oknami i drzwiami lub 3 metry w przypadku ścian bez okien i drzwi. W rezultacie często zdarza się, że budynki są budowane blisko siebie. To prowadzi do sytuacji, gdzie sąsiedzi mają widok na wnętrza mieszkań przez okna, co ogranicza poczucie prywatności.

Kiedy regulacje dotyczące deweloperów wejdą w życie, odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego, który ma więcej niż cztery kondygnacje nadziemne, od granicy działki będzie wynosić co najmniej 5 m. Nie będzie miało wpływu to, czy jego ściana ma drzwi i okna, czy też nie.

Efektywne rozplanowanie miejsc parkingowych

Preferencyjne zasady odnoszące się do umiejscowienia stanowisk postojowych dla samochodów należących do osób z niepełnosprawnościami doprowadziły do sytuacji, w której w przypadku szeregu nowych inwestycji takie miejsca stały się dominującym elementem na parkingach.

Od 1 sierpnia w ramach inwestycji maksymalnie 6% miejsc postojowych dla samochodów osób niepełnosprawnych, w stosunku do ogólnej liczby miejsc parkingowych, będzie mogło być zbliżone bez ograniczeń do okien budynków. Te miejsca będą wymagały odpowiedniego oznakowania. Deweloper będzie mógł zaprojektować więcej stanowisk dla osób z niepełnosprawnościami, ale z uwzględnieniem wymagań dotyczących odległości od zabudowań.

Koniec mikro kawalerek

Czasem w budynkach, które nie są przeznaczone na cele mieszkalne, wydzielane zostają lokale użytkowe, w późniejszym czasie sprzedawane jako „lokale inwestycyjne”. Nabywcy często traktują je jak mieszkania o małej powierzchni. W ten sposób omija się przepis, zgodnie z którym samodzielne lokale mieszkalne muszą mieć min. 25 m kw.

W nowo projektowanych budynkach lokale użytkowe będą musiały mieć powierzchnię nie mniejszą niż 25 m kw, zaś te o mniejszym metrażu będą mogły znajdować się jedynie na parterze i na pierwszym piętrze z tym zastrzeżeniem, że zapewniony będzie do nich bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl