R

Reagując na potrzeby mieszkańców regionu Pomorza, poszkodowanych w nawałnicy jaka przeszła na tym terenie w nocy 11 sierpnia 2017 roku, Katarzyna Dobrzyniecka – Dyrektor Loży Gdańskiej Business Centre Club zorganizowała wśród zrzeszonych w organizacji przedsiębiorców akcję pomocową „Loża Gdańska BCC razem dla potrzebujących”. 

Dzięki wsparciu firm członkowskich, do których zaapelowaliśmy o pomoc, udało się zebrać 70 tysięcy złotych, które zostały rozdysponowane między najbardziej potrzebujące rodziny w gminie Brusy, Chojnice, Czersk i Dziemiany – mówił na lipcowej konferencji Maciej Dobrzyniecki kanclerz LG BCC.

Elementem akcji pomocowej był również zakup wspólnie z firmą członkowską DCT Gdańsk strojów bojowych dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Raduniu. Jednostka ta w wyjątkowy sposób zaangażowała się w pomoc mieszkańcom bezpośrednio po przejściu nawałnicy, a w wyniku ciężkich prac zniszczeniu uległy ich stroje strażackie.

Profesjonalne, nowe ubrania, to to na co oni tak naprawdę najbardziej czekali. Nie na nagrody i splendory, ale właśnie na sprzęt, który ich maksymalnie zabezpieczy w niesieniu pomocy, w ratowaniu mienia i życia w starciu z ogniem – mówił Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Raduń Rafał Zajko.

Mamy pełną świadomość, że te specjalistyczne mundury dla strażaków, to tak jak dla rycerza zbroja – one ich chronią w walce z żywiołami. My jako firma przykładająca dużą uwagę właśnie do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom terminalu DCT Gdańsk rozumiemy to doskonale – uzasadniał swoje zaangażowanie w zakup strojów dla strażaków wieceprezes Zarządu DCT Gdańsk Adam Żołnowski. 

To była tragiczna noc i tragiczne tygodnie – wspominał prezes R. Zajko.
Już po 15 minutach strażacy byli w centrum kataklizmu i pracowali bez wytchnienia przez długie dni i noce, blisko 2 tygodnie nie schodząc z posterunku. To ochotnicy, nie zawodowcy, to ludzie, którzy w tym tragicznym dla mieszkańców tego rejonu czasie – zostawili swoje rodziny i nieśli pomoc najbardziej potrzebującym.
A wójt Gminy Dziemiany Leszek Pobłocki z dumą dodał: jednostka OSP Raduń jest najlepszym teamem strażackim w powiecie kościerskim. Od wielu lat wygrywają zawody regionalnych OSP .

Akcja pomocowa rozpoczęła się pod koniec zeszłego roku, a na wiosnę 2018 przekazano zebrane pieniądze najbardziej potrzebującym rodzinom, wytypowanym przez burmistrzów, lokalne organizacje gmin.

Oprócz zebranych funduszy nasi członkowie udzielali także pomocy rzeczowej np.: w postaci ufundowania stypendiów dla studentów WSP z ponawałniocowych terenów – mówiła pomysłodawczyni akcji Katarzyna Dobrzyniecka Dyrektor LG BCC.

Prawda jest taka, że pewnie jeszcze kilka lat mieszkańcy naszych terenów będą się podnosić z tej tragedii i odczuwać konsekwencje zeszłorocznej, sierpniowej nawałnicy – dodają przedstawiciele lokalnych władz.

Na pytanie – czego Wam jeszcze potrzeba? Odpowiedź strażaków była prosta: jednego, profesjonalnego wozu strażackiego, bo poprzedni uległ zniszczeniu. Na zakup tego pojazdu potrzebujemy 800 tysięcy. Udało nam się już zebrać 700, więc brakuje stosunkowo niewiele, ale jednak nadal go nie mamy…

Musimy być w gotowości do gaszenia pożarów. Mamy nadzieję, że podobny koszmar już nam się nie przytrafi, ale codziennie stajemy przed nowymi wyzwaniami. Obecnie mamy suszę, a w wielu miejscach po kataklizmie lasy nie są jeszcze uprzątnięte, ilość suchych pni, gałęzi jest ogromna więc zagrożenie pożarowe cały czas jest duże. Poza tym lokalne, leśne drogi są rozjeżdżone, zniszczone przez ciężki sprzęt wywożący ponawałnicowe drewno, więc dobry samochód strażacki, który mógłby się sprawnie poruszać po tych terenach, to teraz nasz cel numer jeden – mówił Marek Lubecki, Strażak OSP Raduń.

Foto: PRZEKAZANIE UMUNDUROWANIA BOJOWEGO DLA OSP RADUŃ (GMINA DZIEMIANY) W RAMACH PRZEPROWADZONEJ PRZEZ LOŻĘ GDAŃSKĄ BCC ORAZ FIRMĘ DCT GDAŃSK S.A. AKCJI POMOCOWEJ „LG BCC RAZEM DLA POTRZEBUJĄCYCH”