T

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu starogardzkiego. Uczestnicy, którzy przynieśli na czytelnicze spotkania w swoich gminach własne egzemplarze powieści Żeromskiego, otrzymali okolicznościową pieczęć upamiętniającą akcję.

Grecja

Trzy wyspy. Kreta, Rodos, Kos. Pierwsza z nich, największa, dająca wiele możliwości poznania ciekawych miejsc, jak i zaczerpnięcia prawdziwej sennej Grecji. Będąc na Krecie koniecznie trzeba zobaczyć zatokę Balos i jedyną w swoim rodzaju plażę Elafonisi z różowym piaskiem, maleńką wyspę Spinalonga z wymarłym miasteczkiem, do którego zsyłano trędowatych. We wschodniej części koniecznie trzeba pojechać na plażę Vai, poleżeć pod palmami, gdzie kręcone były reklamy Bounty. Rodos to 360 dni słonecznych w roku, mieszanka tureckiego orientu i greckiej sielskiej atmosfery. Prassonisi, południowy kraniec to mekka surferów a Lindos to plątanina krętych uliczek, zwieńczona ruinami starożytnego Akropolu. Kos, maleńka wyspa u wybrzeża Turcji egejskiej z doskonałą bazą hotelową, idealna dla rodzin podróżujących z dziećmi, ale też dziesiątki kilometrów tras rowerowych dla aktywnych.

Hiszpania

Najcieplejsze hiszpańskie destynacje to wyspy kanaryjskie. Pięć godzin lotu dzieli nas od krainy wiecznej wiosny. Teneryfa przyciąga górującym nad wyspą wulkanem Teide oraz niesamowitymi parkami rozrywki. Siam Park, Loro Park kuszą zarówno dzieci jak Zanim nadejdzie lato… i ich rodziców. Fuerteventura to bezkresne białe plaże i świetne warunki surfingowe, Lanzarote najmłodsza geologicznie, spokojna, pełna ciszy i dostojności i Gran Canaria nazywana kontynentem w miniaturze bo są tu i piaskowe saharyjskie wydmy, zielone lasy, wysokie górskie szczyty i modrak Oceanu Atlantyckiego w tle. Na kontynencie najcieplejsze jest południowe wybrzeże Costa del Sol, oddzielone od Afryki jedynie cieśniną giblartarską. Dla lubiących zwiedzać, dla tych którzy cenią architekturę świecką i sakralną to idealne miejsce na majówkę.

Turcja

Riviera turecka, kikaset kilometrów plaż i pasm górskich, turkusowe wody Morza Śródziemnego ale przede wszystkim fantastyczna baza hotelowa i najwyższa jakośś usług, do tego doskonała kuchnia pełna smaków. Hotelarze prześcigają się w pomysłach dlatego powstaje tu nasze bliskie Las Vegas.

Cypr

Wyspa w połowie grecka, w połowie turecka, jednak zupełnie cypryjska, swoista i wyjątkowa. Kusi bogactwem krajobrazów, dziką w wielu jeszcze miejscach przyrodą. Półwysep Akamas, góry Trodos z uroczym miasteczkiem Omodos i ukrytymi w cedrowych lasach cerkwiami prawosławnymi.

Egipt

Raj dla miłośników nurkowania i to właśnie czyni z Egiptu niepowtarzalną destynację. Wysokie temperatury, ciepłe morze, historia i najwyższej klasy sieciowe hotele. Różnie mówi się o Egipcie. Z pewnością miejsce warte odwiedzenia.