Z

Zimowa aura nas nie rozpieszcza. Warunki atmosferyczne – często ekstremalne dają w kość zwłaszcza kierowcom. W obiegowych opiniach funkcjonuje wiele mitów związanych z sezonem jesienno-zimowym. My postanowiliśmy się z nimi rozprawić prezentując 5 ciekawostek dotyczących motoryzacji w wariancie zimowym.

Czy wiesz, że…

Odśnieżanie auta w terenie zabudowanym przy uruchomionym silniku może kosztować nas nawet do 400 zł? Zwłaszcza poranne przymrozki prowokują rozgrzewanie pojazdu na włączonym silniku w trakcie którego ściągamy śnieg z dachu oraz szyb. Za takie działanie grozi nam kara, a w zasadzie – dwie kary. Pierwsza związana jest z oddaleniem się od uruchomionego pojazdu na dłużej niż minutę, co świadczy o braku możliwości panowania nad nim i mandatem w wysokości od 50-100 zł. Druga kara dotyczy nadmiernej emisji spalin do środowiska, bądź nadmiernego hałasu w strefie zabudowanej – za to przewinienie możemy zapłacić nawet do 300 zł.

Czy wiesz, że…

Stosowanie skrobaczki względem zlodowaconych szyb w pojazdach może spowodować występowanie zarysowań, a nawet pęknięcia? Nie wszyscy posiadają ku temu wystarczające umiejętności. Nie każdy też może korzystać z wiat oraz garażów. W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie niedrogich odmrażaczy w formie sprayu. Preparat chemiczny możemy kupić praktycznie na każdej stacji benzynowej – wystarczy zaaplikować substancję na szyby, reflektory oraz lusterka, by po kilku minutach cieszyć się całkowitą widocznością.

Czy wiesz, że…

Używanie zimowych łańcuchów na koła jest w Polsce dopuszczalne wyłącznie w określonych i sprecyzowanych warunkach? Mowa o nadmiernie zaśnieżonych drogach, bądź takich w których występuje twarda – zbita warstwa śniegu. Należy jednak pamiętać, że po zjechaniu na asfalt suchy jesteśmy zobowiązani, aby łańcuchy zdjąć w celu zmniejszenia poziomu zagrożeń na drogach. O obowiązku założenia łańcuchów informuje nas znak C-18. Oznaczenie to wymusza na kierowcach stosowanie łańcuchów przynajmniej względem dwóch kół napędowych.

Czy wiesz, że…

Opony zimowe od letnich różnią się przede wszystkim budową bieżnika oraz rodzajem ogumienia? Opony użytkowane w sezonie ciepłym posiadają niemalże gładkie – duże klocki, minimalną ilość nacięć oraz szerokie kanały odprowadzające. Zimowy bieżnik składa się natomiast z dużej liczby nacięć oraz lamel. Kanały odprowadzające w przypadku ogumienia zimowego są w centralnej części węższe, zaś pasma odprowadzające – grubsze, w celu usunięcia błota pośniegowego oraz wody. Jeśli chodzi o rodzaj mieszanki, to w przypadku opon letnich struktura charakteryzuje się ogumieniem twardszym z większą ilością sadzy w składzie.

Czy wiesz, że…

Wbrew pozorom w okresie zimowym ilość wypadków drogowych jest mniejsza? Za to znacznie zwiększona jest liczba kolizji. Dane statystyczne ukazują, iż w okresie od czerwca do października mamy do czynienia z największą liczbą wypadków (około 40% w skali roku). Najmniej tego rodzaju incydentów odnotowanych jest w okresie od stycznia do marca. Pierwsze miesiące roku to dla odmiany wzmożona liczba kolizji, których główną przyczyną jest poślizg. Dane te mają również odzwierciedlenie w liczbie zabitych oraz rannych.