Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Urbanistyczne ożywienie

Utożsamianie rewitalizacji z remontem uchodzi za naiwność. Bo o ile układanie szklanej mozaiki jest sztuką dla większości osób o estetyczno-manualnym zamyśle, o tyle proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych stref miasta to sztuka dla wytrawnych. Cele procesów rewitalizacyjnych Cel rewitalizacji to także uzupełnienie określonego obszaru miasta o nowe funkcje. Jego zrealizowanie możliwe jest do wykonania […]

Redakcja
2019-07-14
3 minuty czytania

Utożsamianie rewitalizacji z remontem uchodzi za naiwność. Bo o ile układanie szklanej mozaiki jest sztuką dla większości osób o estetyczno-manualnym zamyśle, o tyle proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych stref miasta to sztuka dla wytrawnych.

Cele procesów rewitalizacyjnych

Cel rewitalizacji to także uzupełnienie określonego obszaru miasta o nowe funkcje. Jego zrealizowanie możliwe jest do wykonania za sprawą wdrożenia działań urbanistycznych, planistycznych oraz ekonomicznych. Nad owymi działaniami pieczę sprawuje lokalna administracja samorządowa. Gro koordynowanych przez władze lokalne projektów rewitalizacyjnych skupia się na ożywieniu zdegradowanych obszarów miast, które utraciły pierwotną funkcję. W takich sytuacjach celem nadrzędnym jest znalezienie dla nich zastosowania i doprowadzenie do stanu w którym owe obszary taką funkcję zmieniają. I właśnie w tym miejscu dotykamy trendu, który polega na procesie zintegrowanych i kompleksowych działań, których podłożem jest gminny program rewitalizacji. Jego konsekwencja to najczęściej budowa ekskluzywnych apartamentów.

Na gruntach prawnych

Gminny program rewitalizacji, projekty rewitalizacyjne, administracja samorządowa… – tego rodzaju wyliczanka znajduje swoje ujście w ramach prawnych. Te zostały zawarte w Ustawie z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji. Kluczowym elementem owej ustawy jest uregulowanie kwestii związanych z Gminnymi Programami Rewitalizacji, które stanowią fundamentalne narzędzie skierowane względem kompleksowego podejścia do procesu, jak również podejmowania działań w ścisłej współpracy z lokalną społecznością. Przytoczona ustawa przewiduje także specjalne rozwiązania, których celem jest usprawnienie i ułatwienie procesów rewitalizacji na terenie gminy. Dobrym przykładem jest wyznaczenie SSR – Specjalnej Strefy Rewitalizacyjnej, która daje możliwość korzystania z udogodnień szczególnych, takich jak możliwość przyznania przez gminę dla właścicieli, bądź użytkowników wieczystych dotacji na remonty budynków. Remonty, które często bywają uznawane za rewitalizację.

Krzysztof Wyrzykowski,

Wiceprezes Zarządu EKOINBUD
Renowacje Sp. z o.o.,
Dyrektor Rozwoju
Grupy EKOINBUD.

Moim zdaniem, w Gdańsku, dzięki dotychczasowej polityce miasta w dziedzinie rewitalizacji i na podstawie już zakończonych projektów, takich jak Letnica, można być optymistą. Dużym wyzwaniem od strony projektowej i renowacyjno-budowlanej będzie rewitalizacja terenów stoczniowych, które powinny połączyć historię z zupełnie nową przestrzenią życiową i biznesową. Nasz firma prowadzi obecnie rozmowy z inwestorem na temat adaptacji niektórych budynków i hal postoczniowych, który ma odważną wizję ich zagospodarowania i ciekawy pomysł połączenia historii oraz nowoczesności. W planach jest przestrzeń dla biznesu i mieszkańców, szczególnie młodzieży. Kluczem do sukcesu tego typu projektów jest dobra współpraca inwestora, miasta, konserwatora zabytków i wykonawcy, gdyż prowadzenie prac budowlanych w zbytkach, wiąże się z ryzykiem i nieprzewidywalnością biznesową.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl