Partnerzy

Wyszukiwarka

Wywiady
Dwie dekady samorządu terytorialnego

O dwóch dekadach działalności Powiatu Gdańskiego, najważniejszych projektach m.in. z zakresu szkolnictwa i infrastruktury, mówi Starosta Gdański Stefan Skonieczny. Powiat Gdański szykuje się właśnie do uroczystej Gali swego 20-lecia. Kiedy zostały reaktywowane samorządy powiatowe i wojewódzkie w Polsce, fakt ten wywołał fale dość napastliwych krytyk, czy rzeczywistość zweryfikowała te negatywne opinie? Przez ostatnie 20 lat […]

Redakcja
2019-11-25
7 minut czytania

O dwóch dekadach działalności Powiatu Gdańskiego, najważniejszych projektach m.in. z zakresu szkolnictwa i infrastruktury, mówi Starosta Gdański Stefan Skonieczny.

Powiat Gdański szykuje się właśnie do uroczystej Gali swego 20-lecia. Kiedy zostały reaktywowane samorządy powiatowe i wojewódzkie w Polsce, fakt ten wywołał fale dość napastliwych krytyk, czy rzeczywistość zweryfikowała te negatywne opinie?

Przez ostatnie 20 lat trwała i trwa dyskusja na temat celowości istnienia powiatów. Pomimo dość ograniczonej struktury dochodów, powiaty przez lata udowadniały i udowadniają, że metka pozbawionych kompetencji organów jest niesprawiedliwa i nieprawdziwa. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu samorządowców, mówię to na podstawie obserwacji działalności szeregu powiatów, nie tylko pomorskich, powiaty się dziś organizmami mającymi realny wpływ na kształtowanie życia społeczności lokalnej.

Czy dotyczy też Waszego powiatu?

Dwie dekady przemian ustrojowych, gospodarczych i społecznych odmieniły nasz powiat we wszystkich sferach życia. To w dużej mierze zasługa samorządowców zarówno obecnej, jak i poprzednich kadencji, którzy aktywnie uczestniczyli w tym, tak ważnym procesie i oczywiście społeczeństwa, które potrafiło stać się obywatelskie. Ludziom, szczególnie aktywnym na tej niwie, chcemy podczas naszej gali, zaplanowanej na 29 listopada, czyli jako podsumowanie i zamknięcie Roku Dwudziestolecia Samorządów, podziękować.

Komu i w jaki sposób?

Zostaną wręczone Medale za wybitne zasługi dla powiatu. Nasz medal to dzieło sztuki – zaprojektował go Daniel Kufel – artysta plastyk, mówiąc nawiasem mieszkaniec naszego powiatu, wielki miłośnik kultury żuławskiej, który własnym sumptem wyremontował piękny, zabytkowy dom podcieniowy w Trutnowach. Uhonorujemy samorządowców, którzy przez kilka kadencji pracowali w Radzie Powiatu lub w jego Zarządzie, oraz urzędników, którzy pracują w starostwie od 20 lat.

Ilu jest takich?

Niemal tylu ile lat liczy ta instytucja, czyli 19. Wszyscy cenimy ich doświadczenie i zaangażowanie w życie powiatu. Podziękujemy też przedsiębiorcom, których zasługą jest intensywny rozwój gospodarczy powiatu, szczególnie polskim, rodzimym, takim, którzy zorganizowali firmy na naszym terenie.

Proszę wymienić.

Wielu jest takich, odnotujmy tylko przykłady – Zenon Ziaja, twórca największego polskiego przedsiębiorstwa kosmetycznego, Zbigniew Nowak – właściciel popularnej firmy mięsno-wędliniarskiej, Wieczysław Kobyłko, który wraz z synem Jackiem są właścicielami wytwórni luksusowych jachtów – Galeon.

Na uroczystościach spodziewacie się gości spoza powiatu?

To oczywiste, szczególnie, że powiat jest jakby bramą do miasta wojewódzkiego – Gdańska, ale przybędzie też delegacja z zaprzyjaźnionego z nami rejonu grodzieńskiego z Białorusi. To, historycznie rzecz biorąc, najbardziej polski z rejonów tego kraju. W Grodnie odbywały się sejmy w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, tam też zmarł król Stefan Batory a za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego miała miejsce agonia Rzeczpospolitej. Współpraca z tym rejonem zaczęła się dwa lata temu i jest bardzo ożywiona. W maju br. w Grodnie, na „Dniach Niemna” była nasza delegacja – z zespołem wokalno-tanecznym „Jagódki”, fachowo prowadzonym przez Barbarę Biedrzycką (poza tym radną), obecnie, prócz oficjalnej delegacji, spodziewamy się młodzieżowej grupy stamtąd. Chciałbym, aby wymiany młodzieży odbywały się na stałe. Nasze uroczystości uświetni też wystawa fotografii, wykonanych przez białoruskiego artystę Aleksandra Łośmińskiego. Otworzymy ją 28 listopada br. w naszym Domu Kultury przy ulicy Chopina.

Czy prócz białoruskiej młodzieży, ktoś jeszcze uświetni program artystyczny uroczystości?

Chcemy, aby była to grupa ZAGAN ACOUSTIC.

Jednym z najważniejszych zadań powiatów jest dbałość o szkolnictwo ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne Podczas ostatniego Konwentu Powiatów Pomorskich podawano jako wzór Waszą Pracownię Doradztwa Zawodowego, świadczy to o tym, że szkolnictwo zawodowe jest jedną z największych pasji starosty i całego zarządu powiatu.

To oczywiste, szczególnie że wydatki na oświatę są najważniejszym punktem budżetu powiatu. Są i inne przesłanki – na naszym terenie – mówię też o mieście Pruszcz Gdański, usytuowało się wiele zakładów pracy, czekających na absolwentów, nie mówiąc już o Trójmieście, szczególnie Gdańsku.

Jednak dwie Wasze szkoły zawodowe mają w nazwie specjalności rolnicze.

Teoretycznie rzecz biorąc, ale już dawno zrobiły się bardziej wszechstronne, dostosowując się do zapotrzebowania na rynku pracy. W Zespole Szkół Rolniczych. Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie kształcimy techników w tradycyjnej specjalności – mechanizacja rolnictwa, ale też: mechatroników, techników żywienia i usług gastronomicznych, techników hotelarstwa, a w szkole branżowej prócz mechaników pojazdów samochodowych, mechaników operatorów pojazdów i maszyn rolniczych, też kucharzy. W Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim mamy specjalności: technik ogrodnik, technik architekt krajobrazu, technik agrobiznesu, ale też: ekonomista, logistyk, handlowiec, technik usług fryzjerskich, w szkole branżowej: ogrodnik, magazynier logistyk, sprzedawca, fryzjer. Tegoroczne nabory do klas pierwszych mamy dobre, co jest między innymi zasługą aktywnej Pracowni Doradztwa Zawodowego.

Proszę coś powiedzieć o tej pracowni.

Funkcjonuje ona w Zespole Szkół w Pruszczu Gdańskim a zarządza nią p. Katarzyna Chojecka, prowadząc nie tylko doradztwo dla młodzieży ale też dzieli się swą wiedzą z nauczycielami, prowadzącymi doradztwo zawodowe w innych szkołach. Jej działania są tak aktywne i urozmaicone, że w tym roku z okazji Dnia Nauczyciela otrzymała Nagrodę Starosty.

Co dzieje się w dziale infrastruktury drogowej, słynnych dziur w drogach, najczęstszych powodów narzekań mieszkańców?

Mocno się staramy, aby tych narzekań było jak najmniej. Podlegają nam drogi powiatowe. Przystąpiliśmy do III etapu przebudowy ulicy Słowackiego, którą to inwestycję realizujemy we współpracy z miastem Pruszcz Gdański. Kiedyś była to droga podmiejska, mało uczęszczana, nawet bez tzw. burzówki, ale ponieważ miasto się rozlewa na przyległe tereny, praktycznie stała się ulicą miejską. Po przebudowie, przekażemy ją miastu. Już wykonano 2/3 inwestycji, chcemy ją skończyć do maja 2020. Niedawno skończyliśmy też renowację mostka przez Motławę w miejscowości Wróblewo (Gmina Suchy Dąb). Realizujemy też z pieniędzy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ścieżki pieszo-rowerowe. Jedną w Pszczółkach (na terenie Gminy Pszczółki), druga od Radunicy do Pruszcza (razem z Gminą Pruszcz Gdański).

Myślę, że nie tylko szkolnictwem i infrastrukturą drogową urząd starosty zajmował się tej jesieni.

Uczestniczyłem w bardzo sympatycznej uroczystości – Gali Konkursu Piękna Wieś , organizowanej przez Pomorski Urząd Marszałkowski oraz Związek Gmin Pomorskich, gdzie dyrektorem jest nasz radny Bogdan Dombrowski. Jury przyznało, prócz 3 nagród głównych także trzy wyróżnienia specjalne. Jedno z nich trafiło do wsi: Kolnik (gm. Pszczółki), w naszym powiecie Wyróżnienie to efekt pracy wszystkich mieszkańców Kolnika. Jest wielkim sukcesem, tym bardziej że po kilkuletniej przerwie, sołectwo Kolnik podjęło się trudu przygotowania wsi do konkursu. Czyż nie jest to najlepszy dowód kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego?

Pracownicy – równolatkowie
POWIATU GDAŃSKIEGO

1. Maria Borkowska
2. Anna Brożyna
3. Alicja Brózda
4. Ireneusz Czernecki
5. Aleksandra Dargiewicz
6. Elżbieta Domaros
7. Mariusz Drozd
8. Marek Kalka
9. Grzegorz Lipiński
10. Jolanta Łubowska
11. Katarzyna Mazur
12. Dariusz Parzymies
13. Piotr Pawłowski
14. Katarzyna Sobota
15. Ewa Stępień
16. Lucyna Szałach
17. Elżbieta Szweda
18. Małgorzata Żabniak
19. Krystyna Żylińska

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl