W Stacji Kultura w Rumi odbyła się konferencja poświęcona technologiom podwójnego zastosowania. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, eksperci oraz przedsiębiorcy z Pomorza i całej Polski.

W Stacji Kultura w Rumi odbyła się konferencja poświęcona technologiom podwójnego zastosowania. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, eksperci oraz przedsiębiorcy z Pomorza i całej Polski.
W Stacji Kultura w Rumi odbyła się konferencja poświęcona technologiom podwójnego zastosowania. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, eksperci oraz przedsiębiorcy z Pomorza i całej Polski.
Rumia stała się dziś miejscem spotkania świata biznesu, technologii i energetyki. Konferencja „Dual-Use” skupiała się na przedstawieniu możliwości wykorzystania nowoczesnych rozwiązań w przemyśle cywilnym i obronnym. Wydarzenie zgromadziło około 40 uczestników reprezentujących kluczowe sektory gospodarki.
– Jako spółka miejska odpowiedzialna za rozwój przedsiębiorczości w Rumi nie chcemy ograniczać się wyłącznie do obserwowania i komentowania zmian zachodzących w gospodarce. Naszym celem jest aktywne przygotowywanie przedsiębiorców do świadomego i skutecznego wykorzystania szans, jakie pojawiają się wraz z rozwojem nowych technologii, transformacją rynku oraz zmianami geopolitycznymi i gospodarczymi. Wierzymy, że rolą nowoczesnego samorządu i instytucji wspierających biznes jest nie tylko tworzenie przestrzeni do rozwoju, ale także dostarczanie wiedzy, kompetencji i praktycznych narzędzi, które pomagają firmom odnaleźć się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego jednym z naszych ważnych zadań jest także przybliżanie przedsiębiorcom idei DUAL USE oraz pokazywanie, jak ogromny potencjał kryje się w rozwiązaniach i technologiach mających zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i obronnym. Chcemy uświadamiać firmom, że ten kierunek rozwoju może stać się dla nich realną szansą na zdobycie nowych kompetencji, wejście do innowacyjnych łańcuchów dostaw, pozyskanie dodatkowego finansowania oraz budowanie silnej i trwałej przewagi konkurencyjnej — nie tylko na rynku krajowym, ale również w skali europejskiej. To obszar, który będzie w najbliższych latach dynamicznie się rozwijał, dlatego już dziś warto przygotowywać przedsiębiorców do aktywnego uczestnictwa w tych procesach” – mówi Agnieszka Rodak, Prezes Zarządu Rumia Invest Park.

Podczas spotkania omawiane były perspektywy dla polskich przedsiębiorców w kontekście rozwoju energetyki jądrowej oraz morskiej energetyki wiatrowej. Jest to o tyle istotne, że inwestycje w te sektory mogą stać się impulsem do rozwoju lokalnych firm i wejścia na nowe rynki.
– Naszym celem jest rozwój gospodarczy, ale w ostatnich latach wyraźnie widzimy, jak istotne staje się bezpieczeństwo. Najlepszym fundamentem jest ich połączenie – rozwój bezpieczeństwa poprzez rozwój gospodarki – podkreślał podczas otwarcia burmistrz Michał Pasieczny.

Konferencja dotyczyła także tzw. technologii dual-use, czyli rozwiązań, które mają zastosowanie w sektorze cywilnym oraz obronnym. Może stanowić ogromną szansę dla przedsiębiorstw na zdobycie nowych kontraktów, dostęp do finansowania oraz wzmocnienie pozycji na rynku krajowym i europejskim.
Przemysław Schenk
fot. Urząd Miasta Rumi

